Co zrobić z psem gdy wyjeżdżam na wakacje? 5 porad

Opublikowano: 2 maja 2023 | Zaktualizowano: 13 maja 2023
6 min czytania |
Spis treści

My właściciele naszego maltańczyka aż za dobrze znamy kłopotliwe sytuacje, kiedy trzeba wymyślić, co zrobić z naszym pupilem podczas podróży.

Wziąć psiaka ze sobą? Zostawić u znajomych lub rodziny? A może w specjalnym hotelu dla psów? Jakie psie rzeczy należy spakować? To i wiele więcej dowiesz się właśnie w tym artykule !

Wszyscy chyba możemy się zgodzić, że zabranie ze sobą psa na wyjazd jest najlepszą z możliwych opcji. Uniknięcie rozłąki z pupilem to największa radość. Mając go przy swoim boku, nie musisz się o nic martwić. Nie zastanawiasz się, czy aby na pewno jest bezpieczny, czy ma właściwą opiekę. Twój pupil nie musi być stawiany w niekomfortowej i stresowej sytuacji jaką jest oddzielenie od ukochanego właściciela.

Oczywiście najlepiej planować wyjazdy z myślą nie tylko o sobie, ale i o pupilu, aby bez problemu mógł nam towarzyszyć. Nie zawsze jednak można zabrać swojego zwierzaka tam gdzie się udajemy, ponieważ to miejsce na przykład nie akceptuje zwierząt, lub istnieje inny powód dla którego nie możemy go ze sobą tam zabrać. Jest to bardzo niesatysfakcjonujące prawda? Jesteśmy pewni że twój pupil nie lubi spędzać czasu daleko od Ciebie i kiedy dochodzi do pożegnań oboje jesteście z tego powodu niezadowoleni i smutni.

roberto-nickson-q9nZUFC1nTw-unsplash

Jeżeli wyjeżdżasz na wakacje i nie możesz zabrać ze sobą twojego czworonożnego przyjaciela, istnieje kilka możliwości aby rozwiązać ten problem. Po pierwsze upewnij się że zostawisz go w miejscu gdzie dobrze się nim zajmą podczas twojej nieobecności. Pamiętaj również, że staranne zaplanowanie opieki z wyprzedzeniem może pomóc mu pozostać bezpiecznym i zrelaksowanym.

*Uwaga! Zwróć uwagę na to czy twój pies nie ma problemów z rozłąkami. Pewne psy cierpią na lęk separacyjny - to częste i dość poważne zaburzenie u psów. Separacja wpływa bardzo negatywnie na stan psychiczny zwierzęcia. Psiaki z tą przypadłością mają wielką więź ze swoim właścicielem i jakiekolwiek rozstania wiążą się ze strachem, utratą bezpieczeństwa a nawet depresją. Jeżeli ten problem dotyczy Twojego psa, warto skorzystać z pomocy behawiorysty. Więcej na ten temat dowiesz się z kolejnych artykułów dotyczących trudności separacyjnych.

Poproś rodzinę / znajomych o pomoc

Sama twoja nieobecność będzie dla psa wystarczająco stresująca, dlatego najlepszą opcją będzie zostawienie psa pod opieką rodzinie bądź dobremu przyjacielowi. Twój pupil ich już zna więc będziesz mieć pewność, że zostanie w dobrych rękach. Zostawienie psa u kogoś z rodziny lub znajomego zmniejszy stres psa podczas twojej nieobecności, z pewnością Ty też będziesz spokojniejszy wiedząc że został on z kimś już mu znajomym.

Oddanie pod opiekę pupila rodzinie lub znajomym nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego przychodzimy z pomocą !

