Domowe psy dzisiaj są o wiele lepsze niż 10 000 lat temu w zachowywaniu się tak, jak ludzie by tego oczekiwali.
Niemniej jednak, istnieje wiele zwyczajów u psów, które są dla nich instynktowne i mogą stanowić problem dla właścicieli zwierząt, czy to w postaci niedogodności, czy nawet niebezpieczeństwa.
Poniżej przedstawiam 25 najczęstszych problemów z zachowaniem psów, z którymi często spotykają się właściciele, oraz jak je rozwiązać.
25 Najczęstszych problemów z zachowaniem psów
1. Nadmierna aktywność i niezdyscyplinowanie
Najczęściej powodem nadmiernie energetycznego, niezdyscyplinowanego i nadpobudliwego zachowania psa jest brak odpowiedniej stymulacji, ruchu i czasu zabawy, lub poczucie nudy.
W zależności od rasy, rozmiaru, wieku i wychowania, psy będą miały różne poziomy aktywności.
Niektóre aktywne rasy zawsze odczuwają potrzebę uwolnienia nadmiaru energii lub walki z nudą, niezależnie od miejsca czy sytuacji.
Ponieważ każdy pies jest inny, aby skutecznie rozwiązać ten dość powszechny problem z zachowaniem psa, właściciele zwierząt powinni podjąć kilka działań, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie:
- Nie ulegaj psiej zabawie. Jeśli to zachowanie nie jest czymś, z czym czujesz się komfortowo, unikaj zachęcania do nagłych wybuchów energii u swojego pupila i całkowicie je ignoruj przez pewien czas, aż zrozumieją, że nie dostaną tego, czego chcą.
- Zapewnij odpowiednią ilość ruchu. Zwróć uwagę na wymagania dotyczące aktywności fizycznej dla konkretnej rasy twojego psa. Upewnij się, że twój pies dostaje wystarczającą ilość treningu, spacerów, biegania i zabaw codziennie, aby uwolnić gromadzoną energię w ciągu dnia.
- Trening z użyciem klikera. Jest to jedna z bardziej skutecznych metod szkoleniowych stosowanych przy wielu innych problemach z zachowaniem psa. Chociaż ta technika nie zawsze działa na nadpobudliwych psach, korzystanie z klikera może pomóc uspokoić psa za każdym razem, gdy pokazuje oznaki nadmiernego podniecenia.
2. Kradzież rzeczy
To jest prawdopodobnie najczęstszy problem z zachowaniem u psów. Nasze psie towarzysze zazwyczaj kradną wszystko, co ich zainteresuje i co jest w ich zasięgu.
To nawet nie tyle problem, co zrozumiałe zachowanie zwierzęce.
Wszystkie psy “kradną” i trudno temu zapobiec, dlatego gdy przygotowujesz się do adopcji zwierzaka, weź pod uwagę rzeczy, do których będą sięgać, gdy ciebie nie ma i zadbać o zabezpieczenie domu przed psimi ekscesami.
Gdy przygotowujesz się do przyjęcia psa do domu, zwłaszcza jeśli to młody szczeniak, zwróć uwagę na rzeczy, do których może sięgnąć, gdy ciebie nie ma.
Skieruj uwagę psa na coś innego, aby odwrócić jego uwagę od rzeczy, których nie powinien dotykać.
Wymień “złe” rzeczy na “dobre” – połóż dużo zabawek dla psa do gryzienia lub cokolwiek innego, co nie zaszkodzi psu i nie przeszkadza ci mieć na sobie śliny psa.
3. Gryzienie podczas zabawy
Psy uwielbiają bawić się z innymi psami i ludźmi; jednakże czasami ta zabawa może szybko wymknąć się spod kontroli i przerodzić w coś, co może cię, inne zwierzęta lub twoje dzieci zranić.
Gryzienie podczas zabawy u psów jest zazwyczaj w porządku między czworonogami, ale należy ją natychmiast przerwać, gdy poczujesz, że twój psiak traci kontrolę w obecności innych zwierząt lub ludzi.
Ważne jest również odróżnienie zabawy od “prawie walki” i podejście do tego bardziej ostrożnie, jeśli dwa psy walczą ze sobą.
Gdy twój pies zaczyna być szorstki wobec ciebie podczas zabawy, natychmiast wstań i podnieś się ponad poziom psa.
Przestań oddziaływać na psa, nie wydawaj żadnych dźwięków, nie poruszaj się i nie reaguj na działania psa.
