Agresja skierowana na inne psy jest jedną z najczęstszych form agresji, jaką przejawiają nasi czworonożni pupile. Czasami tak bardzo uciążliwa, że właściciel agresywnego psiaka jest zdesperowany, aby znaleźć jakąkolwiek pomoc.

Problem jest bardzo obszerny, wiele psów przejawia agresję wobec nieznanego psa lub innych psów w domu. Dzieje się tak dlatego, że psy są z natury bardzo protekcjonalne. Pies zawsze dąży do chronienia stada, swojego terytorium lub jedzenia. Niektóre psy przejawiają te zachowania bardziej a niektóre zdecydowanie mniej. Jednakże trzeba przyznać, że istnieje granica, której pies nie powinien przekraczać i na nas, jako ich opiekunach spoczywa odpowiedzialność aby je tego nauczyć.

Jeśli Twój pies jest nadmiernie agresywny do innych psów, to sam stawia się w sytuacji, w której drugi pies może go zranić lub dotkliwie okaleczyć, a w najgorszym wypadku taki incydent może prowadzić nawet do śmierci. Z drugiej strony jeśli Twój pies okaleczy innego psa lub jego właściciela to sprawa może skończyć się w sądzie, Ty będziesz musieć wypłacić odszkodowanie a pies prawdopodobnie zostanie uśpiony.

Nikt nie chce doprowadzić do takiej sytuacji, a już z pewnością nie w świadomy sposób. Istnieją właściciele, którzy lubią te przejawy agresji u psów i są wręcz z nich dumni, ale to wyjątki. My skupimy się na tym, abyś mógł lepiej kontrolować swojego psa i przeciwdziałać i zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom.

Pierwsza rzecz o której musimy Cię uświadomić - nie każdy pies lubi kontakt z innymi psami. Warto o tym zawsze pamiętać, szczególnie na spacerach i raczej nie pozwalać swojemu psu podbiegać do innych czworonogów bez wyraźnego pozwolenia od właściciela i uważnej obserwacji drugiego psa. Niektóre psy są dominujące, i jest to tak mocno zakorzenione w nich że mogą chcieć zdominować każdego napotkanego psa. A stąd bardzo krótka droga do agresji z obydwu stron.

Z kolei inne nie chcą wpuszczać nieznanych psów na swoje terytorium lub do swojej strefy, szczególnie w domu i mogą stać się agresywne i bronić, co uważają za swoje. Można by to nawet porównać do fobii społecznej u ludzi - tak jak i my, psy mogą odczuwać niechęć lub wręcz paniczną niechęć do innych psów lub dużych grup. Nie jest to jednak nic, czego nie da się wyleczyć i sprawić, że pies nauczy się funkcjonować z innymi psami w nowy, lepszy sposób.

Najczęściej problemem jest sam właściciel. Wielu z nas chce, aby nasz pies miał jak najwięcej kontaktu z innymi psami - obwąchiwał je, skakał, gonił. To nie jest dobre podejście i nastawienie. Myśląc w ten sposób, możesz nieświadomie zignorować oznaki agresji u swojego psa lub drugiego, nieznajomego psiaka. Nie chcemy, abyś nas źle zrozumiał, wiele psów można nauczyć odpowiedniej socjalizacji i kontrolować zachowanie przy innych psach, ale nie jest to cecha wrodzona.

Pies musi się tego nauczyć, a najlepiej od najmłodszych lat. Ale skoro czytasz ten artykuł duże szanse są na to, że Twój pies jest już raczej dorosłym psiakiem z problemami z agresją. Ale nie martw się, są sposoby aby Wam pomóc i omówimy je w dalszej części.

daniel-lincoln-zo-c4LbkSM8-unsplash

Agresja psów to największy problem z zachowaniem

Wiele ras psów było hodowanych do obrony gospodarstwa, inne do polowania na zwierzynę, małe rasy do polowań na szkodniki lub ptactwo. Agresja jest wręcz zaprogramowana w wielu umysłach tych cudnych stworzeń. Charty mogą widzieć mniejsze, szybko poruszające się psy jako króliczki - a musisz wiedzieć że charty zostały wychodowane do polowania między innymi na króliki. Inne rasy, takie jak np Rhodesian Ridgeback z Afryki został wyhodowany do walki z lwami. Niektóre psy są po prostu urodzone do bycia agresywnymi, i musimy nauczyć je radzić sobie z tą agresją.

Kolejną rzeczą, wartą wspomnienia jest to, że niektóre psy są nawet bardziej agresywne gdy są na smyczy, niż bez niej. Dzieje się tak, gdy nie ufają nieznanemu psu (co jest zrozumiałe) a smycz ogranicza ich pole manewru przez co czują się jeszcze bardziej niekomfortowo. Frustracja połączona ze strachem przed nieznanym psem objawia się agresją.

Co zrobić, jeśli pies jest agresywny do innych psów?

Jeśli Twój pies przejawia agresję i w żaden sposób nie możesz go kontrolować, koniecznie musisz zacząć pracować nad problemem. Im dłużej zwlekasz, tym dłuższa i cięższa droga do wyjścia z tej pętli agresji. Poza tym, wystawiasz siebie i swojego psa na niepotrzebne ryzyko urazu w najlepszym wypadku - w najgorszym jego śmierci lub innego psa i wysokiego odszkodowania. Bezpieczeństwo Twoje i Twojego psa, a także innych psów powinno być Twoim priorytetem.

