**Czy Twój pies ciągle Cię obserwuje? **Jeśli zastanawiasz się “dlaczego mój pies się na mnie gapi”, nie jesteś sam. Psy wpatrują się w nas dość często, skłaniając wielu właścicieli do próby rozszyfrowania, o co może chodzić w tym tajemniczym spojrzeniu.
Chociaż nie jesteśmy w stanie wiedzieć, co dokładnie przechodzi przez umysł psa, istnieje kilka wskazówek, które mogą pomóc nam rozwiązać zagadkę ich intensywnego spojrzenia.
Od pełnego miłości spojrzenia po lodowate spojrzenie, psy wykorzystują kontakt wzrokowy jako formę komunikacji.
Tak więc, jeśli nieoczekiwanie spotkałeś się z bardzo intensywnym spojrzeniem swojego zwierzaka i szukasz wyjaśnień, najprawdopodobniej Twój psiak chce Ci coś powiedziec. Oto kilka możliwych powodów, dla których psy wciąż się na nas patrzą.
Pies próbuje odczytać Twoje emocje i zamiary
Bardziej niż jakiekolwiek inne zwierzę na ziemi, psy chcą żyć w harmonii ze swoimi właścicielami. Wyczuwają nasze nastroje, śledzą nasze gesty wskazujące i obserwują nas w poszukiwaniu informacji o tym, co się za chwilę wydarzy. Psy obserwują Cię bo czekają, aż zrobisz coś, co będzie miało jakiś wpływ na ich sytuację.
Na przykład, pies szybko nauczy się, że właściciel bierze smycz do ręki, zanim wyprowadzi go na spacer. Dlatego będą wypatrywać tego sygnału, że zbliża się wyjście na zewnątrz. To samo dotyczy pór posiłków, zabaw, przejażdżek samochodem i wielu innych czynności. **W taki sam sposób pies połączy zakładanie kurtki i ubieranie butów z Twoim wyjściem do pracy. **
Psy czekają również na bardziej skomplikowane sygnały od swoich właścicieli. Zachęty do wykonania określonego zachowania, takiego jak siad lub waruj, są szansą na zdobycie nagrody. Ponieważ psy uwielbiają dostawać smakołyki, zabawki lub bawić się, będą zwracać uwagę na takie okazje. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku psów szkolonych metodą pozytywnego wzmacniania. Psy te uczą się kochać szkolenie i z niecierpliwością czekają na znaki, że nadszedł czas na grę szkoleniową.
Twój pies chce Ci coś powiedzieć
Wpatrywanie nie jest niczym innym jak próbą zwrócenia Twojej uwagi lub przekazania Ci jakiejś informacji. Na przykład, jeśli nadszedł czas na przerwę na toaletę, Twój pies może usiąść przy drzwiach i po prostu gapić się na Ciebie tak długo, aż go zauważysz i weźmiesz na spacer.
Albo, jeśli pies jest głodny, a Ty właśnie jesz coś pysznego i aromatycznego, gapienie się może wskazywać na chęć spałaszowania Twojego jedzenia. Można powiedzieć że wpatrywanie się jest to psim odpowiednikiem klepnięcia w ramię.
Niektóre psy gapią się, aby manipulować swoimi właścicielami i dostać coś, czego chcą. Jest to częsty scenariusz z żebraniem przy obiedzie. Jeśli pies wpatruje się wystarczająco długo, bardzo prawdopodobne jest że właściciel odda mu kęs swojego posiłku.
Prawdę mówiąc, to ty stworzyłeś tego potwora. Na początku pies wpatrywał się po prostu z zainteresowania. My też jesteśmy temu winni, nasz pies zawsze wpatruje się w nas podczas obiadu, a ktoś z domowników zawsze przemyci mu jakiś smakowity kąsek. W ten sposób sami napędzamy to zachowanie, no ale cóż, tłumaczymy sobie że to z miłości.
Jeśli zignorowalibyśmy to spojrzenie, nasz pupil prawdopodobnie znalazłby sobie coś innego do roboty. Ale to gapienie się sprawia, że czujesz się niekomfortowo lub czujesz się winny, więc poddajesz się, aby je zatrzymać. I proszę bardzo - w taki oto sposób pies nauczył się nowego sposobu komunikacji. Teraz już wie, jak Ci powiedzieć że też ma ochotę zjeść Twojego kotleta!
Jest sposób na poradzenie sobie z tym niepożądanym zachowaniem. Jeśli uświadomisz sobie swoją reakcję na gapienie się i wyeliminujesz wszelkie nagrody, pies w końcu spróbuje nowych zachowań, aby zwrócić na siebie Twoją uwagę.
