Ludzie mają różnie upodobania i oczekiwania w stosunku do psów. Jedni z nas wolą małe, słodkie pieski a inni z kolei będą chcieli wielkiego, silnego psa z ogromnymi zębiskami.
Oczywiście, każda rasa psów jest inna, tak jak i ludzie. Powstały rasy psów które są bardzo łagodne i leniwe , jak rasy psów wymagające dużej ilości ruchu a także psy bardzo skłonne do agresji, jeśli nie są odpowiednio przeszkolone. Bardzo ważne jest, jeśli myślisz o adopcji psiaka nie skupiaj się wyłącznie na wyglądzie ale raczej na typowej osobowości i wymaganiach danej rasy aby idealnie wpasował się w Twój tryb życia.
Nie jest nigdzie udowodnione, że niektóre rasy po prostu nie mogą stać się agresywne. Nawet małe, słodkie pieski mogą mieć skłonności do agresji w określonych warunkach. Ważne, abyś był tego świadomy i zapewniał psu odpowiednią opiekę i ilość ruchu, aby nie był skłonny do wytworzenia zachowań agresywnych. Mówiąc o poziomie agresji - niektóre psy mogą być bardziej skłonne do agresji lub polowania i zostało to udowodnione w wielu badaniach, o których powiemy później. Wynika to z ich historii, wiele ras psów tu opisanych było wykorzystywanych do walk z bykami, polowania na dziki, wojen lub walk psów i zostały specjalnie po to stworzone poprzez krzyżowanie innych ras z pożądanymi cechami.
Niektóre osoby mogą szybko dojść do wniosku że psy znajdujące się na tej liście są bardziej niebezpiecznie - krótka odpowiedź: nie, nie są bardziej niebezpieczne. Zrozumienie powodu agresji jest bardzo ważne, przykładowo malutki maltańczyk może rzucać się na spacerach i dosłownie chcieć pogryźć dużego cane corso. I ta agresja małego psa będzie wynikać z całkowicie innych powodów, mimo że wiemy iż cane corso ogólnie jest postrzegany jako o wiele bardziej niebezpieczny pies. Ogrom ludzi na całym świecie jest właścicielami psów ras agresywnych i świetnie sobie z nimi radzą, dając psiakom cel w życiu i wykorzystując ich umiejętności i cechy w 100%. Wiele z ras na tej liście to rasy psów pracujących między innymi w służbach specjalnych, policji, ratowania ludzi w górach lub chronienia gospodarstwa przed atakami dzikich zwierząt takich jak wilki, niedźwiedzie lub rysie a nawet lwy.
Przy wyborze psa bardzo ważne jest abyś zdawał sobie sprawę o skłonności do agresji u danej rasy, abyś mógł ocenić czy poradzisz sobie z wyzwaniami jakie pies postawi przed Tobą w przyszłości. Zrób listę pożądanych cech i raczej szukaj ras które je wykazują, aniżeli kieruj się tylko wyglądem psa. O wiele lepiej wybrać rasę, która wpasuje się w Twój styl życia niż psa o wymaganiach którym nie będziesz w stanie sprostać.
Badania nad agresją różnych ras psów
Badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Helsinkach wykazały, że mniejsze psy częściej zachowują się agresywnie, warczą, zaczepiają i szczekają w porównaniu z psami średniej wielkości i dużymi rasami. Chociaż żadna rasa psów nie jest z natury złośliwa, niektóre spośród ras psów skłonnych do przejawiania agresji to owczarki niemieckie, pudle miniaturowe i chihuahua.
Wyniki badań, opublikowane w Scientific Reports , wykazały, że psy płci męskiej są bardziej agresywne niż psy płci żeńskiej, a osobowość szczeniaka może również wpływać na prawdopodobieństwo przejawiania agresji w stosunku do ludzi.
Ponadto, naukowcy przeprowadzili wiele badań cech i zachowań psów u wielu róźnych ras oraz tego, w jaki sposób ich genetyka może determinować agresywne zachowania. Zbadano zachowania obsesyjno-kompulsywne(1 , 2 ) wśród najpopularniejszych ras psów aby określić ich pochodzenie i częstość występowania, naukowcy również zbadali reaktywność psów, ich zdolność do przystosowania się do nowych warunków a także jak bardzo dana rasa jest skłonna do walki(3 ), a także podatność na szkolenie i odwagę(4 , 5 ) oraz skłonności do kontaktu z ludźmi i innymi psami(6 ).