Agresja wyzwala agresję. Jeśli Twój przyjaciel przejawia agresję jako pierwszy, nie zdziw się jeśli drugi pies zareaguje dokładnie tak samo, lub nawet gorzej i mocniej. Psychika psów - i nie tylko psów, ludzi też - działa w podobny sposób w momencie zagrożenia. Będą one dążyć do bronienia się z całych sił. W tym miejscu chcemy zwrócić także Twoją uwagę na to, jak Ty zareagujesz. Jeśli będziesz karcić psa, bić lub podciągać smycz i podduszać - to tylko wzmocni agresywne zachowanie i nie będzie z tego żadnego pożytku. Może się zdarzyć, że gdy spróbujesz odciągnąć swojego psa lub go ukarać on ugryzie Ciebie nie dlatego że jesteś czemuś winien, tylko dlatego że jest w amoku agresji.

Co jest przyczyną agresji do innych psów?

pexels-jozef-fehér-163352

Jest kilka czynników, które wyzwalają niekontrolowaną agresję u psów w stosunku do innych psów. Problem może być o wiele bardziej skomplikowany niż zwykła niechęć do innych czworonogów. Wiele psów, szczególnie ras agresywnych jest bardzo źle traktowanych. Jeśli Twój pies to adopciak, mógł być bity, głodzony i zastraszany przez poprzednich właścicieli. Albo, po prostu nigdy nie został poprawnie ze-socjalizowany z innymi psiakami i agresja to jedyne zachowanie, jakie zna.

W niektórych przypadkach psy są zabierane właścicielom, którzy używali ich do walk psów lub trenowali specjalnie po to, aby były jak najbardziej agresywne. Możliwe też jest, że Twój pies doznał jakiegoś bardzo traumatycznego przeżycia w przeszłości - zaatakował go inny, agresywny pies, był dotkliwie pogryziony lub po prostu każda jego interakcja z innymi psami przepełniona była agresją drugiej strony. Jeśli Twój pies zna tylko takie zachowania, podświadomie będzie reagował w ten sam sposób.

Powodem agresji może być również przewlekła choroba i ból. Psy świetnie nauczyły się ukrywać ból, i bardzo rzadko go okazują. Jeśli zauważysz oznaki bólu, to znaczy że jest naprawdę duży i psu ciężko to ukryć. Wiele przewlekłych chorób naszych czworonogów może powodować przewlekły ból, a to z kolei prowadzić może do mniejszej cierpliwości psiaka i agresywnych zachowań. Chory i obolały pies wie, że jest słabszy więc z momencie minimalnego zagrożenia będzie chciał pokazać nieznajomemu psu że wcale tak nie jest. Naturalne zachowanie psa, głęboko zakorzenione czyli obrona (siebie, gospodarstwa, stada).

Objawy agresji u psów

Najczęściej spotykanymi objawami agresji są:

  • warczenie
  • gryzienie lub kłapanie
  • odsłanianie zębów
  • wpatrywanie się w ‘cel’
  • uporczywe zbliżanie się do obiektu agresji.

Niektóre psy mogą przejawiać inne, rzadziej spotykane zachowania takie jak: kładzenie się na podłodze w geście posłuszeństwa, kucanie, podwijanie ogona i wycofywanie się lub chowanie.

Diagnoza agresywnych zachowań u psa

Jeżeli Twój pies dopiero zaczął wykazywać oznaki agresji lub jest zbyt agresywny z dnia na dzień, to koniecznie zabierz go do lekarza na kompleksowe badania. Weterynarz dokładnie zbada krew, mocz i obada psiaka, szukając jakichkolwiek oznak choroby lub bólu.

Jeśli badania nic nie wykażą, a Twój pies nagle zaczął wykazywać agresję, to wtedy warto wykonać skany mózgu w poszukiwaniu uszkodzeń. Urazy neurologiczne i choroby systemu nerwowego również mogą prowadzić do agresywnych zachowań wobec innych psów. Wpływają one na to, jak pies postrzega świat i jeśli ten odbiór został nagle zaburzony to pies będzie zagubiony, niepewny i wręcz agresywny, jako środek obrony.

Jak radzić sobie z agresywnym psem?

Jeśli skan i badania nie wykażą żadnej choroby i pies jest w 100% sprawny, zacznij szukać przyczyny w psychice, zachowaniu i historii psa. Pamiętaj o tym, aby zawsze obserwować psa, dopóki problem nie zostanie pokonany, ponieważ stanowi on potencjalne zagrożenie dla siebie samego i innych psów, a nawet właścicieli.

Kilka z kroków, które możesz podjąć na czas walki z agresją wobec innych psów:

  • zacznij wyprowadzać psa w kagańcu
  • unikaj miejsc, gdzie pies może spotkać inne, nieznane mu psy
  • trenuj psa z zaufanym i spokojnym psem, aby mógł nauczyć się że inny pies to nie zagrożenie
  • umów się na równoległe spacery - pies musi najpierw nauczyć się akceptować jednego psa, a dopiero później można myśleć o większej ilości i psach nieznanych
  • nagradzaj wszelkie pozytywne zachowania i nigdy nie karć psa fizycznie za przejawy agresji.

Jeżeli Twój pies jest agresywny w stosunku do innych psów koniecznie poświęć więcej czasu na treningi w domu. Jeśli pies jest Ci posłuszny, większa szansa że podczas niepewnej sytuacji zaufa Ci i pozwoli odciągnąć się i nie wda w kolejną wyszczekaną bójkę uliczną.

Dobrymi, nieskomplikowanymi komendami które każdy pies powinien znać, wzmacniającymi posłuszeństwo są ‘siad’, ‘zostań’. Każda inna komenda jest również przydatna, jednak te są najprostsze i nieskomplikowane zarówno dla psa jak i człowieka. Im częściej je ćwiczycie, tym większa kontrola nad psem i posłuszeństwo.

