Przy tak wielu problemach zdrowotnych psów, których należy się wystrzegać, właściciele zwierząt nie poświęcają zbyt wiele uwagi zdrowiu łap psa. Jest to błąd. Jak każda inna część ciała psa, łapy mogą ulec zranieniu lub podrażnieniu, co prowadzi do dyskomfortu, a nawet infekcji.
Dobra pielęgnacja psich łap to coś więcej niż tylko obcinanie paznokci i przycinanie włosów wokół łap. Należy regularnie badać łapy psa, aby utrzymać je w zdrowiu i chronić przed środowiskiem. Istnieją również wczesne oznaki problemów z psimi łapami, które mogą pomóc w szybszym rozpoczęciu leczenia, aby zapobiec poważniejszym powikłaniom.
Dbanie o zdrowie psich łap to połączenie rutyny i profilaktyki. Regularne kontrole łap, obcinanie paznokci i odpowiednia ochrona stóp pozwolą utrzymać łapy psa czyste i zdrowe. Zaniedbanie psich łap może skutkować wieloma problemami, które szybko się nasilają. Jednym z takich schorzeń psich łap jest hiperkeratoza (nagniotki, zrogowacenia).
7 sposobów na prawidłowe dbanie o łapy psa
1. Poznaj łapy swojego psa
Jeśli regularnie dbasz o swojego psa, to już to robisz. Jeżeli nie, to koniecznie zapoznaj się z psimi łapami i opuszkami. Ponieważ psy są bardzo wrażliwe na punkcie swoich łap, obchodź się z nimi delikatnie, dotykając każdego palca, sprawdzając każdą poduszkę łapy. Wiedz, jak wyglądają i jak się czują łapy Twojego psa, kiedy są zdrowe, abyś mógł zauważyć wszelkie zmiany.
Najczęstsze rzeczy, na które należy zwrócić uwagę na łapach zwierzęcia:
- Zgrubienia i grudki
- Zadrapania i skaleczenia
- Ciała obce
- Infekcje
- Zrogowacenia (rogowacenie i hiperkeratoza)
Aby sprawdzić, czy na łapach psa nie ma żadnych guzków lub nierówności, poczekaj, aż pies będzie zmęczony ćwiczeniami lub będziesz go masować po brzuchu. Trzymaj jedną łapę w dłoni pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym i delikatnie ją masuj. Powoli przesuwaj palce po każdym centymetrze łapy.
Aby skontrolować, czy pies nie ma skaleczeń lub zadrapań, poczekaj, aż wróci z długiego spaceru lub ćwiczeń. Następnie ustaw się w pozycji, w której będziesz mógł zobaczyć spód łap leżącego psa. Delikatnie podnieś łapę i rozdziel palce, zaglądając pomiędzy każdy z nich i sprawdzając, czy nie są zaczerwienione, otarte, skaleczone lub nie zawierają obcych przedmiotów, takich jak kolce.
Regularne kontrole łap są również korzystne dla odczulania psa na dotykanie łap. Dzięki temu przycinanie paznokci i urazy łap są znacznie mniej traumatyczne dla Was obojga.
2. Często badaj łapy swojego psa
Kiedy już wiesz, jak wyglądają i jak się czują zdrowe łapy psa, regularnie je sprawdzaj. Przynajmniej raz w tygodniu sprawdź, czy nie ma na nich grudek i guzków, a także skaleczeń i zadrapań. Najłatwiej jest to robić podczas cotygodniowych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli myjesz psu łapy po codziennych spacerach, jest to kolejny dobry moment na szybkie sprawdzenie stanu jego zdrowia.
Są sytuacje, kiedy nie powinieneś czekać i zrobić przegląd natychmiast.
Zawsze sprawdzaj łapy po spacerze w trudnym terenie, przy ekstremalnej pogodzie, na terenach zalesionych lub polach, gdzie między palcami psa mogą znajdować się ciała obce.
Czego szukasz? Kleszczy, kolców, infekcji, kulek z nasionami, skaleczeń, pęcherzy, otarć i wszystkiego, co jest nietypowe. Po długich spacerach w trawie, kleszcze powinny być zawsze Twoim pierwszym zmartwieniem.