Naukowcy doszli do wniosku, że poziom agresji u danej rasy jest w bardzo dużym stopniu zależny od genetyki danej rasy(7 ). To, do czego pies był używany w przeszłości i często przez setki lat wpływa w ogromny sposób na większą skłonność do agresji.
Badając mózg psa naukowcy stwierdzili, że ciało migdałowate i podwzgórze to dwa rejony mózgu w największym stopniu kontrolujące agresję, strach, reaktywność oraz instynkty łowieckie.
Zbadali róźnorakie genotypy i wyszczególnili kilka podstawowych cech ściśle związanych ze strachem i poziomiem agresji, rozróżniając je na poszczególne typy:
- rywalizacja między psami
- agresja skierowana na konkretnego psa
- lęk przed nieznajomymi
- agresja w stosunku do nieznajomych
- agresja skierowana na właściciela
Ku zdziwieniu naukowców, doszli oni do wniosku że istnieją inne czynniki genetyczne i jest ich bardzo wiele. Stwierdzili oni także, że mózg jest jedynie jednym z nich, a waga i wielkość psa również wpływają na poziomy agresji w bardzo znaczący sposób.
Średnie i małe psy są bardziej agresywne niż duże rasy - dzieje się tak przez hormony, które szybciej i mocniej wpływają na mniejsze ciało psa niż organizm dużego psiaka.
Ogromne znaczenie miała również osobowość samego właściciela w przypadku ras mocno związanych ze swoimi właścicielami - pies często przejmował agresywne zachowania jeśli takie zachowanie przejawiał właściciel, jednakże nie było to regułą dla każdej badanej rasy.
Cechy determinujące agresywnego psa
Nie jest zbyt skomplikowane określenie który pies jest agresywny na podstawie jego zachowań. Najczęściej spotykane zachowania to:
- kłapanie zębami
- otwarta szarża na obiekt zagrażający psu
- nieustępliwe szczekanie
- wyrywanie się na smyczy i szarpanie
- ostrzegawcze powarkiwanie które przekształca się stałe warczenie
- gryzienie obiektu zagrożenia
- obnażanie zębów
- oraz inne, agresywne zachowania
Częste powody agresywnych zachowań u psów
Agresywny pies nie koniecznie będzie stale agresywny. Większość psów agresywnych potrafi zachować spokój w sprzyjających lub dobrze im znanych warunkach. Pies, który ma skłonności do agresji będzię ją okazywał w ściśle określonych warunkach i sytuacji, którą postrzega jako zagrożenie.
Sytuacje, w jakich pies może przejawiać zachowania agresywne:
- pies czuje się chory i osłabiony
- stara się bronić zasobów lub jest zaborczy
- chce bronić terenu/właściciela/młodych
- pies jest przestraszony i boi się
- odczuwa ból fizyczny spowodowany urazem lub chorobą
- jest znudzony lub mocno sfrustrowany
- pies przejawia agresję społeczną w stosunku do innych psów, zwierząt lub ludzi
20 Najbardziej agresywnych ras psów
1. Wilczarz - hybryda z wilkiem
Hybrydy wilka z psem są niezmiernie popularne ze względu na swój piękny wygląd i inteligencję. Połączenie tych dwóch ras daje nam prawie nieprzewidywalnego psa który ma bardzo mocny instynkt łowcy i nieprzewidywalny popęd do polowania. Najczęstsze krzyżowki powstają z połączenia psa i szarego wilka, ale również inne wilki są krzyżowane z różnymi rasami psów często dając efekt w postaci nieprzewidywalnego i skłonnego do agresji psa.
Jeśli zdecydujesz się na hybrydę wilka z psem bardzo trudno będzie Ci trzymać go z daleka od innych zwierząt, jeśli masz jakieś w domu ponieważ będzie on chciał stale na nie polować. Ten popęd do polowania nie będzie spowodowany głodem a instynktem łowcy głęboko zakorzenionym w wilku. Może zdarzyć się że wilczarz je po prostu upoluje i będzie chciał zjeść.