Jeżeli twój członek rodziny nie jest dostępny aby zaopiekować się twoim psem, możesz zawsze wybrać hotel dla psa albo odwiedzić stronę pethomer.pl na której możesz znaleźć zaufanego opiekuna w twojej okolicy. Możesz również sam zostać takim opiekunem w przyszłości.

matthew-henry-2Ts5HnA67k8-unsplash

Dzięki pethomer możesz zostawiać pod opiekę swojego pieska na dzień, noc , kilka dni lub dłuższy okres czasu. Opiekun również może wyprowadzić twojego pupila na 30-minutowy spacer lub odwiedzić i nakarmić go w domu podczas twojej nieobecności. Cena zaczyna się już od 20zł i tak naprawdę jest zależna od kilku czynników: wielkości psa, miejsca, usługi jaką wybieramy itd.

Pewnie się zastanawiasz dlaczego akurat szukać opiekuna przez taką stronę ? Otóż dlatego, że taka strona posiada opiekunów już zweryfikowanych, posiada ich informacje i dane osobowe, dzięki czemu jest to bardzo bezpieczne. Bo przecież każdy psi rodzic martwi się o jego bezpieczeństwo. Jeśli odpowiednio wybierzesz miejsce pobytu pupila zapewnisz sobie spokojne wakacje.

Warto wspomnieć że każda rezerwacja w Pethomer jest objęta Programem Ochrony Pethomer. To znaczy że twój piesek jest objęty odpowiednim ubezpieczeniem na wszelkie ewentualności.

PORADA 1 - Opiekun

Niezależnie od tego czy podejmiesz decyzje zostawienia psa u rodziny, znajomego czy u wynajętego opiekuna, upewnij się że jest to odpowiednio dobra osoba. Pamiętaj aby przed wybraniem opiekuna dla swojego pupila zawsze sprawdzić jego oceny i opinie. Zanim oddasz psa pod czyjąś opiekę zabierz go na wcześniejszą wizytę zapoznawczą, aby upewnić się że zostanie w dobrym miejscu oraz aby piesek miał szansę przyzwyczaić się do nowego otoczenia.

Wizyta zapoznawcza pomoże ocenić czy piesek polubi się z nową osobą lub/i z jego zwierzęciem/zwierzętami które już posiada. Uwaga! Jeżeli twój pupil nie jest przyjazny z innymi, wybierz opiekuna który nie posiada żadnych zwierząt i nie będzie zajmować się innymi zwierzętami w tym samym czasie co twoim.

PORADA 2 - Obroża z danymi psa

Dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w obrożę na której będzie identyfikator (twoje dane oraz numer kontaktowy) W sytuacji kiedy twój pies zaginie podczas twojej nieobecności, obroża ta będzie bardzo przydatną rzeczą aby go odnaleźć.

PORADA 3 - Wszczepienie mikroczipu

Jeśli twój pies ma wszczepiony mikroczip, upewnij się że dane są aktualne, twój adres zamieszkania oraz numer telefonu, aby zawsze móc się z tobą skontaktować. Dzięki temu znaleziony piesek będzie mógł szybko do ciebie wrócić. Z kolei jeśli twój pupil nie posiada takiego mikroczipu, rozważ wizytę u weterynarza, aby mu taki wszczepili zanim oddasz psa pod czyjąś opiekę. Gdy pies będzie zaopatrzony w takie coś, z pewnością będziesz czuć się bezpieczniejszy i twój wyjazd będzie mniej stresujący.