3. Chroń łapy psa w ekstremalnych upałach
Latem temperatura chodników może przekraczać 65° C stopni. Psie łapy mogą zostać poparzone na tych bardzo gorących powierzchniach. Zawsze zwracaj uwagę na temperaturę powierzchni, po której chodzisz. Możesz sprawdzić temperaturę podłoża poprzez przyłożenie dłoni do jego powierzchni na 10 sekund.
Oczywiście żaden właściciel zwierzęcia nie chce umyślnie doprowadzić do poparzenia łap u swojego psa, ale problem polega na tym, że wielu właścicieli nie zdaje sobie sprawy, że może się to zdarzyć. Dlatego ważne jest, aby przestrzegać pewnych zasad.
Kilka zasad, o których warto pamiętać podczas letnich spacerów z psem:
- Kiedy chodnik jest zbyt gorący dla twoich stóp, jest zbyt gorący dla łap twojego psa.
- Trzymaj się z dala od chodników; w miarę możliwości spaceruj po trawiastych powierzchniach.
- Dla sprawdzenia przyłóż dłonie do chodnika przez co najmniej 10 sekund.
- Unikaj najgorętszej pory dnia. Spaceruj z psami wcześnie rano i późno w ciągu dnia.
- Jeżeli 10-sekundowy test wykaże znośną temperaturę, weź pod uwagę inne czynniki związane z ciepłem.
- Temperatura powietrza nigdy nie jest dokładnym odzwierciedleniem temperatury powierzchni.
- Większość powierzchni zatrzymuje ciepło, a temperatura ta szybko wzrasta wraz z ekspozycją na słońce.
- Należy również wziąć pod uwagę porę dnia.
- Asfalt zaczyna się ochładzać dopiero wtedy, gdy słońce się schowa.
- Pomocne są środki ochronne, takie jak buty dla psów, skarpety odporne na wysokie temperatury i balsamy.
Wielu właścicieli zwierząt podczas spacerów z psem polega na temperaturze powietrza - jeśli na zewnątrz jest zbyt gorąco, pozostają w środku. Jest to rozsądne, ale nawet kiedy powietrze się ochładza, powierzchnie, po których chodzi pies mogą utrzymywać ciepło. Na przykład, gdy temperatura na zewnątrz wynosi około 23° C stopni, temperatura asfaltu będzie wynosić około 50° C.
Krótko mówiąc, jeśli temperatura powietrza i nawierzchnia do spacerów są zbyt wysokie, kieruj się zdrowym rozsądkiem i zostań w domu. Jeżeli jednak spacer jest konieczny, zastosuj środki ochronne dla łap psa, takie jak skarpetki, buciki i/lub balsamy.
Kiedy powietrze się ochłodzi, powierzchnia, po której spacerujesz może być nadal bardzo gorąca. Aby uniknąć tego ryzyka, możesz chodzić z psem w skarpetkach lub butach albo poczekać, aż powierzchnia do chodzenia ostygnie (co najmniej 1-2 godziny).
4. Chroń łapy psa podczas ekstremalnego zimna
Chociaż nie jest to tak niebezpieczne dla łap psa jak bardzo gorące pory dnia, chodzenie z psem po bardzo zimnych powierzchniach może spowodować poparzenia lub zranienia łap psa. Jednak psy są o wiele bardziej odporne na zimne powierzchnie niż my (w przeciwieństwie do gorących powierzchni).
W rzeczywistości, kilku naukowców z Tokio w Japonii przeprowadziło badania (opublikowane w 2011 r. w czasopiśmie “Journal of Veterinary Dermatology”), aby zrozumieć, dlaczego psy mogą z łatwością chodzić po lodzie bez poparzenia łap.
Jaka jest odpowiedź? Okazuje się, że psie łapy mają zupełnie inny system tętnic doprowadzających krew do opuszek psich łap, aby utrzymać je w odpowiedniej temperaturze w zimne dni. System ten działa jak wymiennik ciepła.