Hybrydy psa z wilkiem potrzebują bardzo doświadczonego opiekuna który zapewni im odpowiednią opiekę a także osoby, która zna ich wymagania i potrzeby. Zdecydowanie nie jest to pies dla osób początkujących lub prowadzących mało aktywny tryb życia.
Jeśli interesuje Cię ta rasa ale nie masz dużego doświadczenia z agresywnymi psami lub jesteś mało aktywny - ten pies nie będzie dobrym wyborem.
2. Cane Corso
Cane Corso jest potomkiem rzymskich psów wojennych. Z samego wyglądu kojarzy się z agresywnym psem i wiele osób daje im tą łatkę. Cane Corso coraz częściej są wykorzystywane jako psy policyjne dzięki swojej mocnej budowie i inteligencji.
Rasa ta wywodzi się od Canis Pugnax - rzymskiego psa bojowego, stworzonego specjalnie do walki z ludźmi i innymi zwierzętami. Były to krwiożercze bestie trudne do kontrolowania i ich potomek - cane corso również może sprawiać Ci niemałe problemy jeśli nie zaopiekujesz się nim w odpowiedni sposób i nie zadbasz o jego wymagania.
Dla wielu ludzi samo patrzenie na tego psa budzi strach, a z pewnością nikt nie chciałby widzieć tego psa szarzującego w pełnym agresji ataku.
Bardzo wymagająca rasa, bez odpowiedniego doświadczenia i szkolenia sprawi wiele kłopotów.
3. Bull Terrier
Bull terrier to rasa znana ludziom od setek lat. Można powiedzieć że od zawsze wsród ludzi, jest to bardzo lojalny członek rodziny. Bardzo protekcjonalne, jeśli poczują się zagrożone nie będą się wahać i otwarcie zaatakują.
Jest to rasa z historią pełną agresji i krwawych ataków na ludzi i inne psy. Jednakże, jedna z najmniejszych ras na naszej liście.
Bull terriery są bardzo lojalne i może się okazać że ich ulubione miejsce do spędzania czasu będzie na Twoich kolanach, co może prowadzić do pewnych komplikacji. Nie jest to mała rasa ale dzięki swoim ogromnym mięsniom potrafią ważyć naprawdę niemało. Aby zapanować nad tą górą mięsni muszą one być odpowiednio przeszkolone i pod stałym nadzorem właściciela, aby nie zrobiły nikomu krzywdy.
Oczywiście, odpowiednio przeszkolony i posłuszny pies nie zrobi nikomu krzywdy, ale jeśli nie zadbasz o swojego bull terriera w odpowiedni sposób w bardzo krótkim czasie może on stać się agresywną i niepowstrzymaną bestią.
4. Rhodesian Ridgeback
Ta piękna rasa pochodzi z gorącej Afryki. Historycznie używany do walki z lwami i strzeżenia gospodarstw. Dzięki mocnej budowie i ogromnym szczękom wygrał wiele starć z królem zwierząt, ale również głeboko zakorzeniło to w nim insynkt walki i obrony swego terytorium.
Rhodesian Ridgeback wyewoluował na uważnego, i czujnego i stałe gotowego do walki psa. Na najmniejsze oznaki zagrożenia będzie on w pełnej gotowości aby bronić swojego właściciela i terytorium.
Trudno zdobyć zaufanie tej rasy i z reguły są one bardzo powściągliwe w stosunku do ludzi, których nie znają. Bardzo wymagająca rasa, dla osób bez dużego doświadczenia z agresywnymi psami może spowodować ogromne problemy behawioralne i wykształcić zachowania agresywno-destrukcyjne.
5. Dog argentyński
Dog argentyński to wspaniała, biała rasa bardzo muskularnych psów. Wywodzą się one z Argentyny i zostały wyhodowane do polowania na duże zwierzęta takie jak pumy i dziki.
Dog argentyński znajduje się na wielu listach psów zakazanych, więc koniecznie sprawdź przepisy w swoim mieście zanim zdecydujesz się na adopcję tych pięknych, aczkolwiek bardzo wymagających psów.