Leczenie agresji lekami i ziołami

Agresja to zaburzenie psychiczne, nie fizyczne. Nie istnieje magiczny lek, który z dnia na dzień wyleczy Twojego psa z agresji wobec innych psów. Oczywiście, mając na uwadze że agresja nie jest spowodowana przez przewlekłą chorobę lub inny uraz. Jeśli agresja spowodowana jest urazem psychicznym z przeszłości, niechęcią społeczną, strachem lub niepewnością to weterynarz może przepisać antydepresanty, leki z serotoniną aby wspomóc psa i pomóc mu zachować spokój. Jednakże, pamiętaj że to są leki i mogą one mieć różne skutki uboczne więc nigdy nie podawaj psy leków na własną rękę i koniecznie zasięgnij profesjonalnej porady!

eric-ward-ISg37AI2A-s-unsplash-min

Zanim zdecydujesz się na wprowadzenie leków spróbuj odczulania na wyzwalające bodźce, budowania zaufania z psem, pozytywnego wzmocnienia i nagradzania za najmniejsze postępy, szkolenia z posłuszeństwa - nawet podstawowe, najprostsze komendy mogą pomóc w walce z przejawami agresji do innych psów.

Bardzo ważnym etapem będzie odczulanie psa na pobudzający go do agresji bodziec. Pracujcie jako zespół, na spacerach skup się na psu w 100% i razem z nim obserwuj otoczenie i reaguj na potencjalne bodźce, które mogą uruchomić agresję w łagodny i kontrolowany sposób. Pamiętaj o zachowaniu spokoju, jeśli Ty się denerwujesz i kipisz złością pies to szybko wyczuje i ten sam nastrój udzieli się i jemu.

Nagradzaj każdy, nawet najmniejszy postęp czymś, co będzie o wiele ciekawsze niż agresja i szczekanie na psy. Każdy pies na bzika na jakimś punkcie a wiele z nich po prostu na punkcie jedzenia - weź jego ulubiony smakołyk (koniecznie duże ilości) i hojnie obdaruj psiaka za każde dobre zachowanie. Nie przejmuj się pierwszymi porażkami, walka z agresją to długa i wyboista droga, ale przy odrobinie samozaparcia jesteście w stanie to zrobić bo jesteście zespołem (lub stadem 😄).

Wiedza w jaki sposób pracować z psem i pokazywanie mu, jakiego zachowania oczekujesz da mu coś, na czym będzie mógł się skupić. Jeśli uda Ci się odwrócić jego uwagę od innego psa to jest to już wielki sukces - jeśli nadal Ci się to nie udało szukaj dalej, trenuj psa z posłuszeństwa w domu a na pewno osiągniecie sukces. Nigdy nie staraj się pospieszać psa w trakcie nauki, zachęcaj go do podążania swoim własnym tempem, on zrozumie Twoje intencje i zacznie zachowywać się tak, jak tego od niego oczekujesz. Wyzbądź się oczekiwań i denerwowania na psa - to nie pomoże a wręcz zaszkodzi. Cierpliwość, konsekwencja i Twój upór to 3 klucze do walki z zachowaniami agresywnymi.

Kiedy zaczniesz zgłębiać się w przyczyny agresji weź pod uwagę jego wiek, w jakim jest zdrowiu, temperament, upodobania (co lubi a czego nie) gdy będziesz myśleć nad rozwiązaniami. Zawsze zachowuj spokój, nie naciskaj na niego zbyt mocno jeśli nie potrafi poradzić sobie z agresją. Daj mu czas, i konsekwentnie buduj zaufanie i pracuj nad zachowaniem spokoju, aniżeli próbuj uspokoić już agresywnego psa. Uspokojenie już agresywnego psa jest bardzo trudnym zadaniem, i bez mocno zakorzenionego posłuszeństwa efekt będzie mizerny. Twoim celem powinno być nauczyć psa jak zachować spokój i przedłużać ten okres jak najdłużej się da odwracając jego uwagę, wydając mu znane komendy (np siad, leżeć, waruj) i pozwalając drugiemu psu przejść obok was obojętnie.

Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale psy zawsze nas obserwują i wyczuwają nasze emocje i nastrój. Jeśli Ty jesteś zdenerwowany - pies również będzie i to może pogłębić jego agresję w stosunku do innych psów. Gdy tylko Ty się uspokoisz - Twój pies również będzie spokojniejszy.

Bardzo poważnym i częstym błędem podczas spotkań z innymi psami jest denerwowanie się i przesadne reakcje. Jeśli Ty reagujesz obronnie, pies podąży Twoim śladem. Gdy Ty jesteś zdenerwowany tym, jak Twój pies się zachowa on podłapie tą energię od Ciebie i bardzo możliwe że wykaże ją agresją i szczekaniem lub nawet będzie próbował rzucić się na innego psa, który w jego oczach będzie zagrożeniem i wszystko wokół - łącznie z Tobą - potwierdzi to jego przekonanie.

Uważaj, aby nie ciągnąć psa za smycz niepotrzebnie lub na siłę odciągać go z miejsca zdarzenia. Psy nigdy nie były stworzone do chodzenia na smyczy, one muszą się tego nauczyć i nawet jeśli już to potrafią, to ucisk na ich szyję lub ciało może jedynie wzmocnić agresję i nigdy jej nie osłabi. Jak wspomnieliśmy wcześniej, celem nie jest uspokoić agresywnego psa a sprawić, żeby zaczął ignorować wyzwalacze agresji.

Jeśli koniecznie musisz odciągnąć psa staraj się to zrobić na bok, nie w tył. Pociągnięcie psa na bok zdezorientuje go, ale nie spowoduje takiego bólu i dyskomfortu jak w przypadku ciągnięcia do tyłu gdy mocno uciskana jest szyja lub klatka piersiowa (zależnie od typu smyczy, szelek których używasz). Odciągnij swojego psa w bok i omiń szybko psa, aby nie przedłużać wybuchu agresji. Oddal się jak najszybciej i pozwól psu się uspokoić.