Niemniej jednak, powyższe zaobserwowano tylko u dzikich psów. Z drugiej strony, psy domowe nie były w stanie wytrzymać tego samego rodzaju zimnej powierzchni, co dzikie psy, wilki, lisy i inne dzikie zwierzęta. Psy, które zazwyczaj żyją w pomieszczeniach, najprawdopodobniej dostaną odmrożeń na łapach, gdy będą chodzić po lodzie przez jakiś czas.
Oto coś, o czym warto pamiętać, gdy za oknem panuje zima:
-
Jeśli chodniki są zaśnieżone lub niewiarygodnie zimne, kup ochronne buty dla psów.
-
Jeśli chodniki są oblodzone, unikaj ich - zarówno Ty, jak i Twój pies możecie doznać obrażeń.
-
Jeśli chodniki zostały posypane solą lub innymi środkami chemicznymi, unikaj chodzenia bezpośrednio po nich lub upewnij się, że Twój pies ma na sobie buty ochronne, skarpetki lub inne wyposażenie. Wiele środków chemicznych i soli używanych do odladzania chodników jest niebezpiecznych dla Twojego psa, jeśli po przejściu po nich pies polizałby sobie łapy.
5. Zajmij się problemem, gdy tylko się pojawi
W tym miejscu ważne są regularne kontrole psich łap. Jeśli jednak nie uda Ci się zauważyć czegoś z wyprzedzeniem, Twój pies da Ci znać, gdy problem się nasili.
Jeśli zauważysz, że Twój pies kuleje, liże łapę (łapy), nie jest w stanie utrzymać ciężaru ciała na łapie, wykazuje oznaki bólu lub dyskomfortu, lub wykazuje fizyczne oznaki urazu, natychmiast zajmij się tą sytuacją. Ponieważ pies stale używa swoich łap, każdy uraz łapy lub poduszki łapy może się dość szybko nasilić z powodu podrażnienia lub zakażenia.
W przypadku małych zadrapań lub skaleczeń na łapach psa używaj chusteczek antybakteryjnych lub sprayu antybakteryjnego, a następnie przykryj je bezpiecznym dla zwierząt bandażem. W ten sposób ochronisz ranę na łapie i umożliwisz jej rozpoczęcie gojenia. W przypadku większych zadrapań lub skaleczeń zawsze najlepiej jest jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii.
Kiedy zauważysz jakiekolwiek podrażnienia, objawy infekcji lub wysypki na łapach psa, ważne jest, aby dotrzeć do źródła przyczyny, jak również szukać lekarza weterynarii do odpowiedniego leczenia, zanim problem eskaluje. Zazwyczaj lekarz weterynarii przepisuje leczenie antybiotykami, sterydami lub kremami z kortyzonem.
Wiedz, kiedy należy zwrócić się do lekarza weterynarii o pomoc w pielęgnacji łap psa.
Łapy i poduszki łap ulegają ciągłym uszkodzeniom, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, kiedy należy zwrócić się o pomoc do specjalisty w przypadku jakichkolwiek urazów lub ran psa. Ogólna zasada mówi, że wszystko, co jest większe niż małe skaleczenie lub otarcie, powinno być obejrzane przez lekarza weterynarii. Zapobiega to poważniejszym problemom, które mogą zagrozić całej łapie.
6. Chroń łapy psa przed niebezpiecznymi powierzchniami
Jeśli lubisz wędrówki, spędzasz dużo czasu na świeżym powietrzu, biwakujesz, biegasz lub uprawiasz podobne aktywności na świeżym powietrzu, wiesz, że ekstremalne tereny mogą być niebezpieczne. Ostre skały, trudne do uchwycenia powierzchnie i możliwość nadepnięcia na różnego rodzaju faunę i florę mogą powodować urazy łap psa.
Pamiętaj, że łapy Twojego psa wcale nie są takie twarde. Wielu właścicieli zwierząt uważa, że opuszki psich łap są odpowiednikiem butów, co nie może być bardziej niezgodne z prawdą. Dotyczy to zwłaszcza psów, które na co dzień mieszkają w domu i rzadko spędzają czas na spacerach po nierównym terenie (okazjonalne wycieczki się nie liczą).
Pierwszą rzeczą, którą należy rozważyć przed wyruszeniem w teren na jakąkolwiek przygodę z psem, jest to, że wycieczka musi być krótka, jeśli pies nie jest jeszcze przyzwyczajony do chodzenia po powierzchni innej niż chodnik i trawa.