Jest to wielki i silny pies myśliwski z tendencją do bycia czasami zbytnio dzikim aniżeli udomowionym psem. Weź to pod uwagę zanim się na niego zdecydujesz, ten pies potrzebuje dużo ruchu i stymulacji oraz odpowiednio doświadczonego właściciela inaczej może wykształcić zachowania agresywne trudne do wykorzenienia.
6. Boerboel
Boerboel to kolejna rasa wywodząca się z Afryki Południowej, gdzie główną rolę jaką spełniały było pilnowanie gospodarstw i zwierząt przed atakami lampartów i lwów. Często wykorzystywany do tropienia rannej zwierzyny i pilnowania jej do momentu przybycia właściciela. Ta rasa cechuje się lojalnością i przywiązaniem. Potrafią także osiągać duże rozmiary.
Boerboel to opiekuńczy pies, będzie dbał i chronił swoją rodzinę oraz teren ze wszystkich swoich sił. Biada temu, kto spróbuje mu zagrozić. Niestety, te cechy a raczej ich nadmiar bardzo często powodują zachowania agresywne w stosunku do ludzi i innych psów i często skutkują poważnymi obrażeniami.
Ten pies po dziś dzień jest wykorzystywany do strzeżenia gospodarstw w Republice Południowej Konga i nie nadaje się do życia w domu lub mieszkaniu. Idealnie za to spisze się na wsi lub środowisku rolnym, w cieplejszym klimacie. W takich warunkach stanie się nieocenioną pomocą.
7. Basenji
Basenji to najmniejszy pies na naszej liście najbardziej agresywnych psów. Może trudno uwierzyć w to że taki pies jak basenji znalazł się tak wysoko na naszej liście najagresywniejszych psów na świecie. Istnieje jednak wytłumaczenie, a wszystko sprowadza się do genów i historii hodowli tego psa.
Basenji pochodzi z Afryki Środkowej i jest psem tropiącym i świetnym węchu i niesamowitym słuchu. Jego wzrok również nie ma sobie równych, basenji gdy tylko spostrzeże ruch jakiegoś małego zwierzęcia instynktownie staje się gotowy do ataku a jego instynkt łowiecki zaczyna pracować nadgodziny.
Ta rasa jest jedną z najmniej podatnych ras na szkolenie na całym świecie. Bardzo niezaleźny i mocno związany ze swoimi instynktami, trudno oduczyć go tych głęboko zakorzenionych nawyków.
W kontaktach z ludźmi bardzo powściągliwe i zdystansowane do obcych. Bardzo często wybierają tylko jednego pana i niechętnie zmieniają właściciela. Zdecydownie nie polecamy tej rasy jako pierwszy pies a także dla osób o niewielkim doświadczeniu.
8. Saint Bernard
Ta ogromna poduszka często występuje w filmach i prezentuje się jako otwarty i przjazny psiak. Bernardyny to najlepszy pies ratowniczy, jaki istnieje na świecie i ocaliły niejedno ludzkie życie.
Jednakże, jak wykazują badania nad zachowaniami agresywnymi pies ten wykazuje dużą skłonność do agresji i nieodpowiednio szkolony może stać się niebezpieczny.
Bernardyny są psami pracującymi i mają ogromny talent do wyciągania ludzi z tarapatów. Historycznie wywodzący się z alp szwajcarskich i włoskich. Przez długie stulecia psy te były wykorzystywane do ratowania ludzi, którzy zostali uwięzieni w lawinach. Ta rasa cechuje się świetnym węchem i słuchem co pozwala im szybko odnaleźć ludzi zakopanych pod kilogramami śniegu a dzięki swojej sile i wielkości z łatwością wykopią człowieka spod mas śniegu.
Najlepiej spisują się gdy mają cel w życiu jak właśnie ratowanie ludzi, bez odpowiedniego zajęcia szybko się nudzą co może prowadzić do wytworzenia mechanizmów agresywnych.
Wielu znawców i ekspertów od psów nie poleca tego psa dla niedoświadczonych właścicieli z powodu wysokiej niezaleźności, skłonności agresywnych i wysokich wymagań motorycznych.
9. Buldog amerykański
Buldogi amerykańskie to jedne z najbardziej wytrzymałych psów na świecie. Są bardzo lojalne w stosunku do swojego właściciela a także przyjazne do ludzi i innych psów.
