Czy Twój pies podąża za Tobą jak cień? Jeśli Twój pies wszędzie chodzi za Tobą po domu, może być kilka powodów, dla których tak się dzieje.
Kiedy wstajesz rano i idziesz do kuchni, aby przygotować śniadanie, nie powinieneś się dziwić, że Twój pies pójdzie za Tobą. Istnieje przecież możliwość, że jakiś smaczny kąsek znajdzie się w zasięgu ręki, szczególnie jeśli masz w nawyku dawać mu jakieś resztki ze swojego stołu. W miarę upływu dnia może się jednak okazać, że pies podąża za Tobą wszędzie - do łazienki, do skrzynki pocztowej, a nawet na drugą stronę tego samego pomieszczenia, w którym przebywasz od wielu godzin. Dlaczego tak się dzieje? Postaramy się wyjaśnić i podsunąć kilka sposobów, jak poradzić sobie z tym zachowaniem.
Chociaż to zachowanie jest bardziej powszechne u pewnych ras psów niż u pozostałych, wiele psów ma zwyczaj podążania za swoimi właścicielami po domu, w końcu w ich oczach jesteś przywódcą stada. O ile podążanie psa za Tobą może wydawać się urocze i miłe, może to być oznaką, że dzieje się coś innego. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o przyczynach tego zachowania i o tym, co możesz zrobić, aby oduczyć swojego psa podążania za Tobą w każde miejsce.
Spis Treści
- Powody, dla których Twój pies ciągle za Tobą chodzi
- Podążanie za liderem
- Brak pewności siebie lub lęk separacyjny
- Dlaczego mój pie-senior nagle wszędzie za mną chodzi?
- Zespół zaburzeń funkcji poznawczych - psia demencja
- Próbują Ci coś powiedzieć
- Inne problemy ze zdrowiem
- Zmiany w codziennej rutynie lub zmiana otoczenia
- On jest po prostu znudzony
- Nowy członek rodziny lub nowy zwierzak
- Czy pies może się rozchorować z powodu lęku?
- Dlaczego psy chodzą za nami do łazienki?
- Skąd mam wiedzieć, że podążanie psa za mną posunęło się za daleko?
- Czy podążanie za mną mojego psa stanowi problem?
- Stwórz zdrową równowagę
Powody, dla których Twój pies ciągle za Tobą chodzi
Psy zostały po raz pierwszy udomowione co najmniej 15 000 lat temu. Już w epoce lodowcowej towarzyszyły ludziom na polowaniach i chroniły wioski przed dzikimi zwięrzętami. Z wilków żyjących w stadach stały się psami mieszkającymi w innych stadach, z ludźmi i jednocześnie stając się ich najlepszymi i najwierniejszymi przyjaciółmi. Jednym z najważniejszych powodów, dla których ludzie hodują psy, jest po prostu chęć zapewnienia sobie towarzystwa.
Dlatego też łatwo zrozumieć, z jakiego powodu psy lubią śledzić każdy nasz ruch. Ludzie i psy mają wzajemną zależność, każdy z nich zapewnia drugiej osobie towarzystwo. Ludzie ponadto zapewniają psom jedzenie, schronienie i bezpieczeństwo.
Niektóre rasy psów, takie jak teriery czy buldogi, są bardziej niezależne i samodzielnie i mogą być mniej skłonne do ciągłego kontaktu ze swoimi właścicielami. Podczas gdy inne rasy są “psami na rzepy”, przyklejającymi się jak rzep do swoich właścicieli. Rasy miniaturowe, takie jak chihuahua, zostały wyhodowane głównie po to, aby być naszymi małymi przyjaciółmi. Mają one tendencję do bardzo bliskiego wiązania się z jedną osobą i prawdopodobnie będą wiernie chodzić za swoimi ludzkimi rodzicami.
Psy pasterskie, takie jak border collie i labradory zostały wyhodowane, aby wykonywać polecenia człowieka i wykonywać określone zadania. Z tego powodu mogą one również podążać za każdym ruchem swojego właściciela.