Zastygnij całkowicie w bezruchu i trzymaj ręce blisko ciała.
Twój pupil wkrótce zrozumie, że czas zabawy się skończył.
To należy zrobić natychmiast po rozpoczęciu gryzienia w trakcie zabawy, a możliwie do tego można dodać polecenie “Nie!”
Innym częstym problemem w zachowaniu psów jest gryzienie się z innymi zwierzętami w twoim domu, na przykład z kotem.
Jeśli to zauważysz, ostrożnie przerwij zabawę między nimi, nie wahając się, i zablokuj psa od kontaktu z innym zwierzęciem/zabawą, starając się nie oddziaływać na niego ani go nie podniecać.
W tym momencie twój pupil potrzebuje trochę czasu wolnego od socjalizacji, więc zerwanie wszelkiego kontaktu na jakiś czas jest dobrym pomysłem.
4. Ciągłe gryzienie
Istnieje wiele różnych powodów, dlaczego psy mają problem behawioralny polegający na gryzieniu.
Eksperci ds. psów zgadzają się, że jest to głównie związane z ich instynktem życia w stadzie.
Natomiast młode psy gryzą wszystko i wszystkich jako sposób na badanie świata, zrozumienie środowiska i naukę o swoim miejscu.
Niemniej jednak, ten rodzaj zachowania psa powinien być zapobiegany, zwłaszcza u szczeniąt, ponieważ może stać się dużym problemem w miarę jak pies rośnie.
Mimo że gryzienie przez psy wynika z faktu, że są one zwierzętami, które używają swoich pysków tak, jak my używamy rąk, regularne odpowiednie szkolenie i socjalizacja mogą temu zaradzić.
Spędzanie czasu ze swoim pupilem i pozwolenie mu na socjalizację z innymi zwierzętami i obcymi osobami najbardziej pomoże w rozwiązaniu tego problemu.
Wystawiaj swojego psa na różne sytuacje, miejsca i nowe rzeczy, i kiedy zobaczysz, że Twój psiak staje się niespokojny, nie ignoruj tego i spróbuj to zmienić.
W skrócie, to nawyk, który można zmienić za pomocą stałego nadzoru i pracy.
5. Gonienie ruchomych przedmiotów
Innym elementem instynktów psa są ich drapieżne nawyki, którymi ledwo potrafią sterować.
W zależności od poziomu wrodzonego polowania danej rasy, gonienie ruchomych przedmiotów jest jednym z tych powszechnych problemów zachowania u psów.
Twój pies prawdopodobnie uwielbia gonić koty, samochody, wiewiórki, rowery, małe dzieci czy inne zwierzęta lub ludzi bez widocznego powodu.
Choć to jedno z normalnych zachowań psa, czasami może prowadzić do niebezpiecznych konsekwencji.
Znawcy zachowań psów wiedzą, że nie ma sposobu, aby całkowicie powstrzymać psa przed ściganiem rzeczy, ale można próbować zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom, wynikającym z potrzeby pogoni.
Możesz również nieznacznie zmniejszyć potrzebę psa do pościgu oraz odesensybilizować go na pewne rozpraszacze.
Społecznie odizoluj swojego pupila, aby odesensybilizować go na codzienny świat i otoczenie. Spraw, by twój pies czuł się komfortowo w otoczeniu tych “ruchomych rzeczy”, tak aby twój psiak rozumiał, że są one częścią środowiska, w którym żyje.
Gdy jesteś na zewnątrz, w środowisku, w którym mogą istnieć potencjalne zagrożenia, takie jak samochody czy inne zwierzęta, upewnij się, że twój pies jest na smyczy (i że jest przyzwyczajony do chodzenia na smyczy).
Naucz swojego psa podstawowych komend oraz aby był dobrym słuchaczem poleceń posłuszeństwa, zwłaszcza “Nie”, “Stój” i “Chodź” na zawołanie.
Zawsze bądź czujny na możliwe bodźce, które mogą pobudzić twój psiak: koty, dzikie zwierzęta, rowerzyści, biegacze, samochody lub inne atrakcyjne i szybko poruszające się rozpraszacze.
6. Nieodpowiednie oddawanie moczu lub kału
Oto powszechny problem zachowania u psów, który jest jednomyślnie uważany za jeden z najgorszych - nieodpowiednie oddawanie moczu lub kału przez psy. Nie tylko niszczy to meble i dywany w domu oraz rozprzestrzenia nieprzyjemny zapach po całym domu, ale zwierzęta, które nie potrafią kontrolować swojego zachowania w zakresie wydalania, uniemożliwiają Ci częstsze wyprowadzanie ich na spacery w nowe miejsca.