Buldog jako z natury pewny siebie pies jest także bardzo uparty, co może sprawiać kłopoty mniej doświadczonym właścicielom. Wymagają dużej ilości odpowiedniego szkolenia i pewnego siebie oraz zdecydowanego przewodnika, który w odpowiedni sposób pokieruje tą górą mięśni.
Buldog amerykański może stać się świetnym psem rodzinnym jeśli odpowiednio o niego zadbasz, ale przy nieodpowiednim szkoleniu może przerodzić się w agresywnego i trudnego w kontroli psa.
10. Akita Inu
Kolejny piękny przedstawiciel psowatych. To wywodzący się z Japonii pies. Istnieje również druga odmiana wywodząca się z Ameryki - Akita. Obie zarówno piękne jak i silne i niezależne, wymagające ogromnej ilości uwagi właściciela i dużo ruchu.
Akita ma bardzo głęboko zakorzeniony instynkt łowiecki, jeśli jej na to pozwolisz będzie ciągle próbowała polować na mniejsze zwierzęta.
Jeśli odpowiednio o nią zadbasz stanie się kanapowcem, będzie niezwykle czuła w stosunku to Twojej rodziny i będzie bronić Twojego domostwa z całych sił.
Bardzo nieufna w stosunku do obcych, bardzo terytorialne a często wręcz agresywne.
11. Chow Chow
Chow chow to jeden z najbardziej niezależnych psów na naszej liście. Bardzo zdystansowany i niezależny. Wymaga dużej ilości uwagi jak i odpowiedniego treningu i regularnych szkoleń aby utrzymać go w ryzach. Jeśli zdecydujesz się na posiadanie tego psa mocno skup się na budowaniu głębokiej więzi i posłuszeństwa, ponieważ bez tego ten niezależny pies po prostu przestanie Cię słuchać i stanie się bardzo uciążliwy.
Ponieważ chow chow jest zdystansowanym psem, warto mocno go socjalizować od najmłodszych lat ponieważ z natury nie lubi on obcych i przejawia nadopiekuńczość w stosunku do swojego właściciela.
W wielu krajach na świecie odnotowano liczne przypadki pogryzień przez chow chowa. Przewyższają one średnie pogryzień przez inne rasy psów i stawia te psy na niechlubnym miejscu jednego z najbardziej niebezpiecznych psów jeśli chodzi o ilość pogryzień.
Chow potrzebuje dużej ilości ruchu, w przeciwnym razie stanie się agresywny i nieprzewidywalny, a nawet niebezpieczny dla właściciela.
12. Doberman
Doberman to pies stróżujący. Bardzo często wykorzystywany w policji i służbach mundurowych, jeden z najlepszych psów stróżujących na świecie. Atakuje jedynie gdy się go sprowokuje lub na wyćwiczoną komendę.
Bardzo lojalny wobec swojego właściciela, ma świetny słuch i węch. Nic nie umknie jego czujnej uwadze. Wszystkie te cechy mogą sprawić że stanie się on agresywny jeśli nie posiada odpowiedniego przeszkolenia i może błędnie oceniać sytuację, co skutkować będzie atakami gdy nie są one konieczne.
Znawcy tej rasy dobrze zdają sobie sprawę z ich skłonności do agresji ale nie stanowi to problemu gdy pies jest w dobrych rękach pod okiem doświadczonego właściciela.
13. Malamut alaskański (Alaskan Malamute)
Malamut alaskański to kolejna wilkopodobna rasa na tym zestawieniu. Jest blisko spokrewniony z syberyjskim husky ale osiąga większe rozmiary niż jego kuzyn. Także pod względem charakteru oba te psy różnią się od siebie - malamut jest zdecydowanie bardziej niezależny i pewny siebie nawet w trudnych sytuacjach.
Malamuty cechuje duża agresywność i nie jest to pies dla niedoświadczonych osób, ponieważ me skłonności do dominacji w stadzie. Jeśli nieodpowiednio wychowywany, może stać się agresywnym i trudnym do powstrzymania psem ze skłonnościami do destrukcji.
Malamut wymaga regularnego wysiłku fizycznego i stymulacji aby nie nudził się - nuda prowadzi do frustracji a frustracja do agresji.
