Doświadczeni właściciele psów wiedzą, że nasze futrzane przyjaciółki jedzą praktycznie wszystko, nawet jeśli to powoduje u nich natychmiastowe wymioty. Innym razem nasze psiaki wymiotują bez widocznej przyczyny. Chociaż sporadyczne wymioty mogą nie być powodem do niepokoju, częste lub nasilone wymioty mogą świadczyć o poważnym problemie. W tym artykule pomożemy Ci ustalić przyczyny wymiotów u psa, wskazać inne objawy, na które warto zwrócić uwagę, podpowiemy, co możesz zrobić, aby pomóc swojemu psiakowi, oraz kiedy należy skonsultować się z weterynarzem.
Regurgitacja a wymioty
Na początek warto znać różnicę między regurgitacją a wymiotami, aby pomóc tobie i weterynarzowi dokładniej zdiagnozować stan twojego psa.
Wymioty polegają na procesie wyrzucania treści żołądka i górnego odcinka jelita cienkiego przez przełyk na zewnątrz organizmu. Ten proces powoduje wydalenie pokarmu, płynów i innych substancji. Zazwyczaj przed tym pies wydziela ślinę, wymiotuje i ma skurcze brzucha.
Z kolei regurgitacja jest procesem pasywnym, wyglądającym tak, jakby niesprawiony pokarm i płyny wypadały z pyska psa. Objawami regurgitacji są trudności w oddychaniu i kaszel tuż przed wydaleniem jedzenia. Wyplute treści są niesprawione i mogą zachować cylindryczny kształt przełyku.
Przyczyny wymiotów u psa
Czasami zmiana marki karmy dla psa może wywołać wymioty. Przy zmianie diety dla psa eksperci zalecają zachowanie ostrożności. Przez około tydzień stopniowo zaczynaj dodawać coraz więcej nowej karmy do coraz mniejszej ilości obecnej karmy, aż przejście zostanie zakończone.
Nietolerancja pokarmowa
W ogólności psy źle trawią tłuste jedzenie i produkty mleczne. Te pokarmy mogą powodować problemy żołądkowe, wymioty, biegunkę i wzdęcia, dlatego upewnij się, że nie podajesz psu resztek z stołu ani karmy o wysokiej zawartości tłuszczu.
Choroba lokomocyjna
Przyczyna tej dolegliwości zwykle jest łatwa do ustalenia - po prostu żołądek psa nie toleruje ruchu. Jeśli Twój pies cierpi na chorobę lokomocyjną, staraj się ograniczać jego podróże samochodem do minimum. W przypadkach, kiedy konieczna jest podróż samochodem, zapytaj weterynarza o polecane leki bezpieczne dla psa (popularnym przepisywanym przez weterynarzy lekiem jest Cerenia®). Dramamina jest również ogólnie uważana za bezpieczną dla psów, ale skonsultuj się najpierw z weterynarzem, zanim podasz ją swojemu psu.
Nudności pooperacyjne
Wielu psów cierpi na nudności i sporadyczne wymioty po operacji, i Twój weterynarz może już przepisał Ci leki, które pomogą złagodzić objawy podczas rekonwalescencji. Niemniej jednak zawsze warto porozmawiać z weterynarzem na temat jakichkolwiek objawów, jakie Twój pies przejawia po operacji.
Przyczyny wymagające większej uwagi
Powinieneś skonsultować się z weterynarzem, jeśli Twój pies nagle i gwałtownie zaczyna intensywnie wymiotować, zwłaszcza jeśli nie ma wcześniej sporadycznych przypadków wymiotów. Takie przypadki mogą wskazywać na:
- Połknięcie obcych ciał (np. kości lub fragmentów zabawek do żucia), które utkwiły w przewodzie pokarmowym.
- Połknięcie substancji toksycznych. Sprawdź, jakie pokarmy i rośliny są trujące dla zwierząt.
- Zapalenie żołądka i jelit (gastroenteritis), objawiające się również bólem brzucha i biegunką.
- Pasożyty jelitowe, takie jak glista ludzka, włosogłówka, tęgoryjec, tasiemce i pierwotniaki.
- Rotawirus, wirusowe zakażenie jelitowe, które zazwyczaj dotyczy szczeniąt i rzadko jest poważne lub śmiertelne.
- Parwowirus, ciężka i wysoce zaraźliwa choroba, szczególnie dla szczeniąt. Objawy obejmują wymioty, biegunkę, gorączkę i ospałość.
- Zapalenie trzustki, choroba powodująca zapalenie trzustki. Inne objawy to ból brzucha, utrata apetytu, pochylanie się, gorączka i biegunka o tłustym i żółtym wyglądzie.
- Wzdęcie żołądka u psa, nagła i zagrażająca życiu choroba, wymagająca natychmiastowej interwencji. Objawy obejmują pieniste wymioty, zachłyśnięcie się (wymiotowanie na pusty żołądek), spuchnięty brzuch, niepokój i niemożność położenia się.