Najlepszym zachowaniem, jakie możesz pokazać swojemu psu to po prostu ignorowanie i unikanie innych psów. W ten sposób, pies nie zdąży się zdenerwować a jeśli po prostu przejdziesz na drugą stronę ulicy zanim Twój pies zauważy nieznanego mu psa da Ci to możliwość na pochwalenie go jeśli zachowa spokój lub odwrócenie jego uwagi smakołyczkiem lub ulubioną zabawką. Koniecznie szczodrze nagradzaj każdy, nawet najmniejszy objaw ignorowania i braku agresji w stosunku do innych psów.

Staraj się unikać zatłoczonych miejsc jeśli Twój pies ma problemy z agresją. Zatłoczone miejsca, nieznani ludzie i nieznane psy mogą pogorszyć samopoczucie psa i będzie on dosłownie ‘chodził na szpilkach’. Zatłoczone miejsca to także utrudnione wypatrywanie potencjalnych wyzwalaczy agresji.

Kolejną rzeczą, którą możesz możesz zrobić to nie zatrzymywać się gdy Twój pies zaczyna być agresywny. Utrzymuj te wybuchy jak najkrótsze lub całkowicie staraj się ich unikać poprzez skupianie uwagi psa na sobie lub czymś innym. Jeśli Ty zaczniesz się oddalać Twój pies powinien podążyć za Tobą.

Nigdy nie pozwól swojemu psu obsesyjnie wpatrywać się w obiekt jego agresji. Pogłębi to tylko wybuchy agresji i utrudni Twoją pracę z nim. Jeśli Twój psiak zatrzymuje się w miejscu i stoi w pozycji gotowości do ataku (może wyglądać jakby chciał się ukłonić) koniecznie przerwij tę czynność odwracając uwagę psa na coś innego. Skup jego uwagę na sobie, smaczku, czymkolwiek co zadziała (oprócz bicia). Jeśli Twój pies jest w takiej pozycji nie pozwalaj innym psom do niego podchodzić pod żadnym pozorem i zawczasu ostrzeż właściciela drugiego psa żeby zapanował nad swoim bo Twój może skrzywdzić jego.

Nie pozwalaj psu na to złe zachowanie, nie pozwalaj psiakowi go ćwiczyć. Zrób wszystko, co możesz aby przerwać takie zachowanie. Jeśli trzeba, pociągnij go w bok i opuść miejsce zdarzenia jak gdyby nic się nie stało. Jeśli pies grzecznie podąży, nagródź go. Jeśli drugi pies blokuje wam przejście w jakiś sposób to po prostu rusz w innym kierunku a nawet do tyłu. Niestety, nie każdy właściciel psa będzie chciał Ci pomóc w opanowaniu Twojego psa, wielu z nich wręcz zachęci swoje psy do kontaktu z Twoim. Ostrzeż ich werbalnie nad czym pracujecie i oby zrozumieli i zapanowali nad swoim pimpkiem.

Nie próbuj gapić się na nieznanego psa, nie konfrontuj go ani przez swoją postawę ani też poprzez fizyczną interakcję. Najlepiej zignorować i oddalić się w innym kierunku unikając konfrontacji i stresowej sytuacji.

Stwórz miejsce dla swojego psa lub zablokuj nieznanego psiaka

akita-najlepsze-psy-dla-pracujacych-min

Możesz to osiągnąć po prostu schodząc im z drogi. Możesz wejść w boczną uliczkę, wejść na podjazd lub na trawę. Im mniej bliskiego kontaktu tym mniejsza szansa na wybuch agresji i wzmocnienie jej. Możesz również wziąć swojego psa za samochód zaparkowany na ulicy - w ten sposób nie będą się widzieć i w niektórych sytuacjach może to być najlepsze wyjście. Jeśli nie ma samochodów ani barierek, nada się wszystko co zablokuje Twojemu psu widok drugiego psa. Spraw, aby nie mógł go widzieć i oddal się a jeśli zachował spokój przez cały ten czas sowicie nagródź.

Zachowując się w ten sposób unikasz konfrontacji z drugim psem, która w przypadku psa z problemami z agresją zawsze kończy się jej wybuchem. Najlepiej działa zapobieganie, więc jeśli spostrzeżesz psa wcześniej niż Twój psiak to po prostu zmień trasę tak, żebyście się nie spotkali i nagradzaj psa za zachowanie spokoju odwracając jego uwagę zabawą, smaczkiem lub czymkolwiek, co jest pozytywne i na niego zadziała.

Nigdy nie czekaj biernie żeby pies minął was a wy będziecie czekać na niego aż to zrobi. Twój pies będzie się w niego obsesyjnie wpatrywał i pogłębiał swoją agresję. Jak najszybciej oddal się i skup uwagę swojego psa na czymś innym.

Jeśli Twój pies już zaczął etap wpatrywania się w cel, to smaczki i zabawki mogą nie zadziałać. A raczej na pewno nie zadziałają, bo pies jest już w transie i pod wpływem narastającej adrenaliny. Jeśli pozwolisz drugiemu psu nadto się zbliżyć nie ma szans że zapanujesz nad swoim i na pewno zaliczycie kolejny wybuch niekontrolowanej agresji. Co daje Ci przewagę - szybko omiń nieznanego psa bokiem, w bezpiecznej odległości, jeśli trzeba przejdź na drugą stronę ulicy lub pójdź w innym kierunku. Pies nie będzie mógł wpatrywać się w cel i będzie w końcu musiał skupić się na tym, gdzie idziecie a jeśli dodatkowo rozproszysz go komendami, smakami lub zabawą to są szanse że całkowicie zapomni o zagrożeniu.

Kolejną wskazówką, która może zadziałać na psy wybuchające agresją z powodu strachu jest unikanie spotkań z psami poprzez zawracanie. Dwa problemy z tego wynikające:

  • Jeśli zawrócisz, nieznany pies prawdopodobnie będzie szedł za wami. Jest to kolejna bardzo stresująca sytuacja i Twój pies będzie czuł się zagrożony. Większość psów będzie starała oglądać się za siebie żeby sprawdzić, gdzie jest zagrożenie. Nie jest to idealne wyjście, ale w przypadku braku możliwości ominięcia łukiem - jedyne dostępne.