Bardzo trudny pies jeśli chodzi o szkolenie i raczej nie nadają się na psa stróżującego ze względu na swoją niezależność. Ten pies raczej wybierze własną ścieżkę i podejmie własną decyzję niżeli posłucha się komendy właściciela.
Kolejny problem jaki możesz napotkać to bardzo duże zamiłowanie do polowań - uważaj jeśli masz małe zwierzęta w domu bo mogą paść jego łupem w mgnieniu oka.
14. Rottweiler
Rottweiler to bardzo silny, stróżujący pies. Został on wyhodowany aby dbać o stada i stróżowania. W wielu krajach rasa tego psa przoduje na listach największych liczb pogryzień. Prawdopodobnie większość z tych przypadków nie jest spowodowana samą naturą psa, a nieodpowiednim szkoleniem.
Rottweilery to rasa pracująca - uwielbiają być w ruchu i nienawidzą nudy. Zaniedbane, bardzo szybko staną się agresywne a niektórzy nieodpowiedzialni właściciele wręcz pobudzają psy tej rasy do bycia jak najbardziej agresywnymi i krwiożerczymi.
Wiele przypadków pogryzień przez tego psa jest wynikiem zaniedbania, nieodpowiedniej socjalizacji i nieodpowiedzialnego posiadania zwierząt. Bardzo ważne, abyś już jako szczeniaka go socjalizował z ludźmi i psami, aby nie wykształcił zachowań agresywnych w przyszłości.
15. Owczarek niemiecki
To chyba jeden z najbardziej rozpoznawalnych przedstawicieli psowatych. Znany z wielu filmów, jest to rasa pracująca i niezwykle inteligentna a także lubiąca wyzwania.
Owczarki niemieckie to nieustraszone psy i bardzo pewne siebie. Niewiele jest psów które dorównują im inteligencją. Najczęściej używane w wojsku do zadań specjalnych a także policji i straży granicznej do wyszukiwania narkotyków.
Świetnie nadają się do szkolenia, w mig potrafią nauczyć się nowego triku lub sztuczki a czasami można odnieść wrażenie że wręcz czytają w myślach właściciela.
Zdecydowanie można je określić jako nadopiekuńcze - nie cofną się przed niczym aby bronić swoje stado w sytuacji zagrożenia. Ekstremalnie terytorialne i nieufne w stosunku do obcych sprawia, że są to świetne psy stróżujące.
Pomimo tych wszystkich zalet, jeśli owczarek niemiecki nie ma odpowiedniej opieki i kontroli bardzo szybko może wykształcić zachowania agresywne i stać się niebezpieczny dla otoczenia.
16. Bokser
Te psy o muskularnej budowie niektórym kojarzą się z zabójcami. Przepełnione energią, o mocnym i zdecydowanym charakterze sprawia że musiały znaleźć się na naszej liście najagresywniejszych psów.
Historycznie hodowane jako psy do polowań a także wykorzystywane w czasie 1 wojny światowej do stróżowania.
Idealnie wpasują się w rolę strażnika, z jasnym celem oddadzą całe swoje serce pracy i swojemu właścicielowi.
Jeśli zdecydujesz się na tego psa to pamiętaj że wymaga on bardzo dużo ruchu, a gdy nie będziesz w stanie mu go zapewnić szybko się sfrustruje i stanie się agresywny.
17. Dog niemiecki
Dog niemiecki to łagodny olbrzym. Te psy cechuje stateczność i opanowanie, ale przez swoje geny znane są przypadki gdy dog niemiecki w rezultacie zaniedbań przekształcił się w krwiożerczą bestię. Przy odpowiedniej opiece i dbaniu o jego wymagania może nawet świetnie dostosować się do życia w mieszkaniu.
Warto poświecić mu swój czas bo odwdzięczy się lojalnością i ogromną miłością. Z reguły nie jest agresywny sam od siebie i raczej nikogo nie pogryzie, o ile jesteś racjonalny i go nie drażnisz.
18. Bull Mastiff
Kolejna duża i silna rasa psów. Bull mastiff jest bardzo lojalnym psem wobec swojej rodziny i bardzo o nią dba. To także kolejny pies który wymaga opieki doświadczonego trenera lub opiekuna i nie nadaje się dla początkujących właścicieli.