- Objawy udaru cieplnego obejmują nadmierne zadyszkiwanie, ślinienie się, biegunkę, zaczerwienienie dziąseł, niemożność poruszania się, a nawet utratę przytomności.
- Choroba wątroby, która może również powodować utratę apetytu, utratę wagi, zwiększone pragnienie oraz żółtawe oczy, język i dziąsła.
- Choroba nerek, która częściej występuje u starszych psów. Inne objawy obejmują ospałość, biegunkę, zaparcia, depresję, utratę wagi i zwiększone pragnienie.
- Rak, który zwykle dotyka starsze psy. Możesz dowiedzieć się więcej o objawach raka u psów.
Poważne objawy wymiotów
Jeśli Twój pies wykazuje którykolwiek z poniższych rodzajów wymiotów lub związane z nimi objawy, konieczne jest jak najszybsze skonsultowanie się z weterynarzem.
- Wymioty wraz z innymi objawami, takimi jak gorączka, ospałość, utrata wagi, itp.
- Przewlekłe lub ciągłe wymioty
- Chłostanie (próba wymiotowania, ale bezskuteczna)
- Wymioty krwią
- Krwawa biegunka
- Drgawki
Wymioty i biegunka u psa
Wiele zakażeń i chorób związanych z przewodem pokarmowym może powodować jednoczesne występowanie wymiotów i biegunki. Może to również wystąpić, gdy Twój pies spożył coś toksycznego lub po prostu mu nie służy. Zabierz swojego psa do weterynarza, jeśli cierpi na wymioty i biegunkę, ponieważ może to wskazywać na poważny stan zdrowia.
Niebezpieczeństwo odwodnienia
Jeśli Twój pies wymiotuje i ma biegunkę lub ma tylko jedno z tych objawów, najważniejsze jest utrzymanie odpowiedniego nawodnienia psa. Odwodniony pies może szybko stać się poważnie chory, dlatego jeśli zauważysz którykolwiek z poniższych objawów odwodnienia, niezwłocznie zabierz swojego psa do weterynarza.
Należy jednak pamiętać, że wymioty i biegunka sprawiają, że pies czuje się tak źle, że może nie mieć ochoty na picie wody.
- Ospałość
- Nadmierne zadyszkiwanie
- Suchy nos lub dziąsła
- Wklęśnięte oczy
- Utrata elastyczności skóry.
Co oznaczają wymioty u mojego psa?
W niektórych przypadkach przyczyna wymiotów u psa jest związana z tym, co on wymiotuje. Wiedza na temat wyglądu wymiocin może pomóc tobie i weterynarzowi w zidentyfikowaniu źródła problemu.
- Niestrawiona karma
- Biała piana
- Żółć lub żółta żółć
- Krew
Uwaga: Skonsultuj się natychmiast z weterynarzem, jeśli zauważysz kości lub inne obce przedmioty, na przykład kawałki zabawek, w wymiocinach twojego psa. Chcesz upewnić się, że nie są one nadal utknięte w jego przewodzie pokarmowym, co może prowadzić do poważnego, a nawet zagrażającego życiu stanu, który może wymagać kosztownej operacji.
Diagnoza
Ponieważ przyczyny wymiotów u psa są tak różnorodne, diagnozowanie wymiotów u psa może być trudne, zwłaszcza jeśli przyczyny nie są od razu oczywiste.
Pytania, które powinieneś sobie zadać
Oto kilka pytań, na które powinieneś być przygotowany odpowiedzieć, rozmawiając z weterynarzem:
- Jakie inne objawy obserwujesz u swojego psa, oprócz wymiotów?
- Jak często występują wymioty?
- Jakie jest jego nastawienie i apetyt?
- Jak szybko po jedzeniu występują wymioty, czy są one nieregularne?
- Jak wyglądają wymioty?
Potrzeba diagnozy weterynaryjnej
Nawet jeśli przyczyna wymiotów u twojego psa jest oczywista, twój weterynarz prawdopodobnie przeprowadzi pewne testy diagnostyczne, aby ocenić ogólny stan zdrowia twojego psa. Badania mogą obejmować badania krwi, analizę moczu, analizę kału, a także możliwe są badanie ultrasonograficzne lub zdjęcie rentgenowskie jamy brzusznej.
Leczenie
Zawsze najlepiej jest postępować zgodnie z zaleceniami weterynarza w zakresie leczenia. Jeśli weterynarz uważa, że leczenie domowe wystarczy po epizodzie wymiotów u twojego psa, oto kilka wskazówek.
- Odpowiednie nawodnienie: Upewnij się, że twój pies jest nawodniony, podając mu kawałki lodu lub niewielkie ilości wody. To pomoże mu zatrzymać wodę w żołądku, a nie wymiotować. Fontanny z wodą dla psów są dobrym sposobem, aby upewnić się, że twój pies pije odpowiednią ilość wody.
- Wstrzymaj podawanie jedzenia: Postaw swojego psa na głodzie przez co najmniej kilka godzin, aby dać mu układowi pokarmowemu szansę na odpoczynek i regenerację po wymiotach. Przed rozpoczęciem głodzenia psa, skonsultuj się z weterynarzem. Kontynuuj podawanie psu wody, gdy jest na głodzie.