  • Jeśli zawrócisz, możliwe że spotkasz kolejnego psa i w tym momencie będziesz pomiędzy dwoma nieznanymi psami. Dwa psy - podwójny stres i problem.

Stwórz neutralne i bezpieczne spotkania z psami

Jeśli nabierzesz kontroli nad swoim psem, postaraj się stworzyć neutralne spotkania z psami. Sprawdź, jaka odległość nie denerwuje Twojego psa i staraj się powtarzać to ćwiczenie w kontrolowanych warunkach jak najczęściej się da sowicie nagradzając psiaka za zachowanie spokoju.

Jeśli pies nauczy się od Ciebie że mijanie psów w dużej odległości nie jest zagrożeniem i Ty też się nie denerwujesz, stopniowo zmniejszysz dystans aż do momentu że Twój pies będzie czuł się pewnie nawet przy bliskim kontakcie. Ale to długa droga, nie pospieszaj swojego psa bo zniweczysz efekty swojej ciężkiej pracy.

Stałe, neutralne kontakty z psami uspokoją Twojego psa i pozwolą mu nauczyć się kontrolować swoje emocje i przestać uważać każdego psa za zagrożenie. Powtarzalność będzie tu kluczem, nauczysz go jak chcesz żeby się zachował a pies w którymś momencie załapie i zacznie podążać za Twoim przewodnictwem. Musisz nauczyć go także jak ma się nie zachowywać (przesadnie się cieszyć, frustrować kiedy nie ma na to potrzeby, wzdychać, ciągnąć). Pies będzie spokojniejszy, bo nie będzie już czekał na atak lub Twoje wskazówki tylko będzie dokładnie wiedział czego od niego oczekujesz.

Od dnia kiedy zdecydujesz się walczyć z agresją u swojego psa w stosunku do innych psów, nie pozwól w żaden sposób mu jej praktykować. Im więcej to robi, tym bardziej zakorzenia się w nim agresja. Nie pozwól na wpatrywanie, ujadanie, szarpanie, otwarty atak. Odwróć jego uwagę lub po prostu jak najszybciej zabierz go z miejsca zdarzenia.

Jeśli Twój pies zacznie przejawiać agresję - to już za późno żeby coś zrobić. Może się zafiksować i żadna komenda lub smaczek nie odwrócą jego uwagi. Konsekwencja z Twojej strony i upór to najlepsze co możesz zrobić walcząc z agresją. Trenując go, podbudujesz jego morale i bardziej Ci zaufa. nawet do tego stopnia, że następnym razem podąży za Twoim przewodnictwem i komendami bez przejawiania agresji.

Izoluj psa od aroganckich ludzi i aroganckich psów

Wielu właścicieli psów nie zdaje sobie sprawy, że pozwalając ich psu robić co tylko chce mogą zniszczyć czyjeś wysiłki szkoleniowe. Unikaj ludzi, którzy z daleka wyglądają na niezainteresowanych swoim psem, nie mają nad nim kontroli. Jeśli chcą zbliżyć się do Twojego psa żeby ich pimpek mógł się przywitać grzecznie ale stanowczo odmów, i krótko wyjaśnij że pracujesz nad agresją. Jeśli zachowasz spokój i grzecznie wyjaśnisz, masz duże szanse że zrozumieją i pójdą w Twoją stronę, nawet jeśli pomyślą o Tobie że jesteś dziwny lub nienormalny. Twój pies to Twój problem i inni ludzie powinni to uszanować, ale muszą wcześniej o tym wiedzieć.

W porządku jest spotykanie spokojnych, zrównoważonych psów które z pewnością nie zaatakują Twojego pierwsze, ale uważaj z kim i jakim psem wchodzisz w interakcje, jeśli ich nie znasz. Podczas tych spotkań kontroluj swojego psa, jeśli zacznie skakać, obsesyjnie interesować się psem przerwij spotkanie i oddal się.

Utrzymuj spotkania krótkie i pozytywne

lydia-torrey-GWg-03pA QA-unsplash-min

Jeśli spotykasz innego psa i jesteś pewien, że nie będzie wybuchu agresji, pozwól im się przywitać. Trik, jaki możesz zastosować to przerwij to przywitanie i spróbuj skupić uwagę swojego psa na sobie. W ten sposób poćwiczycie posłuszeństwo. Próbuj tyle razy, aż zadziała i będziesz czuć, że masz kontrolę nad psem. Jeśli zauważysz że pies przestaje się kontrolować, przerwij spotkanie i oddal się.

Jeśli pies jest zbyt zainteresowany, wręcz obsesyjnie drugim psem i nie chce odejść, oznacza to że zbyt późno próbujesz przerwać spotkanie i odwrócić uwagę swojego psa. Następnym razem zrób to wcześniej, trening posłuszeństwa jest bardzo ważny w walce z agresją do innych psów.

Kluczem do sukcesu jest przerwanie spotkania w pozytywny sposób i skupienie jego całej uwagi na Tobie. Zanim zacznie obsesyjnie interesować się celem. Gdy zbudujesz w swoim psie takie zachowanie o wiele łatwiej będzie Ci go kontrolować w trudniejszej sytuacji.

Używaj pozytywnych lub neutralnych spotkań i spraw, żeby były krótkie.

Poznaj czynniki wyzwalające agresję u Twojego psa

Niektóre psy z natury wyglądają na psy dominujące, szczególnie duże, muskularne rasy lub bliscy potomkowie wilków. Ich wygląd może odstraszać inne psy, i powodować że będą one chciały reagować agresją na Twojego psa. Bądź tego świadom, bo Twój pies może pogłębiać agresywne zachowania innych psów. Jeśli spotkają się dwie rasy dominujące, żadna z nich może nie chcieć odpuścić co może prowadzić do niekontrolowanej walki psów.