Zrozum, że nieodpowiednie wydalanie u psów może być nie tylko problemem behawioralnym, ale również stanem medycznym, zwłaszcza nietrzymaniem moczu u starszych psów.
Dlatego ważne jest, abyś jak najszybciej omówił ten przypadek ze swoim weterynarzem, gdy go odkryjesz.
Po wykluczeniu przez weterynarza jakichkolwiek problemów zdrowotnych jako przyczyny nieodpowiedniego wydalania u psa, jest tylko jedna rzecz, którą musisz zrobić, aby rozwiązać ten trudny problem - szkolenie (lub ponowne szkolenie) psa.
Nieodpowiednie wydalanie wynika z braku zrozumienia przez psa, dlaczego nie może załatwiać się wszędzie, gdzie chce.
Musisz wrócić do podstaw uczenia czystości w domu, takich samych, których używałeś przy tresurze szczenięcia, i przeprowadzić swojego dorosłego lub starszego psa przez odpowiednie sposoby oddawania moczu lub kału.
Pamiętaj, że nieodpowiednie wydalanie jest normalne u szczeniąt do 12 tygodnia życia i trudno jest to “naprawić” natychmiast.
W międzyczasie możesz używać pieluch dla psów, aby ograniczyć ilość zabrudzeń, jakie Twój pupil robi.
7. Skakanie na ludzi
Kiedy psy spotykają inne psy, witają się, węsząc sobie nawzajem ogony i pyski.
Psy chciałyby robić to samo z ludźmi, ale nasze twarze są niewygodnie umiejscowione na samej górze naszego ciała.
Skakanie na ludzi, z perspektywy psów, często jest próbą zachowania zgodnie z normalną psią etykietą.
Jednak czasami może to być oznaka dominacji.
W każdym przypadku, to problematyczne zachowanie rzadko jest mile widziane przez obcych i powinno być naprawiane, zanim stanie się niebezpieczne.
Aby rozwiązać ten częsty problem z zachowaniem psa, zignoruj swojego pupila, gdy wracasz do domu, dopóki nie przestanie próbować skakać na ciebie. Nie krzycz, nie wołaj psa, aby przestał i nie odpychaj go.
Każde z tych zachowań najprawdopodobniej rozbudzi psa i zachęci go do jeszcze większego skakania, ponieważ dla niego wygląda to jak zabawa.
Zacznij głaskać i chwalić swojego psa dopiero po tym, jak jego łapy wrócą na ziemię, aby nauczył się, że jego skakanie było powodem, dla którego go ignorowałeś.
8. Lęk separacyjny
Bardzo częstym problemem behawioralnym u psów nie jest tak naprawdę problemem zachowania, ale raczej kwestią zdrowia psychicznego dla psów - lęk separacyjny.
Ten często omawiany problem jest często przyczyną wielu innych zachowań u psów, takich jak nieodpowiednie wydalanie, niszczenie przedmiotów przez gryzienie, nadmierne szczekanie i inne formy wyrażania, których psy używają do złagodzenia lęku separacyjnego.
Lęk separacyjny może być dla psa niezwykle niekomfortowy, znacznie bardziej niż dla właściciela.
Ten problem wymaga początkowo zastosowania treningu, ale jeśli to nie przyniesie rezultatów, może być konieczna pomoc profesjonalnego behawiorysty oraz środki przeciwlękowe w postaci leków (niektórzy nawet sugerują Prozac, ten sam, który jest przepisywany ludziom, jako skuteczny lek), które są bardzo skuteczne w uspokajaniu psów, a także kamizelki przeciwlękowe, które łagodzą dyskomfort oraz inne metody.
Pod względem treningu, najlepszym sposobem na rozwiązanie tego powszechnego problemu behawioralnego u psów jest nauczenie zwierzęcia, że zawsze wrócisz: zacznij od wyjścia z pomieszczenia na 5 do 10 minut, a następnie wróć; stopniowo wydłużaj ten czas, bazując na reakcji psa.
W międzyczasie, używaj zabawek przeciwlękowych, aby uniknąć niszczenia twoich butów przez psa.
Możesz nawet zostawić włączony telewizor lub radio dla swojego pupila.
Innym sposobem na rozwiązanie tego powszechnego problemu behawioralnego u psów jest zakup odpowiedniej klatki dla psa i stopniowe szkolenie go do przebywania w niej.