Najlepszymi dwoma sposobami na ochronę łap psa przed uszkodzeniami spowodowanymi przez nierówności terenu jest zainwestowanie w zestaw dobrej jakości butów turystycznych i/lub wypróbowanie jednego z ochronnych wosków do łap. Zazwyczaj buty dla psów będą znacznie lepsze, jeśli znajdziesz odpowiednie dopasowanie.
7. Używaj produktów przyjaznych dla zwierząt na małe skaleczenia i zadrapania
Kiedy zajmujesz się mniejszymi problemami z łapami psa w domu, ważne jest, aby używać tylko produktów przyjaznych dla zwierząt. Podczas gdy niektóre dostępne bez recepty antybiotyki stosowane miejscowo u ludzi (takie jak Neosporin) są bezpieczne dla psów, istnieje obawa, że spowodują one rozstrój żołądka, jeśli Twój pies zliże produkt.
Tego problemu można uniknąć, stosując odpowiednie dla psów preparaty zdrowotne. Alternatywnie, możesz spróbować umieścić bezpieczne antybiotyki stosowane miejscowo u ludzi pod bandażami bezpiecznymi dla zwierząt, aby nie mogły zostać zjedzone. Możesz również zastosować kołnierz ochronny (stożek wstydu), aby zapobiec lizaniu, jeśli używasz ludzkich preparatów miejscowych na łapach psa.
Pamiętaj, że musisz mieć w domu większość niezbędnych materiałów dla psa w swojej domowej apteczce. Niektórzy właściciele zwierząt są również onieśmieleni leczeniem małych ran u psów, jednak Ty wcale nie musisz się obawiać. Jeśli potrzebujesz podstawowych wyjaśnień na temat kilku aspektów, obejrzyj nasz film o tym, jak czyścić rany u psów.
Mówiąc o przyjaznych dla psa produktach dla różnych problemów zdrowotnych, istnieje kilka pozycji, które są specjalnie zaprojektowane, aby albo chronić łapy psa, lub radzić sobie z problemami łap. Oto niektóre z nich.
Najlepsze narzędzia do ochrony psich łap
Dbanie o łapy psa to coś więcej niż tylko znajomość pierwszej pomocy. Istnieje kilka środków dla zdrowia psich łap, które zawsze powinieneś mieć w pobliżu, aby chronić łapy psa przed urazami. Znasz to powiedzenie, lepiej zapobiegać niż leczyć.
Woski do łap dla psów
Woski i balsamy do łap chronią łapy psa przed różnymi ekstremami, takimi jak zimne powierzchnie, gorące chodniki i piasek.
Istnieje kilka marek balsamów do łap, ale jednym z najbardziej popularnych wyborów balsamów do łap dla psów jest Musher’s Secret , który jest wykonany w 100% z naturalnych wosków.
Woski te tworzą warstwę ochronną nad opuszkami łap, aby chronić łapy bez utrudniania ruchu w sposób, w jaki buty ochronne mogą.
Zalety balsamów do łap
Balsam do łap jest łatwy do zastosowania, zapewnia oddychającą powierzchnię dla stóp, zapewnia swobodę ruchu stóp, nawilża łapy i działa na różnych powierzchniach.
Wady balsamów do łap
Niestety, balsam do łap może być kłopotliwy w stosowaniu, czasami wymaga ponownego nałożenia w zależności od powierzchni, po której chodzi pies i wymaga czyszczenia łap psa po spacerze.
Obuwie ochronne dla psów
Istnieją buty dla psów , które są zaprojektowane tak, aby chronić łapy psa przed wszystkimi ekstremami, w tym letnim upałem lub zimowym chłodem, a także niebezpiecznymi powierzchniami.
Ochronne buty dla psów są najczęściej używane w niskich temperaturach i na trudnym terenie, np. podczas wędrówek. Mogą być używane na gorących powierzchniach, ale ciepło samego buta może powodować przegrzanie.
Istnieje kilka różnych odmian butów dla psów.