PORADA 4 Co powinieneś zapakować swojemu psu, kiedy zostawiasz go u opiekuna

Otóż niezależnie od tego na jak długo zostawiasz swojego pupila pod opieką innych, zawsze spakuj mu kilka potrzebnych rzeczy. Najważniejsze aby miał przy sobie swoje jedzenie, zmiana na inne jedzenie byłaby dla niego niekorzystna i zapewne stresująca. Odmiana codziennej rutyny dla psa jest niewskazana. Policz dokładnie, ile jedzenia będzie potrzebował Twój psiak podczas wyjazdu i spakuj tę ilość, nawet z lekkim nadmiarem. Do tego nie zapomnij o miskach na jedzenie i wodę. Może być tak że piesek nie będzie chciał jeść i pić z innych tylko z własnych. Warto też spakować książeczkę zdrowia psa z poświadczeniem wykonania niezbędnych szczepień, badań i odrobaczenia. Zastanów się, co lubi Twój pies i czy są jakieś przedmioty, które pomagają mu się zrelaksować. Jego ulubione posłania, smakołyki i znajome przedmioty pomogą mu poczuć się trochę bardziej jak w domu podczas pobytu a znajome zabawki zajmą i umilą mu czas bez Ciebie. Można również pomyśleć o kosmetykach do pielęgnacji, w razie gdy twój pupil się pobrudzi, opiekun będzie mógł z nich skorzystać.

Jeśli utrzymasz mózg psa zajęty, to może to oderwać jego umysł od faktu, że nie ma cię w pobliżu. Istnieje wiele ciekawych zabawek interaktywnych które w połączeniu z jedzeniem z pewnością zajmą na długo czas twojemu pupilowi.

PORADA 5 - Daj opiekunowi jak najwięcej informacji

Upewnij się, że osoba, która opiekuje się Twoim zwierzakiem, ma wszystko, czego potrzebuje. Uzgodnij, jak ma wyglądać opieka nad czworonogiem. Nie zapomnij aby poinformować opiekuna o istotnych informacjach na temat twojego psa jak godziny karmienia , zachowanie, spacery, ważne informacje na temat jego zdrowia, w tym zapas wszelkich leków oraz jasne instrukcje dotyczące sposobu i czasu ich przyjmowania. Poinformuj również o szczegółach dotyczących zwyczajowego trybu życia Twojego zwierzęcia. Ważne jest również podanie informacji o zachowaniu i osobowości Twojego zwierzęcia, w tym o jego upodobaniach i preferencjach. Jeśli to możliwe podaj numer kontaktowy znajomego lub rodziny, z którym mogą się kontaktować w razie jeśli Ty nie będziesz dostępny.

jeshoots-com-mSESwdMZr-A-unsplash

Mamy nadzieję, że już wiesz z kim zostawisz swojego małego urwisa.

popular post

Dlaczego pies tak dużo liże? Wyjaśniamy

Niektórzy właściciele zwierząt domowych mogą to lubić, ale wielu z nas jest …

Czytaj dalej

Wymioty u psa: Przyczyny, objawy, diagnoza i leczenie

Doświadczeni właściciele psów wiedzą, że nasze futrzane przyjaciółki jedzą …

Czytaj dalej

Mój pies wymiotuje żółtą pianą: Co powinienem zrobić?

Wymiotowanie, choć nieprzyjemne, zdaje się przydarzać każdemu od czasu do czasu, …

Czytaj dalej

Co podać psu na problemy żołądkowe: środki łagodzące chorobliwe dolegliwości brzucha

Czy twój pies ma problemy z żołądkiem? Zazwyczaj psy jedzą trawę, aby oczyścić …

Czytaj dalej

Metody treningu agresywnego psa: Skuteczne wskazówki

Większość czasu, gdy widzisz agresywnego psa, nie urodził się w taki sposób. …

Czytaj dalej

17 wskazówek dotyczących treningu agresywnych psów: ważne sekrety pracy z agresywnym psem

Dla większości właścicieli psów nie ma nic bardziej niepokojącego ani bardziej …

Czytaj dalej

10 Popularne rasy dużych, puszystych białych psów, które skradną twoje serce

Planujesz zaadoptować nowego szczeniaka? Spójrz na poniższe rasy dużych, …

Czytaj dalej

Jak skutecznie schłodzić psa w upalne dni - proste sztuczki

Jestem pewien, że zgodzisz się ze mną, gdy powiem: Nie ma nic gorszego niż …

Czytaj dalej

Ranking najlepszych zabawek dla szczeniaka 2023

Wybór zabawki dla szczeniaka to bardzo ważna decyzja i warto ją podjąć na …

Czytaj dalej