Jeśli masz psa, wiesz, że zdarzają się wypadki. Niemniej jednak, może to być bardzo frustrujące, jeśli Twój dorosły pies nieustannie sika w domu.
Często zdarza się, że wyszkolony w domowych warunkach pies niespodziewanie zaczyna oddawać mocz w domu. Psy oddają mocz z wielu powodów, oprócz prostej potrzeby załatwienia się, w tym ze względu na uległość (psy mają silny instynkt stada), oznaczanie terytorium i w reakcji na silne podekscytowanie. Chociaż to zachowanie jest instynktowne, istnieje kilka metod szkoleniowych, których możesz użyć, aby ograniczyć jego występowanie.
Problem nieodpowiedniego oddawania moczu powinien być rozwiązany tak szybko jak to możliwe. Pierwszym krokiem jest ustalenie, dlaczego Twój pies sika w domu. Istnieje kilka różnych powodów, dla których psy wykazują nieodpowiednie zachowania związane z oddawaniem moczu.
Dlaczego pies sika w domu?
Ważne jest, aby najpierw ustalić, z jakiego powodu twój pies robi siku w domu. Nie rozumiejąc przyczyny takiego zachowania psa, po prostu nie możesz nic na to poradzić. Twój pies będzie nadal sikał w domu - czego ani Ty, ani Twój pies nie chcecie!
Oto niektóre z powodów, dla których Twój pies może sikać w domu:
- Ma problemy zdrowotne, które powodują nietrzymanie moczu
- Nie jest wysterylizowany lub wykastrowany
- Nie został odpowiednio wyszkolony
- Nie jest wypuszczany na zewnątrz wystarczająco często
- Cierpi z powodu problemów lękowych (boi się czegoś lub kogoś)
- Wcześniejsze “wypadki” nie zostały odpowiednio posprzątane
Co możesz zrobić, aby Twój pies nie sikał w domu?
Niezależnie od tego, co robisz, nie rezygnuj ze swojego psa. Oddanie psa to też ostateczność, tym bardziej że możecie przez to przebrnąć razem. Być może będziesz musiał skorzystać z dodatkowej pomocy, ale wiedz, że możesz sobie poradzić z tym problemem! W międzyczasie bądź cierpliwy i spróbuj wykonać jeden lub więcej podstawowych kroków, aby pomóc psu w rozwiązaniu problemu.
-
Ponowne przeszkolenie psa: Prawdopodobnie Twój pies był kiedyś szkolony w warunkach domowych, dlatego pomocne może być ponowne przeprowadzenie szkolenia i powtórzenie poszczególnych jego etapów.
-
Częstsze przerwy na załatwianie się: Wyprowadzaj psa na dwór na siku zaraz po piciu, jedzeniu i po przebudzeniu z drzemki. Nagradzaj psa za sikanie na dworze w odpowiednich miejscach.
-
Zidentyfikuj czynnik wyzwalający: Spróbuj dowiedzieć się, czy w otoczeniu Twojego psa jest jakiś bodziec, który skłania go do sikania w domu. Jeśli to możliwe, wyeliminuj ten bodziec, naucz psa żyć z nim w zgodzie lub zmień wszystkie elementy, które mogą wpłynąć na uspokojenie psa. Na przykład, unikaj źródeł strachu podczas spacerów, takich jak agresywny pies z sąsiedztwa lub teren, na którym słychać głośne hałasy jeśli Twój pies się ich boi. Jeśli na zewnątrz Twojego domu słychać głośne dźwięki, włącz w domu muzykę lub użyj urządzenia wytwarzającego biały szum.
-
Nie bij i nie krzycz: Staraj się unikać karania lub krzyczenia na psa za oddawanie moczu w domu. Najprawdopodobniej spowoduje to odwrotny skutek i pies zamiast nauczyć się, że oddawanie moczu w domu jest niewłaściwym zachowaniem, może nauczyć się, że jego ludzie są nieprzewidywalni i groźni lub że przebywanie w ich pobliżu nie jest bezpieczne. Karanie psa może sprawić, że będzie się bał oddawać mocz przy Tobie (nawet na zewnątrz), co może prowadzić do większej liczby wypadków w domu.
