Psy uwielbiają biegać i bawić się na dworze, ale dlaczego tak wiele z nich chce wytarzać się w trawie? Niektóre psy po prostu leżą i wygrzewają się na słońcu, podczas gdy inne miotają się jak ryba wyjęta z wody. A wiesz, że psy są jeszcze bardziej skłonne do tarzania się w trawie, jeśli jest ona śmierdząca.
W zrozumieniu logiki stojącej za tym, dlaczego pies tarza się w trawie, ważne jest, aby pamiętać, jak wrażliwy jest psi nos. Podczas gdy ludzie mogą czuć tylko zapach trawy, Twój pies wącha trawę i wącha całe mnóstwo różnych rzeczy. Jeśli podoba im się to, co wyłapują, mogą chcieć się tym natrzeć, podobnie jak Ty możesz to zrobić z perfumami w centrum handlowym.
Choć może się wydawać, że jest to kolejne przypadkowe zachowanie psa, jego skłonność do tarzania się w trawie prawdopodobnie ma jakieś ukryte korzenie. To samo dotyczy ich upodobania do śmierdzącej trawy, która choć dla ludzi jest obrzydliwa, dla Twojego pupila jest wręcz czymś zachwycającym.
Jaki jest więc powód zamiłowania Twojego psa do tarzania się w trawie? Oto, co warto wiedzieć.
Pies tarza w trawie, by zmienić zapach własnego ciała
Dla ludzkiego nosa trawa w większości przypadków pachnie jak, no cóż, trawa. Ale dla psa, jeden kawałek trawy może pachnieć zupełnie inaczej niż inny.
Psi zmysł węchu jest w zasadzie supermocą, zwłaszcza w porównaniu z naszym. Naukowcy uważają, że ich zmysł węchu jest od dziesięciu tysięcy do stu tysięcy razy bardziej dokładny niż nasz.
Może to więc wyjaśniać, dlaczego Twój pies zwraca uwagę na trawę, która z naszego ograniczonego, ludzkiego punktu widzenia nie wydaje się być niczym szczególnym.
Niektóre miejsca porośnięte trawą mogą zawierać zapachy i wonie pozostawione przez inne zwierzęta, takie jak na przykład mocz.
I Twój pies może się tarzać w tym zapachu, aby się nim pokryć.
Tarzanie się w trawie jest sposobem na wcieranie tych zapachów w sierść, co dla przodków psów było świetnym sposobem na ukrycie ich naturalnego zapachu i bycie bardziej nierzucającym się w oczy podczas polowania na zdobycz.
Pies może też tarzać się w trawie, próbując dodać swój własny zapach do tej mieszaniny - tak jak to robi z ulubioną zabawką lub nowym łóżkiem. W ten sposób zaznacza miejsce jako swoje, lub przynajmniej informuje następnego psa, który pojawi się w pobliżu, że tam był.
Okazuje swoją przyjaźń i zaufanie
Pies kładzie się na plecach i turla się, pokazując brzuch. W ten sposób “mówi”: “Patrz, nie jestem groźny. Ufam ci i chcę się z tobą zaprzyjaźnić!”. Takiego “zwrotu” w mowie ciała uczy się psy od wczesnego szczenięctwa. Psie matki często przewracają swoje dzieci na plecy, żeby je nakarmić. Są więc uczone, że leżenie na plecach kojarzy im się z pełnym bezpieczeństwem.
Poza tym brzuch jest najbardziej wrażliwą częścią ciała. A pokazując go pies “mówi”, że bardzo Ci ufa i nie zrobi Ci krzywdy.
Mylenie wroga
Wszystkie psy wiedzą, że inne psy, a nawet niektórzy ludzie rozumieją ich język ciała. Mogą więc wykorzystać go do manipulacji. Pies może położyć się na plecach i tarzać w trawie, pokazując, że jest przyjazny i nie jest niebezpieczny.
Ale kiedy przeciwnik jest zrelaksowany i zbliża się, nie spodziewając się niczego złego, chytry pies atakuje go. Przy okazji, koty mogą zrobić tę samą sztuczkę.
Instynkt łowiecki
Ten powód może Cię zaskoczyć. Możesz się zastanawiać, jak słodkie tarzanie się w trawie może być związane z instynktem łowieckim. Ale wszystko jest bardzo proste. Pies stara się ukryć zapach swojego ciała, ocierając się o pachnącą trawę.
I masz szczęście, jeśli twój pupil wybiera do tego celu tylko trawę. Częściej psy znajdują rzeczy o bardziej wyrazistym zapachu (jak śmieci czy nawet odchody innych zwierząt).
Bardzo trudno jest odzwyczaić psa od takiego nawyku, ponieważ jest on uwarunkowany genetycznie.
Zachowanie to jest szczególnie typowe dla ras myśliwskich: seterów, spanieli, terierów, psów gończych itp.