Ogólnie przyjmuje się, że najwcześniej można rozdzielić szczeniaka od matki po osiągnięciu 12 tygodnia życia, żeby mógł nauczyć się wszystkich podstawowych zachowań. Jeśli zaadoptowałeś szczeniaka zanim skończył 12 tygodni, najprawdopodobniej będzie on widział w Tobie swojego rodzica. Szczenięta zazwyczaj bardzo dokładnie naśladują swoich dwunożnych rodziców i mogą to robić rzadziej, gdy dojrzeją i nabiorą pewności siebie w różnych sytuacjach.
Jeśli Twój pies ciągle za Tobą chodzi, prawdopodobnie albo uznasz to za niesamowicie urzekające, albo będziesz już zmęczony prawie potykając się o niego przez cały czas. Tak czy inaczej, pomoże Ci zrozumienie niektórych przyczyn, dla których Twój pies może być stale u Twojego boku.
Oprócz posiadania smakołyków w swoich kieszeniach, Twój pies może podążać za Tobą z następujących powodów:
- po prostu podąża za przywódcą stada
- cierpi na zespół lęku separacyjnego
- chce zwrócić na siebie uwagę
- próbuje ci coś powiedzieć
- twój pies się boi
- czas na posiłek lub spacer
- choroba medyczna
- zespół zaburzeń funkcji poznawczych u psów
- jest znudzony
- pies jest o Ciebie zazdrosny
- boi się zmian w życiu.
Podążanie za liderem
W domach, w których mieszka wiele osób, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twój pies skupi się na jednej, konkretnej osobie. Czasami jest to główny opiekun, który zapewnia jedzenie i spacery, lub osoba zapewniająca rozrywkę, która najczęściej bawi się w przeciąganie liny, rzuca ulubioną piłkę lub daje nieskończone ilości smakołyków.
Spójrz na to z punktu widzenia psa, może wydaje ci się, że jesteś tym super, ale osoba, do której przywiązał się twój pies, jest kluczem do wszystkiego, co wspaniałe, ulubione i niewiarygodne dla Twojego psa. Skupia się na tej osobie ze względu na to, do czego daje dostęp.
Doświadczenia życiowe psa przed wejściem do twojego domu mogą odgrywać dużą rolę, jeśli chodzi o zafiksowanie się na jednej osobie, zwłaszcza w przypadku psów, które zostały adoptowane. Jakie było ich życie, zanim zamieszkały z Tobą? Te wcześniejsze doświadczenia mają wpływ na psa i mogą przyczynić się do powstania lęku przed porzuceniem.
Nie jest niczym niezwykłym, że niektóre rasy nadmiernie przywiązują się do swoich właścicieli, zwłaszcza psy z grup pracujących lub pasterskich, które są hodowane do pracy u boku człowieka. Jest to cecha, która jest ceniona i wpisana w ich DNA.
Z drugiej strony, Twój pies może podążać za Tobą, ponieważ jesteś “przynosicielem dobrych rzeczy”. Jeśli często nawiązujesz ze swoim psem pozytywny kontakt poprzez zabawę lub smakołyki, Twój pies prawdopodobnie podąża za Tobą, ponieważ jesteś dla niego dobrym towarzyszem! Potraktuj to jako komplement i rób tak dalej.
Jeśli Twój pies jest nadmiernie przywiązany, ważne jest, aby dowiedzieć się, czy to zachowanie jest częścią jego osobowości i hodowli, czy też dzieje się coś poważniejszego. Na przykład, starszy pies może stracić wzrok lub słuch, stać się bardziej bojaźliwy w stosunku do otoczenia i uzależniony od tego, czy jesteś w pobliżu.
Pies, który nagle staje się bardzo przylepny, może cierpieć z powodu dolegliwości fizycznych i trzymać cię w zasięgu ręki, aby zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa. Jeśli tak się dzieje, dobrym pomysłem jest wizyta kontrolna u weterynarza lub porada u behawiorysty.
Brak pewności siebie lub lęk separacyjny
Niektóre psy są uzależnione od naszej obecności ze względu na to, że są tak naprawdę zdenerwowane byciem samemu. Według niektórych badań może to być symptom lęku separacyjnego. Jednak wiele psów, które ogólnie “martwią się o życie”, również wykazuje zachowania takie jak shadowing, czyli podążanie krok w krok za właścicielem, szczególnie podczas burzy lub w innych budzących niepokój momentach!