Jeśli nie jesteś pewien psa, który się zbliża - omiń go. Zmień kierunek spaceru, pójdź w inną stronę. Za wszelką cenę nie pozwól na eskalację konfliktu. Lepiej, jeśli wszyscy będziecie bezpieczni aniżeli miała zdarzyć się tragedia.

Odczulaj swojego psa na inne psy

Problem agresji między psami często jest zauważany i zwalczany zbyt późno. Zamiast przeciwdziałać wybuchom i nauczać psa odpowiedniego zachowania beztrosko prowadzimy go w obszary, gdzie ma bliski kontakt z innymi psami i pogłębia swoją agresję. To jest zdecydowanie za późno, żeby go czegokolwiek nauczyć, oprócz pogłębienia agresji. Pozwalanie innym psom na zbliżanie się w niekontrolowany sposób będzie prowadzić do problemów i tylko Ty, jako odpowiedzialny właściciel możesz temu zaradzić pracując ze swoim psem, unikając aroganckich ludzi którzy nie przejmują się swoimi psami.

Podczas odczulania, trening musi odbywać się w bezpiecznym, spokojnym miejscu. Najlepiej zacząć od bardzo słabej wersji wyzwalacza strachu - przykładowo zaprzyjaźnionego psa, który już wie jak się zachowywać.

W ten sposób zmniejszysz ryzyko złej reakcji Twojego psa. Są większe szanse że będzie spokojny, stateczny i nie rzuci się do ataku. Ten pierwszy, mały kroczek jest bardzo ważny w całym procesie. Jeśli uda Ci się go osiągnąć i pies nie wykaże agresji do bardzo słabej wersji zagrożenia to z pewnością poradzicie sobie z dużymi wyzwaniami.

Weź psa daleko od drugiego psa, wystarczająco daleko żeby Twój się uspokoił. jeśli się zdenerwuje, wyprowadź tego drugiego, uspokój swojego poprzez zabawę, smaczki, zabawki i powtórz proces. Ważne, żebyś zwrócił uwagę czy przy danym dystansie pies nadal Cię słucha. To będzie Twój wyznacznik, czy pies czuje się bezpiecznie. Wydaj proste komendy (siad, leżeć) i gdy się posłucha to nagródź sowicie.

Jeżeli Twój pies jest spokojny i słucha się Ciebie, po prostu pozwól mu siedzieć i obserwować. Co jakiś czas sprawdzaj jego skupienie na Tobie wydając komendy, jeśli się posłucha - sukces! Pierwszy krok osiągnięty. Gdy nabierzesz pewności, że ten dystans pasuje wam obojgu, przybliż się do nieznanego psa nieznacznie i powtórz czynności.

Nie próbuj zbliżać się do nieznanego psa zbyt szybko i zbyt blisko. Jeśli zaczniesz zbliżać się za szybko i za blisko, Twój pies przestanie się Ciebie słuchać i będziesz musieć zaczynać od początku. Cierpliwości, z pewnością uda Ci się wychwycić odpowiedni rytm.

Gdy Twój pies zacznie przejawiać objawy agresji - cofnij się kilka kroków i spróbuj znów skupić jego uwagę na sobie. Powtarzaj tę czynność. Jeśli pies znów skupi na Tobie uwagę, pochwal go i nagródź.

UWAGA - Przy odczulaniu chcesz trzymać się na granicy jego instynktu obrony lub ataku, ale nigdy go nie przekroczyć. Minimalizuj dystans powoli i stopniowo, w razie problemów nie przejmuj się porażką i zacznij od nowa, z dalszej odległości.

Odczulanie psa aby przestał być agresywny to żmudna praca. Staraj się utrzymywać sesje krótkie, ciekawe i atrakcyjne dla psa. W ten sposób Twój pies zrozumie, że drugi pies nie jest zagrożeniem i skojarzy inne psy z zabawą, przysmakami i miłością od właściciela. Ty jesteś jego przewodnikiem, i Ty możesz nauczyć go zachowywać się tak, jak tego oczekujesz. W trakcie sesji jeśli pies zacznie wykazywać oznaki przesadnej agresji lepiej będzie ją przerwać i zrobić dłuższą przerwę lub wrócić do treningu w innym terminie.

Jeśli zauważysz postępy to możesz stopniowo zwiększać poziom trudności. Przykładowo, nieznanemu psu możesz pozwolić chodzić po miejscu treningu, albo pozwolić mu bawić się z jego właścicielem.

Czego możesz się spodziewać

malinois-najlepsze-psy-dla-pracujacych-min

Na samym początku pracy z agresją w stosunku do innych psów nie oczekuj zbyt wiele. Pierwsze etapy to są bardzo małe kroczki, jednak to te pierwsze etapy są najważniejsze. Za każdy malutki postęp nagradzaj psa, żeby zrozumiał o co Ci chodzi i czego od niego oczekujesz.

Nie pospieszaj, nie naciskaj zbytnio na swojego psa, bo szybko możesz zniweczyć cały Twój dotychczasowy wysiłek jeśli spróbujesz socjalizować psa lub odczulać psa zbyt szybko. Daj mu czas, na pewno będzie go potrzebować.

Obserwuj dokładnie psa i nagradzaj gdy sam od siebie zacznie wykazywać pożądane zachowanie. Zachowania takie jak zaprzestanie wpatrywania się w innego psa, obwąchiwanie otoczenia i eksploracja lub patrzenie na Ciebie i szukanie Twojej uwagi to bardzo dobre zachowania i koniecznie musisz psa wynagrodzić. To jest o wiele trudniejsze dla niego niż dla Ciebie. Pokonanie instynktu, głęboko zakorzenionego lęku lub panicznego strachu nie jest proste, pokaż psu że go w tym wspierasz.