Wygłupy i rozładowywanie stresu
Przewracanie się na plecy kojarzy się psom z dobrym nastrojem i przyjemnością. Szczeniak, aby dostać posiłek z mlekiem matki, musiał położyć się na plecach. Zatem każdy pies od wczesnego dzieciństwa jest uczony, że leżenie na plecach zawsze łączy się z czymś przyjemnym.
Psy mogą wykorzystywać tarzanie się w trawie w dwóch przeciwnych sytuacjach:
- gdy mają dobry humor, aby wyrazić swoją radość,
- kiedy są zdenerwowane i zestresowane, aby wzbudzić u ludzi dobre uczucia i znów poczuć się dobrze.
Swędzenie
Czysto fizjologiczny powód tarzania się w trawie. Czasem jest to po prostu wygodny sposób na podrapanie grzbietu.
Jeśli Twój pies zaczął tarzać się w trawie częściej niż zwykle i dołączyły do tego inne nietypowe zachowania (jak ocieranie się grzbietem o ściany, drzewa itp.), to na wszelki wypadek sprawdź w poradni weterynaryjnej, czy Twój pupil nie ma pasożytów.
Pchły, kleszcze lub inne insekty gryzą skórę i powodują jej swędzenie. Pies znajduje więc sposoby na drapanie tych miejsc na grzbiecie, do których nie może dotrzeć łapami.
Tarzanie pomaga pozbyć się sierści
Niektóre psy zrzucają sierść, bardzo dużo sierści. Kiedy zaczyna ona wypadać, pies prawdopodobnie czuje się trochę nieswojo.
Przewracanie się na grzbiet, zwłaszcza w grubej trawie, może pomóc psu pozbyć się części tych martwych włosów i przyspieszyć proces zrzucania sierści.
Kiedy włosy zostaną usunięte, Twój pies najprawdopodobniej poczuje się swobodniej i bardziej komfortowo.
Proces turlania i pocierania pomaga też prawdopodobnie “odświeżyć” sierść, usuwając z niej trochę kurzu i brudu.
Czy psy tarzają się w trawie, żeby się bawić?
Inna możliwość jest taka, że psy po prostu czują się pobudzone i chętne do zabawy. Zdarzyło mi się widzieć, jak mój własny pies tarzał się radośnie przez kilka minut, “rozmawiając” sam ze sobą i gryząc zabawnie trawę.
I znowu, nie możemy tego wiedzieć na pewno, ponieważ to wymagałoby umiejętności czytania w myślach psa.
Sądząc jednak po głupkowatym, szczęśliwym wyrazie twarzy, jaki pies przyjmuje podczas tarzania się w trawie, można stwierdzić, że to właśnie radość z zabawy stanowi istotny czynnik.
Upewnij się, że to nie alergia
Istnieje prawdopodobieństwo, że Twój pies tarza się w trawie, aby podrapać się po skórze z powodu alergii, np. związanych z jedzeniem lub otoczeniem. Jeśli tak jest, należy podjąć kroki w celu rozwiązania problemu alergii i złagodzenia podrażnień skóry, co z kolei powinno rozwiązać problem z tarzaniem się.
Aby dowiedzieć się, czy to jest to, z czym masz do czynienia, poszukaj innych oznak alergii, takich jak zaczerwienienie lub podrażnienie skóry, obrzęk twarzy, pokrzywka, kichanie lub swędzące i podrażnione uszy. Prawdopodobnie zauważysz również, że pocierają się one o inne drapiące powierzchnie, takie jak dywany czy meble. Jeśli tak, umów się na wizytę u weterynarza, abyś mógł poszukać odpowiedniego leczenia.
Wykonaj podstawowe szkolenie
Trening pozytywny może w znacznym stopniu pomóc Twojemu psu w pozbyciu się nawyku turlania po trawie.
Kiedy Twój pies zaczyna się turlać, zwróć jego uwagę i zachęć go do zabawy, a gdy tylko przestanie, daj mu nagrodę, np. smakołyk lub pochwałę. Jest to o wiele bardziej skuteczne na dłuższą metę niż mówienie psu, żeby przestał, ponieważ pomaga mu to nauczyć się zachowań, których od niego oczekujesz.
Jeśli masz trudności z nauczeniem psa, aby przestał tarzać się w trawie, współpracuj z kompetentnym trenerem, aby dowiedzieć się, jak najlepiej wykonywać kolejne kroki.
Tarzanie się w trawie jest normalnym zachowaniem psów i dopóki nie zbierają one nieprzyjemnych zapachów w trakcie tego procesu lub nie tarzają się w celu złagodzenia podrażnionej skóry, nie jest to koniecznie problematyczne. W rzeczywistości, jest to prawdopodobnie całkiem przyjemne dla Twojego psa.
Jeśli Twój pies wydaje się mieć obsesję na punkcie tarzania się w trawie i chcesz zdusić to zachowanie w zarodku, pracuj samodzielnie lub z trenerem i używaj pozytywnego treningu, aby odwrócić ich uwagę. Z czasem powinien nauczyć się po prostu cieszyć trawą i wszystkimi jej zapachami, bez potrzeby tarzania się w niej.