Psy to zmyślne stworzenia ale nie potrafią tak dobrze łączyć wydarzeń w ciągi przyczynowo-skutkowe jak ludzie. Lepiej na tym wyjdziesz gdy przemilczysz wypadek i skupisz się na znalezieniu źródła problemu niż gdy będziesz bił i karał swojego psiaka. Biciem i krzykiem wzmocnisz jego przekonanie że nie wolno sikać przy Tobie, ale gdy nie będziesz widzieć to sikanie będzie okej.
-
Dokładnie posprzątaj miejsce wypadku: Każdy taki wypadek należy jak najszybciej dokładnie posprzątać przy pomocy enzymatycznego środka czyszczącego, który usuwa zapach. Nie chciałbyś, aby Twój pies rozpoznał zapach moczu i pomyślał, że w domu jest akceptowalne miejsce do oddawania moczu.
-
Skorzystaj z pomocy profesjonalisty: Jeśli próbowałeś już wszystkiego i nadal nie jesteś w stanie osiągnąć żadnego postępu w rozwiązaniu problemu Twojego psa, rozważ zaangażowanie trenera psów lub behawiorysty na pojedynczą konsultację lub regularne sesje w zależności od potrzeb.
Sposoby na rozwiązanie problemu
Szkolenie lub przyuczenie psa do załatwiania się na dworze będzie wymagało od Ciebie nieco cierpliwości i zaangażowania. Spróbuj podjąć następujące kroki, aby zmienić zachowanie swojego pupila i chronić swój dom i swoje dobre samopoczucie.
-
Wypatruj znaków świadczących o konieczności załatwienia się. Psy zazwyczaj mają oczywiste “sygnały” przed załatwieniem się. Obserwuj swojego psa uważnie i interweniuj, jeśli zauważysz, że wącha podłogę, podnosi nogę lub po prostu krąży dookoła. Wyprowadź go na zewnątrz i trzymaj tam tak długo, aż zrobi to, co do niego należy. Potem postaw na przyjemność i pochwałę. Pies musi skojarzyć oddawanie moczu na zewnątrz z twoją aprobatą.
-
Przerwij czynność. To brzmi nieprzyjemnie, ale jeśli zrobisz hałas, kiedy go przyłapiesz, może przestanie sikać w domu na tyle długo, że będziesz mógł wyprowadzić go na zewnątrz. Nie pozwól mu na kontynuowanie tej czynności ale też nie karz go teraz ani po wszystkim. Wyprowadź go na zewnątrz, a potem pochwal za to, że dokończył sikanie na zewnątrz.
-
Usuń zapach. Jako właściciel psa wiesz, że psy, które sikają w domu, wracają do tych samych miejsc w nieskończoność ze względu na zapach. Ich mocz zawiera enzym, który silnie naznacza miejsce. Zwykłe środki czystości nie pozbędą się tego szczególnego zapachu. Na szczęście możesz użyć wielu domowej roboty preparatów lub produktów dostępnych w sprzedaży detalicznej, aby wyeliminować ten enzym.
Spryskanie wodą jako sposób na przerwanie sikania
Czasami spryskiwanie psa wodą, kiedy zaczyna sikać w domu, zniechęca go do tego zachowania. Woda jest nieprzyjemna, ale nie robi mu krzywdy ani ich nie bije. Szok powinien zatrzymać oddawanie moczu na tyle długo, aby pies mógł wyjść na zewnątrz i dokończyć swoje sprawy. Następnie, oczywiście, musisz pochwalić go za wyjście na zewnątrz i załatwienie swojej potrzeby.
Pies, który był szkolony w domu od szczeniaka może się z czasem zaniedbać w dorosłym życiu. Czasami mają one problemy fizyczne, które muszą zostać zbadane przez weterynarza. Jeżeli ich stan zdrowia jest dobry, trzeba będzie je ponownie przyuczyć do wychodzenia na zewnątrz. Kary dla psa nie są skuteczne. Skuteczne są natomiast zachęty i pochwały. Trzeba będzie być czujnym, ale można mieć psa prawidłowo wyszkolonego w domu.
Pytania i odpowiedzi
Zapewne wiesz, że koci mocz może być niebezpieczny i dlatego kobiety w ciąży są ostrzegane, aby nie sprzątać kocich odchodów w czasie ciąży. Ale co z psim moczem?