Początkowo, nagradzaj praktycznie wszystko. Każde zachowanie, które nie wskazuje na agresję jest pożądane. Nawet zerknięcie na Ciebie na pół sekundy to już sukces - wynagródź go sowicie. Jeśli pies nie będzie chciał nagrody, znaczy to że jesteście za blisko czynnika wyzwalającego i musicie się wycofać dalej. Tutaj jedyną opcją jest metoda prób i błędów. Daj czas, psy to mądre stworzenia.

Nagrody jedynie wtedy działają, jeśli pies jest jeszcze na etapie myślenia o zagrożeniu i nie kierowaniu się instynktem. W momencie włączenia się instynktu przerwij ćwiczenie, wyprowadź drugiego psa i zacznij odstresowanie swojego.

Z czasem Twój pies zacznie radzić sobie o wiele lepiej, często potrzeba kilku sesji aby zaczęły pokazywać się jakieś efekty Waszej wspólnej pracy. Daj mu ten czas, nagradzaj za malutkie postępy a zmiany w zachowaniu Twojego psa mogą nawet przerosnąć Twoje oczekiwania.

Agresja u psów mieszkających razem

To jeszcze trudniejsza sytuacja do opanowania. Tutaj mamy doczynienia a sytuacją, gdzie czynnik wyzwalający jest obecny non-stop, bez przerwy. Najczęściej zdarza się między dwoma psami płci męskiej, ale nie jest to regułą. Może ona również występować u psów, które zostały wykastrowane.

Z reguły już wcześniej można zaobserwować sygnały ostrzegawcze: wpatrywanie się, powarkiwanie, lub wzajemne blokowanie sobie drogi do jedzenia lub wyjścia.

Często takie zachowanie jest po prostu ignorowane, wychodzimy z założenia że jeśli psy mieszkają ze sobą to muszą się tolerować. Ale tak nie jest, jeśli zaobserwujesz powyższe sygnały oznacza to, że coś jest nie tak i musisz koniecznie zacząć trening wszystkich psów przejawiających objawy agresji.

Jeśli wystarczająco szybko zareagujesz na agresję, istnieją duże szanse że zdusisz problem już w zarodku. Używaj metod pozytywnego szkolenia, wzmacniaj więź z psami i wykorzeniaj wszelkie zachowania agresywne.

Z reguły zaczyna się od jednego psa, który przejawia oznaki agresywności. Broń ofiarę i pokaż obu psom czego od nich oczekujesz. Pozwoli to atakowanemu psu zdobyć więcej pewności siebie a atakującemu pokaże gdzie jest jego miejsce. Jeśli masz problem z agresją psów w swoim domu koniecznie obserwuj je tak często, jak to tylko możliwe. Nie zostawiaj ich sam na sam, bo agresywny pies może szybko wyczuć okazję i zaatakować.

Psy mogą się Ciebie słuchać i nie atakować gdy jesteś obecny. Dzieje się tak, bo jesteś ich liderem i wiedzą czego od nich oczekujesz. Problem może wyrosnąć gdy zostawiasz je same sobie w domu, w zamkniętym pomieszczeniu. Wtedy wiedzą, że ich nie obserwujesz i może dojść do przejawów agresji takich jak dotkliwe pogryzienia i okaleczenia. Pamiętaj, że gdy Ciebie nie ma w pobliżu psy mogą walczyć o dominację.

O czym jeszcze muszę wiedzieć?

1. Właściciel może być powodem do agresji.

Jakkolwiek dziwnie to zabrzmi, problemem możesz być Ty. Jeśli nie socjalizowałeś psa gdy był szczeniakiem, nie dziw się że ma problemy z agresją. Nigdy nie dałeś mu okazji do nauczenia się prawidłowych zachowań. Szczeniaki potrzebują socjalizacji i kontaktu z innymi psami. Bez tego będą nieufne, wycofane a nawet agresywne w stosunku do innych psów. A to tylko dlatego, że po prostu nie wiedzą jak się mają zachować w nowej, dziwnej dla nich sytuacji.

Wyobraź sobie, że zamkniesz swoje dziecko w domu na kilka lat, nie pozwolisz mu na kontakt z innymi dziećmi i ludźmi. Jak będzie się zachowywało? Najprawdopodobniej nie będzie miało pojęcia, jak nawiązać relacje z innymi ludźmi i rówieśnikami, będzie zagubione, sfrustrowane a przez innych postrzegane jako dziwne.

Sam tworzysz reaktywną atmosferę

Bardzo często właściciele są sami sobie winni. Nie trenują psa z posłuszeństwa od szczeniaka, nie uczą go poprawnego chodzenia na smyczy i odciągają go jedynie w nagłym przypadku. Pies potrzebuje nauczyć się od Ciebie jakie są Twoje intencje, nauczyć się Ci ufać i być posłusznym. Rozpieszczanie psa na wszelkie możliwe sposoby bez odpowiedniego wychowania stworzy psa, który będzie miał ogrom problemów emocjonalnych i nie będzie potrafił sobie z nimi poradzić.

Podróż, jaką często obserwujemy: właściciel zapina smycz i wychodzi na spacer. Pies chodzi jak chce i gdzie chce, ale w momencie, gdy widzi innego psa zaczyna ciągnąć w jego stronę. Właściciel skraca smycz, poprawia, krzyczy czasem bije, i bardzo się denerwuje. To jest właśnie ten początek, kiedy sami uczymy psa zachowań agresywnych.