Jeśli nie jesteś w stanie odpowiednio kontrolować tego psa, szybko przejmie inicjatywę i w rezultacie zdominuje Twoje domostwo, ustalając reguły i robiąc co mu się podoba.
Skup się na dokładnym i porządnym szkoleniu już od najmłodszych lat a będziesz miał cudownego psa na lata.
19. Husky syberyjski
Husky syberyjski to kolejny, wilkopodobny pies na tej liście. Są jedną z najbardziej popularnych ras i wielu nie zdaje sobie sprawy, że mają one skłonności do agresji. W interniecie krąży wiele filmów z popisami wokalnymi tej rasy ale nie daj się zwieść, są one wymagające w opiece i w niewłaściwych rękach staną się Twoją udręką aniżeli najlepszym przyjacielem.
Husky są bardzo podobne do wilczarza a także malamuta, jednak są nieco mniejsze i zdecydowanie spokojniejsze od swoich pobratymców. Husky wymaga dużej ilości ruchu i stymulacji mózgu aby się nie nudził i nie przejawiał zachowań agresywnych.
Wilki i husky są bardzo do siebie podobne pod względem temperamentu i potrzeby polowania, co może sprawić że husky bedzie nieprzewidywalny. Uparty i wytrwały pies, lub dominować.
Trudny w szkoleniu, wymaga doświadczonego właściciela.
20. Pitbulle
Pitbulle to najczęściej wystepująca rasa na listach agresywnych psów. I nie bez powodu, bo znajdują się w pierwszej piątce pod względem liczby ataków na ludzi. Nie wnikając w szczegóły, pitbull w dobrych rękach i z odpowiednim szkoleniem nie zrobi nikomu krzywdy, ale wystarczy niedoświadczony właściciel i może wydarzyć się tragedia.
Pitbulle w swojej historii były hodowane do polowania na byki i niedźwiedzie. Już samo to powinno dać Ci obraz jakie geny kotłują się pod ich skórą a ich wygląd budzi strach połączony z podziwem.
Pitbulle są jedną z najczęściej wykorzystywanych ras do walk psów.
Rasy nieuwzględnione w tej liście
Oczywiście, istnieją inne rasy psów których nie wymieniliśmy na tej liście. Podajemy je poniżej:
- owczarek australijski
- chihuahua
- collie
- labrador retriever
- mastif kanaryjski
- tosa inu
- dalmatyńczyki
- jack russel teriery
- kangal
Pytania i odpowiedzi
Jaki jest najbardziej agresywny pies?
Hybrydy wilka z psem są najagresywniejszą i najbardziej niebezpieczną rasą tuż za nimi znajduje się cane corso.
Jaki jest najniebezpieczniejszy pies?
Najbardziej niebezpiecznymi psami są hybrydy wilka, pit bull terrier, rottweiler i owczarek niemiecki.
Jaki jest najbardziej agresywny pies?
Podczas gdy mieszaniec wilka jest najbardziej agresywnym psem, inne rasy psów powszechnie uważane za najbardziej agresywne to między innymi Cane Corso, Rottweiler, Doberman, Chow Chow, Siberian Husky, Pit Bull Terrier i inne rasy wymienione powyżej.
Który pies może zabić lwa?
Rhodesian Ridgeback pochodzący z Afryki podobno może z łatwością pokonać lwa. Nie bez powodu - psy tej rasy zostały specjalnie stworzone do tego celu.
Szkolenie ma na celu przeciwdziałanie agresji
Psy, które znalazły się na tej liście to najbardziej agresywne rasy psów jakie możesz znaleźć. Nie oznacza to jednak, że nie mogą one być kochające i słodkie, bo wielu z przedstawicieli tych ras takie właśnie są. Największy problem z tymi rasami nie leży w ich genach a nieodpowiedniej opiece i złym wytrenowaniu co sprowadza się do agresywnych zachowań. W rękach doświadczonego właściciela staną się idealnym i wiernym towarzyszem. Kluczem do tych ras jest odpowiednie szkolenie, wiedza na temat rasy i nieustanna praca z psem nad jego zachowaniem.