Kocie odchody są problemem, bo zawierają tak zwaną toksoplazmozę, infekcję wywołaną przez pasożyta, którym koty mogą się zarazić podczas polowań lub zjedzenia nieugotowanego mięsa. Nie występuje ona jednak w moczu ani w psich odchodach, stąd nie ma takich samych ostrzeżen na temat psich odchodów.
Psi (koci zresztą też) mocz zawiera amoniak i to w znacznie większym stężeniu niż mocz ludzki, który może stać się niebezpieczny dla człowieka. Wdychany amoniak jest substancją drażniącą płuca i może nasilać objawy astmy i alergii.
Podczas gdy trochę moczu szczeniaka nie wyrządzi ci dużej szkody, jeżeli twój pies często sika w domu, a zapach zaczyna przenikać do twojego mieszkania, może to być poważny problem.
Bezpośrednie efekty uboczne to bóle głowy, mdłości, podrażnione oczy, nos i gardło.
Kontakt z moczem psa podczas sprzątania może być również źródłem problemów, ponieważ mocz może zawierać patogeny, takie jak salmonella, które powodują choroby. Jeśli dostanie się on na twoje ręce, może łatwo przedostać się do twojego organizmu, zwłaszcza gdy dotykasz swojej twarzy lub podczas jedzenia. Oczywiście, najprostszym sposobem aby tego uniknąć będzie porządne umycie rąk w wodzie z mydłem.
Istnieje wiele powodów, dla których pies może nagle zacząć sikać w domu. Częste sikanie może być oznaką stanu chorobowego, więc powinieneś zabrać go do weterynarza w celu sprawdzenia możliwości wystąpienia infekcji dróg moczowych lub innych potencjalnych przyczyn.
Może to być jednak również problem behawioralny, taki jak reakcja na zmianę środowiska lub niepokój. W celu wyeliminowania tego problemu należy zrobić wszystko, co możliwe, aby rozwiązać podstawowy problem i zaangażować się w wyszkolenie psa w domu.
Pierwszym krokiem do powstrzymania psa przed sikaniem w domu jest zidentyfikowanie przyczyny.
Drugą rzeczą, którą należy zrobić, jest wizyta u weterynarza w celu sprawdzenia, czy jest to skutek jakiegoś stanu chorobowego.
Kiedy to zostanie wykluczone, musisz poszukać czynników behawioralnych, takich jak zmiana środowiska lub rozkładu dnia. W takich przypadkach warto ponownie przeprowadzić trening toaletowy i przypomnieć psu, gdzie powinien sikać.
W stadzie psy mają za zadanie pokazać przywódcy alfa, że akceptują jego rolę jako lidera. Aby uniknąć konfrontacji, psy przewracają się na plecy i oddają mocz. Jest to typowe zachowanie szczeniaków, które zazwyczaj zanika zanim osiągną one dorosłość. Jednak niektóre psy pozostają nieśmiałe i ich nawyk uległego oddawania moczu może stać się problemem w domu.
Jeśli twój pies sika, kiedy ma miejsce którykolwiek z poniższych objawów, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest to spowodowane uległym oddawaniem moczu:
- Kiedy pies jest besztany
- Gdy się z nim witamy lub podchodzimy
- Kiedy jest niepokojony i przestraszony, np. przez głośny hałas
- Podczas przyjmowania postawy uległości, takiej jak przykucanie, podkulanie ogona lub przewracanie się i odsłanianie brzucha.
Psy, które zachowują się w ten sposób są zazwyczaj niespokojne, nieśmiałe, płochliwe lub mają za sobą historię złego traktowania. Pies, który nie zna zasad i nie wie, jak powinien reagować na sygnały, jest niepewny siebie i ucieka się do sikania z uległości, aby unikać kary i przypodobać się komuś, kogo postrzega jako przywódcę.
Zacznij budować zaufanie swojego psa, wykonując poniższe kroki:
- Naucz go komend przy użyciu treningu pozytywnego wzmocnienia.
- Utrzymuj ich rutynę i środowisko tak spójne i spokojne, jak to tylko możliwe.
- Stopniowo wystawiaj je na kontakt z nowymi ludźmi i sytuacjami i staraj się zapewnić, aby ich nowe doświadczenia były pozytywne i przyjemne.