Pies nie rozumie co do niego mówisz, nie wie czemu się denerwujesz. Do tej pory na spacerze mógł chodzić gdzie chce, ale w momencie gdy widzi innego psa i chce do niego iść właściciel zaczyna się denerwować i mu na to nie pozwala. Właściciel zadaje mu ból ciągnąc na smyczy, niektórzy biją, i krzyczy z jakiegoś powodu. Następnym razem gdy Twój pies zobaczy innego szybko skojarzy, że gdy tylko będzie chciał iść w jego stronę zadasz mu ból i będziesz krzyczał i się denerwował. Tak zamyka się błędne koło, i pies zaczyna kojarzyć inne psy ze złem i zagrożeniem.

Psy są mądrymi stworzeniami i ciągle nas obserwują. Skojarzą ból, strach i Twoją frustrację ze zbliżającym się psem i później, za jakiś czas zaczną instynktownie uruchamiać swoją agresję zanim jeszcze zdążysz poprawić chwyt na smyczy.

Będzie szczekał, ujadał i ciągnął, robiąc wszystko, żeby przepędzić napastnika, którego sam mu wpoiłeś. Będzie bronił siebie i Ciebie ze wszystkich sił uważając, że tego właśnie od niego oczekujesz.

Zauważysz także, że inni właściciele zaczną zawracać lub zmieniać kierunek ruchu, aby Was ominąć w bezpiecznej odległości. Pies to zauważy i skojarzy, że agresja odstrasza psy i właścicieli więc jeszcze mocniej i wcześniej będzie ją przejawiał. A jako że psy to lojalne stworzenia (za co tak bardzo je kochamy) będzie robił to z całych sił i pełnym zaangażowaniem aby chronić Was oboje.

Gdyby tylko ten pies był nauczony chodzenia na smyczy od małego, dziś nie byłoby problemu z agresją.

2. Właściciele, którzy ignorują agresję i ją usprawiedliwiają

Niektórzy właściciele uważają, że ich psy są po prostu agresywne z natury i taka kolej rzeczy, że chcą atakować mniejsze psy (większe zresztą też). W niektórych przypadkach psów ras agresywnych może to być prawdą. Są także rasy z natury nieufne do innych psów i bardzo niezależne, tym psom ciężko jest zaufać jakiemukolwiek innemu psu.

Problem pojawia się, gdy właściciel zaczyna akceptować, że jego pies po prostu taki jest. I zaczyna usprawiedliwiać zachowanie swojego pupila. I, oczywiście przyzwalać na nie zamiast podjąć się treningu.

Nie ignoruj oznak agresji

Zawsze wypatruj oznak agresji już zawczasu. Jeśli Twój pies zaczyna ujadać, warczeć na inne psy to jasno komunikuje Ci, że nie czuje się zbyt pewnie w tym momencie lub że ma zamiar je atakować. Nie ignoruj tego, nie zmuszaj go do bycia pieskiem z masą psich znajomych. Pozwól mu iść swoją drogą i nie zmuszaj do kontaktu z innymi psami.

Jeśli zaczniesz go zmuszać do psich kontaktów utracisz jego zaufanie. On daje Ci sygnały, że tego nie chce, a Ty zmuszając go robisz coś wręcz odwrotnego. Stracisz w jego oczach, bo zmuszasz go do wykonania czynności, którą uważa za zagrożenie. I do tego pozwalasz drugiemu psu podejść bardzo blisko!

Nie zostawisz psu wyboru - będzie musiał się przyzwyczaić lub bronić się. Jako że nie możesz mu tego wytłumaczyć po psiemu, najprawdopodobniej wybierze agresję. Poza tym, zmuszanie psa do zrobienia czegoś, na co nie ma ochoty jest nie fer, nie uważasz?

Naucz swojego psa odpowiedniej socjalizacji z innymi psami poprzez skupienie jego uwagi na Tobie. Jeśli Twój psiak ciągle Cię obserwuje, i wie że nie zmusisz go do niczego, czego nie chce, to oboje już wygraliście. Macie obopólną współpracę, i dzięki niej możecie pokonać każdy problem. Naucz się rozumieć swojego psa, zbuduj unikalną i mocną więź a na pewno nie pożałujesz godzin spędzonych na treningu.

popular post

25 Najczęstszych problemów z zachowaniem psów: Nawyki i problemy, które nie są normalne

Domowe psy dzisiaj są o wiele lepsze niż 10 000 lat temu w zachowywaniu się tak, …

Czytaj dalej

Jak śpi pies i co to znaczy? Jedno z nich Cię zadziwi

One kochają spać. I kochają spać dużo, w każdym możliwym miejscu. Czasami wydaje …

Czytaj dalej

Dlaczego pies ciągle się na mnie patrzy?

**Czy Twój pies ciągle Cię obserwuje? **Jeśli zastanawiasz się “dlaczego …

Czytaj dalej

Dlaczego pies się boi i jak mu pomóc

Opieka nad lękliwym psem jest… Trudna. Wiedzą o tym najlepiej właściciele …

Czytaj dalej

Dlaczego pies mnie liże? Obalamy mity

Psy uwielbiają lizać. Liżą siebie, inne psy i oczywiście właściciela. …

Czytaj dalej

Dlaczego pies je trawę? Kilka sposobów żeby przestał

Jedzenie trawy przez psy jest dość często spotykane. Zwykle nie powoduje to …

Czytaj dalej

Dlaczego pies za mną chodzi? Tłumaczymy i podpowiadamy

Czy Twój pies podąża za Tobą jak cień? Jeśli Twój pies wszędzie chodzi za Tobą …

Czytaj dalej

Co zrobić gdy pies zjadł plastik - pierwsza pomoc

Jeśli widziałeś, że Twój pies zjadł plastik lub obawiasz się, że mógł to zrobić, …

Czytaj dalej

125+ imion dla psów oznaczających miłość

Jeśli jedna rzecz jest pewna, to fakt, że nasze psy wydobywają z nas to, co …

Czytaj dalej