Obserwuj mowę ciała swojego psa, aby ustalić, czy jego zachowanie jest podyktowane strachem przed nieznanym, czy też pragnieniem bycia blisko Ciebie.
Zaniepokojony pies może mieć stulone uszy, szeroko otwarte oczy, dyszeć lub wykazywać oznaki stresu, kiedy przygotowujesz się do wyjścia. Psy, które rzeczywiście są niespokojne, mogą nie być chętne do zjedzenia smakołyku lub zabawy zabawkami, kiedy wychodzisz z pokoju.
Lęk separacyjny a psy-rzepy
Dużą różnicą pomiędzy lękiem separacyjnym a byciem psem-rzepem jest sam lęk. Podczas gdy psy-rzepy wolą być przyklejone do swoich właścicieli,** psy z prawdziwym lękiem separacyjnym wpadają w panikę,** gdy są z dala od swoich właścicieli.
Takie psy mogą być bardziej podatne na rozwój lęku separacyjnego, ale nie oznacza to automatycznie, że tak się stanie. Powinno to jednak służyć jako **sygnał alarmowy, aby zająć się tym zachowaniem, **zanim osiągnie ono punkt, w którym pies nie będzie mógł funkcjonować bez Ciebie w pobliżu.
Dlaczego mój pie-senior nagle wszędzie za mną chodzi?
Starsze psy mogą być bardzo przylepne. W miarę starzenia się Twojego psa, najprawdopodobniej zauważysz, że czasami zaczyna się on zachowywać inaczej.
Kilka z potencjalnych czynników, które mogą spowodować, że starszy pies nagle wszędzie za Tobą podąża, to między innymi problemy zdrowotne i komplikacje związane z wiekiem, takie jak utrata wzroku, osłabienie słuchu czy ostry ból.
Zrozumienie zmian behawioralnych u starszych psów może być nieco trudniejsze. Dlatego, jeśli zauważysz nagłe zmiany w zachowaniu swojego starego przyjaciela, upewnij się, że odwiedzisz swojego weterynarza, aby mógł on powiedzieć, co dokładnie jest problemem.
Pomagając starszemu psu z lękiem separacyjnym i zapewniając mu stabilne środowisko, możesz sprawić, że poczuje się bardziej komfortowo. Jeśli Twój starszy pies pokaże Ci swoje problemy, upewnij się, że odpowiednio się nimi zajmiesz, aby mógł dobrze żyć do końca swoich złotych lat.
Zespół zaburzeń funkcji poznawczych - psia demencja
Niestety, psy starzeją się tak samo jak wszyscy inni. Ich stan zdrowia ulega pogorszeniu, zarówno pod względem fizycznym jak i neurologicznym.
Psy-seniorzy są bardziej podatne na zmiany takie jak zaburzenia funkcji poznawczych. Syndrom zaburzeń poznawczych u psów, inaczej zwany demencją, jest bardziej rozpowszechniony wśród starzejących się psów.
Starzejące się psy stopniowo tracą słuch, wzrok i ostrość umysłu. Z tego względu będą próbowały jakoś sobie poradzić z narastającymi trudnościami a skoro Tobie ufają, będą starały się częściej przebywać w Twoim otoczeniu. Choć jest to smutne, jest to zupełnie naturalne.
Starsze psy, które doświadczają tych problemów zdrowotnych związanych z wiekiem, stają się niepewne siebie, ponieważ często się gubią, są zdezorientowane lub zagubione. Można to czasem zaobserwować u psów, które trudniej jest obudzić, lub które rozglądają się gorączkowo bez konkretnego powodu.
Kiedy stare psy odczuwają świat w sposób, do którego nie są przyzwyczajone z powodu pogarszających się zmysłów, mogą stać się bardzo niespokojne. Jeśli masz w domu starszego psa, ten niepokój może być katalizatorem, który powoduje, że podąża on za Tobą wszędzie, gdzie się udajesz.