- Stopniowo wprowadzaj lekkostrawną dietę: Gdy to zrobisz, zacznij od małych ilości lekkostrawnego jedzenia, takiego jak gotowane ziemniaki, miękki biały ryż i dobrze ugotowane, oczyszczone z kurzej skóry, niesolone mięso kurczaka. Możesz nawet spróbować jedzenia dla niemowląt, które nie zawiera czosnku i cebuli.
Co mogę podać mojemu psu na wymioty?
Podobnie jak w przypadku ludzi, trudno jest podać psu jakiekolwiek lekarstwo, kiedy nie może zatrzymać żadnego pokarmu. Oto jednak kilka powszechnych metod leczenia, które warto rozważyć. Jak przy każdym leczeniu, zawsze skonsultuj się z weterynarzem przed podaniem swojemu zwierzęciu lekarstwa lub suplementów.
Leki przeciwwrzodowe
Może pomóc podanie psu niewielkiej ilości podsalicylanu bizmutu, takiego jak Pepto-Bismol, rozgniecionej i wymieszanej z wodą (ilość będzie zależeć od wagi psa - skonsultuj się z weterynarzem). Przed podaniem psu leku przeciwwrzodowego, porozmawiaj najpierw z weterynarzem, aby upewnić się, że lek jest bezpieczny dla twojego psa.
Probiotyki
Długoterminowym rozwiązaniem dla przewlekłych problemów trawiennych może być podawanie psu probiotyków. Probiotyki dla psów działają tak samo jak dla ludzi. Są to preparaty zawierające żywe bakterie przyjazne dla jelit, które występują naturalnie w przewodzie pokarmowym i innych obszarach ciała.
Celem spożywania probiotyków jest utrzymanie zdrowej równowagi dobrej flory bakteryjnej, zapobieganie problemom żołądkowo-jelitowym oraz wzmocnienie układu odpornościowego po zaburzeniach wywołanych chorobą, infekcją, leczeniem antybiotykami lub innymi czynnikami stresowymi.
Na rynku dostępnych jest wiele produktów probiotycznych dla zwierząt domowych, dlatego warto przeczytać nasz artykuł, w którym przedstawiamy najlepsze probiotyki dla psów oraz zawierający więcej informacji na temat tego, w jaki sposób te produkty mogą pomóc rozwiązać problemy trawienne u twojego pupila.
Dlaczego mój pies wymiotuje raz w tygodniu?
Istnieje wiele powodów, dla których pies może wymiotować raz w tygodniu. Ważne jest skonsultowanie się z weterynarzem w sprawie ewentualnych problemów zdrowotnych dotyczących twojego psa. Twój pies może mieć nadmiar żółci lub doświadczać czegoś poważniejszego, dlatego wiedza weterynarza jest ważna dla pomocy twojemu psu.
Dlaczego psy jedzą trawę i wymiotują?
Niektóre psy jedzą trawę i potem wymiotują. Ale czy trawa powoduje, że twój pies ma problemy żołądkowe i wymiotuje, czy też twój pies je trawę, aby pomóc złagodzić już istniejące problemy żołądkowe? To trochę jak pytanie: “Co było pierwsze, kurczak czy jajko?”
Trawa jest dobrym źródłem błonnika, a psy mogą jeść ją, aby pomóc w trawieniu pokarmu i wypróżnianiu się jako sposób na samoleczenie. Jednak nie chcesz, aby twój pies jadł trawę, jeśli została ona poddana obróbce chemicznej. Jeśli twój pies, który je trawę, wykazuje oznaki dyskomfortu żołądkowego, warto odwiedzić weterynarza w celu sprawdzenia możliwych problemów zdrowotnych, takich jak zapalenie trzustki, choroba zapalna jelit lub refluks żołądkowo-przełykowy. Dowiedz się więcej na temat powodów, dla których psy jedzą trawę i jak zmusić je do zaprzestania tego zachowania.
Jak wyczyścić wymiociny psa?
Oto pięć kroków, które pozwolą usunąć wymiociny psa z dywanu.
- Usuń nadmiar wymiocin ze podłogi i umieść je w plastikowym worku (w ten sposób możesz bezpośrednio wynieść je do kosza na zewnątrz, unikając rozprzestrzeniania się nieprzyjemnego zapachu w domu).
- Posyp plamę od wymiocin sodą oczyszczoną lub mąką kukurydzianą, aby wchłonęły płyny przez 15 minut.
- Odkurz sodę oczyszczoną/mąkę kukurydzianą.
- Wymieszaj następujące składniki i użyj białej szmatki, aby delikatnie wytrzeć plamę tym roztworem: 1 łyżka płynu do mycia naczyń + 1 łyżka octu białego + 2 szklanki ciepłej wody
- Użyj czystej białej szmatki, aby delikatnie wytrzeć plamę zimną wodą, a następnie osusz ją, aby usunąć roztwór mydła/octu.