Kilka rzeczy, o których należy pamiętać przy używaniu butów dla psów:
Buty dla psów z siatki mogą zapewnić ochładzającą ochronę podczas cieplejszych temperatur. Buty dla psów z solidną podeszwą zapewniają dodatkową ochronę dla psów, które często wędrują i dodatkową przyczepność na śliskich powierzchniach. Buty dla psów z podeszwą z miękkiej gumy mogą zapewnić przyczepność w pomieszczeniach dla starszych psów, które mają problemy z chodzeniem. Buty dla psów z podeszwą z miękkiej tkaniny są mało wytrzymałe i rzadko powinny być brane pod uwagę przy innych czynnościach niż podawanie leków lub nawilżanie.
Zalety butów dla psów
Buty dla psów oferują pełną ochronę dla łap psa i są dostępne w wielu wzorach do różnych zastosowań. Buty wymagają również mniej wysiłku, by je zdjąć w porównaniu z balsamami dla łap.
Wady butów dla psów
Wiele ochronnych butów dla psów jest często trudnych do założenia i jeśli nie są odpowiednio dopasowane, mogą spadać lub ocierać łapy Twojego psa. Wysokiej jakości buty są również dość drogie. Buty dla psów mogą również powodować przegrzanie łap, jeśli są używane w gorących temperaturach.
Środek nawilżający do łap
Środki nawilżające do łap są często stosowane u psów, które mają suche i popękane łapy lub nosy. Podobnie jak w przypadku produktów nawilżających dla ludzi, produkty te uzupełniają wilgoć na opuszkach łap psa i sprawiają, że stają się one bardziej miękkie.
Na rynku dostępnych jest wiele środków nawilżających łapy. Wybór marki zależy od Ciebie, ale polecam omówienie tego z lekarzem weterynarii i/lub przeczytanie opinii innych właścicieli zwierząt na temat ich skuteczności. Ja jednak uważam, że najlepiej jest zawsze stosować produkty naturalne. Jeśli potrzebujesz sugestii, spróbuj użyć środka nawilżającego od Natural Dog Company - wszystkie te marki używają naturalnych składników w swoich preparatach.
Do każdego środka nawilżającego dla psich łap dołączone są indywidualne dla danego produktu instrukcje. Najczęściej polega ona na wmasowaniu kremu w opuszki łap psa i przykryciu łap dopasowanymi skarpetkami, aby umożliwić wchłanianie.
Jeśli zauważysz, że łapy Twojego psa wyglądają na suche lub zaczynają pękać, jest to dobry moment, aby zacząć używać intensywnie działającego środka nawilżającego do łap psa. Ma to miejsce u większości psów w miesiącach zimowych, kiedy powierzchnie do chodzenia są chłodniejsze, a łapy narażone na działanie soli roztapiającej lód.
Środki nawilżające do łap mogą być również stosowane zapobiegawczo raz w tygodniu, ale nie zawsze jest to konieczne.
Regularna pielęgnacja łap i Twojego psa
Na zakończenie chciałabym dodać krótką uwagę: ważne jest, abyśmy mówili o regularnej pielęgnacji łap, ponieważ wielu właścicieli zwierząt o tym zapomina. Najważniejszym aspektem pielęgnacji i dbałości o łapy psa jest regularne sprawdzanie opuszek łap, o czym wspomniano wcześniej.
Dodatkowo, bardzo ważne jest regularne obcinanie i przycinanie paznokci. Kiedy paznokcie Twojego psa rosną zbyt długo mogą się zakrzywić i wrastać w łapę powodując ból, krwawienie i utykanie.
Jeśli nigdy wcześniej nie obcinałeś paznokci swojemu psu lub nie czujesz się pewnie robiąc to samemu, po prostu udaj się do swojego weterynarza.
Większość klinik weterynaryjnych obetnie paznokcie Twojemu psu za symboliczną opłatą. Jeśli chcesz się nauczyć jak samemu obcinać paznokcie swojemu psu, poproś swojego weterynarza aby Ci to pokazał. Nie zakładaj, że obcinanie paznokci u psa jest podobne do obcinania paznokci u ludzi. Struktura paznokcia jest unikalna i zbyt bliskie przycięcie może spowodować obfite krwawienie.