Próbują Ci coś powiedzieć
Jeśli Twój pies nagle zaczyna wszędzie za Tobą podążać, spróbuj to odwzajemnić i zobacz, czy nie próbuje Cię gdzieś zaprowadzić, na przykład na zewnątrz, do łazienki lub do pustej miski na wodę. **Być może próbuje w ten sposób zwrócić Twoją uwagę **na jakąś sprawę.
Twój pies może również zacząć za Tobą podążać, aby powiedzieć Ci, że nie czuje się dobrze lub jest chory.
Inne problemy ze zdrowiem
Jeśli Twój pies jest chory lub cierpi, są szanse, że zrobi jedną z dwóch rzeczy: stanie się bardzo przylepny lub będzie trzymał się z daleka od Ciebie.
Złe samopoczucie jest dla psa bardzo stresujące, a niektóre szczeniaki czują się bezpieczniej, gdy są blisko swoich ludzi. Może to być powodem, dla którego Twój pies nagle zaczyna za Tobą podążać, ponieważ czuje, że jesteś dla niego największym źródłem komfortu i wsparcia.
Jeśli Twój pies wydaje się źle czuć lub wykazuje inne oznaki, takie jak chowanie głowy w Ciebie, może to być czas, aby zabrać go do weterynarza na dokładne badania.
Może się okazać, że po wykryciu i rozwiązaniu problemu medycznego Twój pies wróci do swojego normalnego, szczęśliwego, niezależnego “ja”!
Zmiany w codziennej rutynie lub zmiana otoczenia
Psy, jako istoty stworzone z przyzwyczajeń, znajdują wiele komfortu w ustalonej, regularnej rutynie. Na przykład, jedną z ulubionych rutynowych czynności Twojego psa jest prawdopodobnie codzienne spożywanie posiłków. Prawdopodobnie Twój pupil wie już dokładnie, kiedy jest pora jedzenia!
Inną rutyną może być poranny spacer lub regularne, cogodzinne przerwy na toaletę. Te ustalone godziny i czynności pozwalają Twojemu psu zachować pewną stabilność w ciągu dnia.
Teraz wyobraź sobie, że rutyna nagle się zmienia - powód jest oczywiście nieznany Twojemu pupilowi. Ponieważ tak bardzo polegają one na nas w kwestii swojego życia i samopoczucia, duże zmiany w codziennych wzorcach mogą naprawdę wytrącić je z równowagi.
Najczęściej prowadzi to do tego, że zwierzę wpada w panikę. A kiedy pies staje się zaniepokojony, będzie trzymał się blisko swojego właściciela, aby zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa.
Dlatego rada tutaj jest taka, że gdy już znajdziesz rutynę, która działa zarówno dla Ciebie, jak i Twojego kumpla: Trzymaj się jej - dzięki temu Twój pies będzie szczęśliwszy i bardziej pewny siebie.
On jest po prostu znudzony
Jeśli Twój pies leży cały dzień i nie ma nic ciekawego do roboty, może bardziej skupiać się na Tobie i mieć tendencję do podążania za Tobą - zwłaszcza jeśli jest to jedyna czynność, która dzieje się wokół niego.
Nowy członek rodziny lub nowy zwierzak
Znaczące zmiany w życiu mogą zwiększać stres i niepokój u zwierząt domowych - szczególnie u psów. Jest to prawdopodobnie spowodowane ich głęboko zakorzenionymi cechami lojalności i oddania.
Dlatego też, jeśli niedawno powitałeś w swoim domu nowe zwierzę, dziecko, a nawet ważną osobę, możesz zacząć widzieć swojego psa za każdym razem, gdy się odwrócisz. Jest to wyraźna oznaka braku bezpieczeństwa, zazdrości i chęci zwrócenia na siebie uwagi.
Zwierzęta mają tendencję do bycia zazdrosnymi, kiedy czują, że muszą dzielić się twoją miłością i uczuciem. Twój pies nie jest tu wyjątkiem!
Za każdym razem, gdy wprowadzasz do swojego życia nową, wyjątkową osobę, Twój pies będzie prawdopodobnie okazywał nadmierną czułość lub zachowywał się agresywnie, ponieważ obawia się, że Cię straci.