Rozwiązaniem jest nauczenie psa, czego chciałbyś w zamian. Na przykład, pies może gryźć jakiegoś smakołyka w legowisku, kiedy Ty jesz lub jeść swoją karmę podczas gdy Ty jesz obiad, lub dzwonić dzwonkiem, aby dać Ci znać, że czas na przerwę w załatwianiu się na zewnątrz. Jeśli nagrodzisz nowe zachowanie i zignorujesz gapienie się, wkrótce będziesz miał psa, który będzie patrzył na Ciebie w poszukiwaniu wskazówek, a nie poczucia winy.
1. Twój pies okazuje Ci czułość i swoją miłość
Znasz to psie spojrzenie przepełnione miłością i przywiązaniem? Psy nie potrafią mówić, więc musiały wypracować inny sposób aby powiedzieć swojemu właścicielowi ‘Kocham Cię’. W ten sposób psiak chce okazać Ci swoje przywiązanie i oddanie.
To łagodne spojrzenie może być łatwo pomylone przez nowych właścicieli z twardym, ostrzegającym spojrzeniem, dlatego tak ważny jest kontekst. Oznaką tego, że Twój pies Cię kocha, będzie zazwyczaj łagodne lub zamaszyste machanie ogonem, lekkie dyszenie, rozluźnione uszy i ciało i normalnej wielkości źrenice.
Wiele psów obdarzy Cię miłosnym spojrzeniem wcześnie rano tuż po przebudzeniu, kiedy poziom serotoniny jest najwyższy. Twój pies raczej nie będzie patrzył Ci z miłością w oczy podczas zabawy, jedzenia czy treningu - możesz śmiało założyć że źródłem jego wpatrywania się w Ciebie jest coś innego. Może nadszedł czas na spacer?
2. Odczytują naszą mowę ciała
Ponieważ nie potrafimy rozmawiać w tym samym języku, psy i ludzie nauczyli się zwracać uwagę na niewerbalne wskazówki, aby odgadnąć intencje drugiej osoby. Nie tylko my staramy się zrozumieć mowę ciała naszego psa.
Psy również nie spuszczają z nas wzroku, próbując zrozumieć informacje o tym, co robimy lub co ma się wydarzyć. To dlatego właściciele często zauważają, że ich psy wpatrują się w nich, kiedy otwierają szafkę lub zakładają buty. Psy patrzą na nas oczekując następnego kroku: zdobycia smakołyku lub wyjścia na zewnątrz.
3. Jest zdezorientowany
Głębokie spojrzenie, przechylona głowa i nadstawione uszy - psy w najsłodszy sposób dają nam do zrozumienia, że nie są pewne, co się dzieje i czekają na wyjaśnienia. Często odpowiedzią na pytanie “dlaczego mój pies się na mnie gapi” jest to, że czuje się zdezorientowany.
Jeśli właśnie dałeś im komendę tylko po to, aby spotkać się z odpowiedzią w postaci gapienia się na Ciebie, prawdopodobnie Twój pies nie rozumie, czego od niego oczekujesz lub nie rozumie wystarczająco dobrze Twojej komendy. Jeśli właśnie tak się stało, najlepiej jest powrócić do szkolenia i pokazania psu jeszcze raz, co dana komenda oznacza.
4. Chcą czegoś
Często właściciele psów czują się przymuszeni do działania, gdy psy nie chcą zrezygnować z tak intensywnego patrzenia na nich. Powodem, dla którego psy wpatrują się w nas, gdy czegoś chcą, jest to, że nieumyślnie nauczyliśmy je tego zachowania.
Niezależnie od tego, czy sięgamy po smakołyki, zabieramy je na spacer, czy oferujemy im przytulanie, psy szybko uczą się, że istnieje zasada “przyczyny i skutku”, która wiąże się z ich zdolnością do utrzymywania kontaktu wzrokowego z właścicielem. Jeśli będziesz je nagradzał smakołykami i uwagą za każdym razem, kiedy będą siedzieć i wpatrywać się w Ciebie, będą to robić, aby dostać to, czego chcą.
5. Błagają o jedzenie
Psy często będą chciały podzielić się jedzeniem ze swoimi właścicielami. Nie w takim sensie żeby oddać Ci swoją karmę, raczej będą liczyć na to że Ty oddasz im trochę swojego jedzenia.
Niezależnie od tego, czy siedzisz przy stole z kolacją, czy podjadasz przed telewizorem, jeśli czujesz, że twój psi towarzysz wpatruje się w ciebie, to prawdopodobnie dlatego, że chce kęs tego, co masz. Bądź ostrożny w oddawaniu i karmieniu psa w tych momentach, ponieważ może to przerodzić się w trudny do złamania nawyk.