- Powitania nie powinny być zbyt nachalne i wypełnione emocjami.
- Zachęcaj i nagradzaj pewne siebie zachowania, takie jak siedzenie lub stanie.
- Unikaj zbliżania się do nich w pozycjach, które mogą być przez nie interpretowane jako dominujące lub konfrontacyjne, takich jak bezpośredni kontakt wzrokowy; zamiast tego patrz na ich grzbiet lub ogon.
- Zejdź na ich poziom, zginając kolana, a nie pochylając się w pasie. Poproś innych, aby podchodzili do nich w ten sam sposób.
- Pogłaszcz psa raczej pod brodą niż na czubku głowy.
- Podchodź do nich z boku, a nie od przodu, i/lub prezentuj im swoją boczną stronę ciała.
- Nie karz ich ani nie besztaj za uległe oddawanie moczu.
- Co najważniejsze, bądź cierpliwy i daj psu czas, żeby nauczył się nowego zachowania.
Psy to bardzo zmyślne zwierzęta, jeśli zdobędziesz jego zaufanie to pies sam będzie chciał robić wszystko w taki sposób, abyś był zadowolony.
Psy mogą sikać w domu z różnych powodów, ale zwrócenie na siebie uwagi nie jest zwykle jednym z nich. Prawdopodobnie zidentyfikowały już inne zachowania, które mogą być równie irytujące, a które są lepsze do zwrócenia na siebie uwagi człowieka, której potrzebują.
Musisz jednak uważać na to, jak reagujesz na niewłaściwe oddawanie moczu.
Jeśli zareagujesz karą, możesz po prostu nauczyć psa, że sikanie przed tobą nie jest dobrym pomysłem. Więc zamiast sikać na zewnątrz, jak powinien, może znaleźć ukryte miejsce w domu, żeby się wysikać lub zrobić to, kiedy nie ma cię w pobliżu.
Nie chcesz też ich gonić, jeśli złapiesz je na sikaniu w domu, ponieważ mogą to źle zinterpretować jako grę i nagrodę, sugerując, że sikanie w domu jest pozytywnym zachowaniem.
Zamiast skupiać się na karaniu ich błędnego zachowania, skoncentruj się na szkoleniu ich na nowo w domu i nagradzaniu za załatwianie swoich spraw tam, gdzie powinny.
W przeciwieństwie do ludzi (i ewentualnie kotów), psy nie odczuwają złości, więc nie sikają w domu, aby się na Tobie odegrać. W wyniku urazu emocjonalnego mogą nabrać negatywnych nawyków toaletowych, ale jest to poza ich kontrolą i z pewnością nie jest to akt złości.
Głównymi objawami infekcji dróg moczowych są: ciągłe oddawanie moczu, trudności w oddawaniu moczu, płacz podczas sikania, sikanie w nieodpowiednich miejscach i częste lizanie genitaliów.
Siusianie w celu zaznaczenia możesz rozpoznać po ilości i miejscu.
Podczas znakowania pies zazwyczaj nie opróżnia całego pęcherza, ale raczej wydala tylko tyle, aby pozostawić po sobie zapach.
Ponadto jest bardziej prawdopodobne, że pies będzie rozpylać swój zapach na obiekty pionowe, podczas gdy normalnie sika na ziemię.
To irytujące, kiedy Twój pies zaczyna sikać w domu, ale nie jest to powód, aby się złościć lub karać swojego psa. Jeśli to robią, to dlatego, że nie mogą nic na to poradzić.
Może być chory i potrzebować opieki medycznej, żeby usunąć problem, na przykład infekcję dróg moczowych, albo może to być reakcja behawioralna.
Niepokój może powodować sikanie w nieodpowiednich miejscach, podobnie jak znaczące zmiany w otoczeniu.
Więc nie denerwuj się, bądź mądry i rozwiązuj problem. Zabierz psa do weterynarza, aby określić ewentualne problemy zdrowotne, które mogą mieć wpływ na Twojego pupila, i wspólnie z weterynarzem zorganizuj leczenie.
Jeśli nie może on zidentyfikować problemu, poszukaj emocjonalnych i behawioralnych czynników i spróbuj je rozwiązać, a następnie poświęć czas na ponowne szkolenie psa odnośnie tego, gdzie powinien sikać.