To do Ciebie należy ukojenie tych obaw i upewnienie się, że Twój pies wie, że nigdy nie będziesz go kochał mniej, bez względu na to, co się zmieni.
Czy pies może się rozchorować z powodu lęku?
Psy są czułymi stworzeniami, które mają tendencję do silnego przywiązania się do swoich właścicieli. Ze względu na tę silną więź, niektóre psy mogą się denerwować, jeśli ich właściciel zniknie na kilka godzin. W rzeczywistości może to sprawić, że będą fizycznie chore!
Psy będą wykazywać różne zachowania, które wskazują, że brakuje im właścicieli. Na przykład, pozostawione same na dłuższy czas, zwierzęta mogą stać się zdezorientowane i coraz bardziej niespokojne.
Niektóre psy mogą doświadczać wymiotów lub biegunki wyłącznie w wyniku lęku separacyjnego.
Jeśli zauważysz, że Twój pies narobił bałaganu w domu, nie karz go.
Zamiast tego potraktuj to jako wiadomość, że za Tobą tęsknił i postaraj się nad tym popracować, aby w przyszłości nie wpływało to na niego tak źle.
Dlaczego psy chodzą za nami do łazienki?
Każdy z powyższych powodów może spowodować, że Twój pies pójdzie za Tobą do łazienki. Psy mają również doskonały zmysł węchu i często są zaintrygowane zapachami dochodzącymi z łazienki. Nieprzyjemny zapach dla nas jest prawdopodobnie intrygującym zapachem dla naszych psów.
Ponadto, w łazienkach zazwyczaj znajdują się otwarte kosze na śmieci wypełnione chusteczkami i innymi odpadami, które psy lubią wąchać i rozrywać. Jeśli zauważysz, że Twój pies przegląda łazienkowe śmieci, załóż pokrywę lub zwyczajnie zamknij drzwi. Psu krzywda się nie stanie, bo jedynym powodem dlaczego chce wejść za Tobą do łazienki może być chęć rozerwania kilku zużytych chusteczek.
Skąd mam wiedzieć, że podążanie psa za mną posunęło się za daleko?
Podczas gdy jest to normalne dla psa, aby patrzeć na swojego właściciela w poszukiwaniu komend i wskazówek, może być niezdrowe, gdy pies nie może przestać podążać za swoim właścicielem lub patrzeć na niego. Jest to szczególnie niepokojące, jeśli pies wybrał tylko jedną konkretną osobę do interakcji i jest bojaźliwy lub unika wszystkich innych ludzi.
W takich przypadkach pies może być niewłaściwie socjalizowany lub może nadmiernie przywiązać się do jednej osoby. Takie psy są narażone na ryzyko wystąpienia lęku społecznego lub separacyjnego, agresji lękowej lub innych problemów behawioralnych.
Jeśli uważasz, że Twój pies może cierpieć z powodu lęku, kiedy nie ma Cię w pobliżu, zalecamy pozostawienie interaktywnej zabawki, która pomoże odwrócić uwagę psa od Twojej nieobecności lub pozostawienie radia lub telewizora grającego, kiedy jesteś poza domem.
Jeśli te sposoby odwracania uwagi nie działają, można spróbować odwrażliwiania, behawioralnego rozwiązania problemu separacji. Właściciel powinien odejść na bardzo krótki okres czasu, np. kilka sekund, a następnie wrócić do domu. Przez wiele prób, długość czasu nieobecności właściciela jest wydłużana, aż, miejmy nadzieję, twój pies przyzwyczai się do myśli, że cię nie ma, i nie będzie mu to już przeszkadzać.
Czy podążanie za mną mojego psa stanowi problem?
Ogólnie rzecz biorąc, fakt, że Twój pies podąża za Tobą, nie jest wielkim problemem. Istnieją dwa główne wyjątki od tej reguły: jeśli jest to dla Ciebie irytujące lub jeśli Twój pies jest naprawdę zdenerwowany z powodu samotności. Jest duża różnica między tym, czy pies uwielbia Twoją obecność, a tym, czy nienawidzi być sam.