6. Pies potrzebuje Twojej uwagi
Twój pies chce, żebyś go zauważył. To jest często związane z tym, że chce, żebyś coś dla niego zrobił, ale niekoniecznie jest to tak konkretne jak “pomasuj mnie po brzuchu” czy “rzuć mi piłkę”. Kiedy Twój pies chce uwagi, wspólne zabawy lub pomasowanie po brzuszku są w porządku, ale prawdopodobnie będzie tak samo szczęśliwy z każdym rodzajem miłości i uczucia od Ciebie.
7. Okazują agresję
Ważne jest, aby pamiętać, że spojrzenia szczeniaka nie są jedynym wyrazem w psim słowniku. Jeśli pies jest bardzo spięty a nawet wręcz nieruchomy, najlepiej unikać utrzymywania z nim kontaktu wzrokowego i dać mu przestrzeń i czas, aby się uspokoił. Agresywne spojrzenia pojawiają się zazwyczaj w interakcjach z nieznanymi psami, a nie z właścicielami. Najlepiej jednak zawsze zwracać uwagę na język ciała i trzymać się z daleka, jeśli oznaki wskazują na to, że pies jest przestraszony lub zaniepokojony.
8. Potrzeba ochrony
Kiedy pies wypróżnia się, często będzie wpatrywać się w swojego opiekuna. Właściciel psa może się zastanawiać: “Dlaczego, u licha, mój pies gapi się na mnie, kiedy robi kupę?”.
To bardzo dziwne zachowanie naszych pupilów ma jednak swoje wytłumaczenie.
Kiedy pies jest w pozycji do wypróżnienia, jest stosunkowo bezbronny. Podczas robienia kupy będzie wpatrywał się w Ciebie, aby upewnić się, że go ochronisz. Pies instynktownie szuka wsparcia u swoich właścicieli i bezgranicznie im ufa, dlatego też i w tej sytuacji będzie liczył na Ciebie. Gdyby coś się wydarzyło niepokojącego lub groźnego, pies chce wiedzieć że o niego zadbasz.
Dla większości zdrowych psów gapienie się jest czymś normalnym. Jednak długie okresy wpatrywania się w ściany lub w przestrzeń mogą wskazywać na zaburzenia funkcji poznawczych u starszych psów, czyli poważny problem z przetwarzaniem myśli, podobny do choroby Alzheimera.
Jeżeli takie zachowanie pojawia się wraz z szeregiem innych objawów - gubienie się w znanych miejscach w domu, brak reakcji na imię lub znane komendy, częste drżenie w pozycji stojącej lub leżącej, błąkanie się bez celu po domu - zabierz psa do lekarza weterynarii w celu przeprowadzenia dokładnego badania fizykalnego i neurologicznego.
Obecnie u mniej niż dwóch procent starszych psów klinicznie rozpoznaje się to zaburzenie. Jednakże, choroba ta może być w dużym stopniu niedostatecznie zdiagnozowana. Może występować nawet u 14% psów w wieku powyżej 8 lat, a ponieważ właściciele zwierząt nie są świadomi objawów, nie zgłaszają ich lekarzowi weterynarii.
Chociaż nie ma lekarstwa, lekarz weterynarii może zaproponować sposoby, które pomogą psu poradzić sobie z tą chorobą. A jeśli Twój pies nie cierpi, wiedz, że jego wpatrywanie się, choć czasami niepokojące, może być jedynie wyrazem jego przywiązania i głębokiej więzi z Tobą.
Ostatnim powodem, dla którego psy się gapią, jest to, że chcą, abyś im powiedział, co mają robić. W pewnym sensie jest to związane z dezorientacją, ale nie jest to tak proste, jak ogólna próba zorientowania się, co się dzieje. Kiedy pies wpatruje się w Ciebie, często dzieje się tak dlatego, że jest w trakcie szkolenia lub innego rodzaju konkretnej czynności i chce wiedzieć, co robić dalej.
Większość psich spojrzeń jest połączeniem uczucia i uwagi. Choć może Cię to krępować, Twój pies najprawdopodobniej jest Tobą zafascynowany. Dlatego zamiast zniechęcać go do skupiania się na swojej osobie, możesz sprawić, że będzie to korzystne dla Was obojga.
Po pierwsze, bądź świadomy sygnałów, jakie dajesz swojemu psu. Na przykład, czy mówisz “siad” za pomocą słów, ale zupełnie co innego za pomocą języka ciała? Pomóż psu zrozumieć swoje intencje, zachowując konsekwencję i przejrzystość.
Po drugie, skupionego psa łatwiej jest wyszkolić. Jeżeli pies patrzy na Ciebie, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że otaczające go czynniki rozpraszające będą mu przeszkadzać.
Więc następnym razem, gdy zauważysz, że Twój pies intensywnie wpatruje Ci się w oczy, nie zakładaj, że po prostu wyraża swoje bezgraniczne oddanie. Jeśli zwrócisz uwagę na wskazówki, możesz odkryć, że próbuje przekazać coś znacznie bardziej konkretnego.