Spróbuj umieścić psa za bramką dla dzieci lub przywiązać jego smycz do drzwi, a następnie wyjdź z pokoju. Albo, jeśli Twój pies zwykle dołącza do Ciebie w łazience, zostaw go na chwilę na zewnątrz. Jeśli Twój pies się tym zdenerwuje, czas popracować nad “treningiem niezależności”.
Nie ma też nic złego w przyznaniu, że zachowanie Twojego psa jest nieco przesadzone. Wszyscy kochamy nasze psy, ale większość z nas lubi też mieć trochę przestrzeni osobistej. W obu przypadkach wykonaj poniższe kroki, aby nauczyć psa dawać Ci więcej przestrzeni.
Możesz przyczynić się do zmniejszenia stopnia, w jakim Twój pies za Tobą chodzi, zapewniając mu codziennie dużo ruchu. Zmęczony pies to spokojny pies. Wiele psów podąża za swoimi właścicielami z powodu nudy. Dostarczanie psu zabawek wypełnionych jedzeniem, smakołyków i zabawek logicznych pomaga stymulować jego mózg i łagodzi nudę. Odwróci to również jego energię od Ciebie.
Inną rzeczą, którą powinni zrobić rodzice zwierząt jest ocena, czy wzmacniają zachowanie swojego pupila. Czy patrzysz się na swojego psa i głaszczesz go, kiedy on podąża za Tobą? Jest to wzmacnianie jego zachowania, ponieważ nagradzasz to zachowanie swoją uwagą.
Zamiast tego spróbuj zignorować niepożądane zachowanie i nagradzaj psa, dając mu smakołyk lub drapiąc go, kiedy usiądzie na swoim posłaniu lub oderwie od Ciebie uwagę, aby pobawić się zabawką.
Nie besztaj psa za podążanie za Tobą, ponieważ może to prowadzić do strachu i może również wzmocnić zachowanie w wyniku zwrócenia uwagi psa, kiedy to zachowanie jest wykonywane.
Jeśli Twój pies jest zazwyczaj dość niezależny, ale nagle staje się natarczywy i ciągle za Tobą chodzi, czas na wizytę u lekarza weterynarii. O ile wzrost zachowań typu “shadowing” może być spowodowany problemami behawioralnymi lub środowiskowymi, może to być również oznaką choroby.
Stwórz zdrową równowagę
Istnieją różne sposoby, które właściciele mogą zastosować, aby pomóc psu, który ma tego typu zachowania. To, co jest najlepsze, to pies, który uwielbia twoją uwagę i bycie blisko ciebie, ale jest spokojny, gdy nie ma cię w pobliżu.
Nawiązywanie więzi z psem jest dobre dla Ciebie jak i dla niego, upewnij się tylko, że w tym procesie nie ograniczasz jego interakcji społecznych z innymi psami i ludźmi.
Ćwiczenia fizyczne i umysłowe mogą pomóc psu uspokoić się i zrelaksować. Pies ze zbyt dużą ilością energii jest bardziej skłonny do bycia znudzonym i niespokojnym - oraz do podążania za Tobą.
Pozostawienie zabawek i smakołyków w pobliżu psiego legowiska może dać psu miejsce, w którym będzie mógł się uspokoić. Naucz psa komend “zostań” i “leżeć” i zwracaj uwagę na to, że pies pozostaje na swoim posłaniu.
Jeśli w domu są inni dorośli, niech regularnie wyprowadzają psa na spacer.
Twojemu psu może brakować pewności siebie i trzymać się Ciebie dla zapewnienia bezpieczeństwa. Zachęcaj go, przez krótkie okresy czasu, do przebywania po drugiej stronie pokoju, w innym pomieszczeniu, itp.
Ustal zasady i trzymaj się ich. Jeśli chcesz, aby pies nie zbliżał się do stołu z kolacją lub spał co noc we własnym łóżku - trenuj go, aby to robił. A jeśli masz problemy z tym, że Twój pupil nie potrafi się dostosować, rozważ skonsultowanie się z profesjonalnym trenerem psów.
Wielu z nas kupuje psa, aby mieć stałego towarzysza. Twój pies zasługuje na Twoją miłość i uwagę, a do Ciebie należy znalezienie zdrowej równowagi pomiędzy czasem spędzonym razem i osobno.