Należy jednak pamiętać, że klatki nie są idealne dla każdego psa z lękiem separacyjnym, i musisz obserwować swojego psa, czy korzystanie z klatki pomaga w łagodzeniu lęku separacyjnego, czy też przeciwnie.
W przypadku niektórych psów posiadanie swojej własnej “nory” pomaga im czuć się bezpieczniej i spędzać mniej czasu na stresowaniu się z powodu lęku separacyjnego.
9. Nadmierne szczekanie
Szczekanie samo w sobie nie jest problematycznym zachowaniem u psów - szczekają z wielu różnych powodów, jest to naturalny sposób komunikacji dla nich.
Niektóre powody szczekania u psów mogą być nawet przydatne dla ciebie jako właściciela.
Na przykład możesz chcieć, aby twój pies szczekał, aby cię ostrzec, że ktoś czai się w ogrodzie. Nadmierne szczekanie staje się problematycznym zachowaniem, gdy twoje zwierzę nieustannie i konsekwentnie szczeka bez żadnego dobrego powodu (oczywistego dla ciebie).
W takim przypadku trening posłuszeństwa, przekierowanie uwagi i wykształcenie nowych nawyków u twojego psa są najskuteczniejszym narzędziem.
Aby rozwiązać niechciane i nadmierne szczekanie u swojego psa, najpierw musisz ustalić przyczynę tego zachowania i sytuacje, w których twój pies szczeka.
Następnie spróbuj wyeliminować te przyczyny, jeśli to możliwe.
Następnie naucz swojego pupila, jak radzić sobie z tymi sytuacjami w bardziej odpowiedni sposób i/lub zdesensybilizuj psa na te bodźce.
Na przykład, jeśli twój pies szczeka, gdy ktoś jest przy drzwiach, zamień to zachowanie na konstruktywne: naucz psa, żeby szczekał kilka razy, a następnie czekał cicho przy drzwiach, żeby zobaczyć, kto tam jest.
10. Agresywne zachowanie
Agresywne zachowanie u psów nie zawsze musi przybierać formę ataku.
Ten powszechny problem behawioralny u psów często przejawia się subtelnie poprzez pokazywanie zębów, warczenie i szczekanie jako przejawy agresji.
I choć twój pies nie atakuje i nie gryzie, nie oznacza to, że jakiekolwiek skłonności do agresywnego zachowania są akceptowalne, zwłaszcza jeśli ta agresja często jest skierowana wobec właściciela lub rodziny.
Przede wszystkim nigdy nie powinieneś samodzielnie radzić sobie z agresywnym psem - jeśli to możliwe, zatrudnij doświadczonego trenera.
Jeśli to niemożliwe, podejdź do tego bardzo ostrożnie.
Pokaż psu, że nie ma on kontroli nad sytuacją i ustanów granice, jak daleko może posunąć swoje zachowanie. Ignoruj jego złe i agresywne zachowanie, a używaj wzmocnień pozytywnych.
Monitoruj postępy w redukcji agresji u swojego zwierzaka, a jeśli żadne metody treningu posłuszeństwa, ustanawiania granic czy wzmacniania pozytywnego zachowania nie przynoszą rezultatów w radzeniu sobie z tym problemem behawioralnym, porozmawiaj z weterynarzem i doświadczonym trenerem psów.
Może być konieczne nauczenie twojego psa, jak żyć wśród ludzi, a tylko profesjonalista będzie w stanie to osiągnąć.
11. Żebranie o jedzenie
Pies, który błaga cię o jedzenie, jest zdecydowanie jednym z najczęstszych problemów z zachowaniem u psów, z którym wielu właścicieli zwierząt zmaga się na co dzień, być może nawet kilka razy dziennie.
To jest niestety niepożądany efekt tego, że kochasz swoje psy w takim stopniu, że chciałbyś dawać im wszystko, o co proszą, a im więcej to robisz, tym bardziej wzmacniasz to zachowanie.
Psy wiedzą, że ludzie nie są w stanie oprzeć się szczenięcym oczom i wykorzystują to, aby manipulować nami.
Aby rozwiązać problem żebrań u swojego psa, naucz go, że proszenie o jedzenie nie skutkuje otrzymaniem pożywienia.
To jest tak proste.
Musisz ignorować psa, kiedy błaga, i nie podawać mu jedzenia, gdy jesz przy stole. Bądź cierpliwy i konsekwentny.
Nie karz swojego psa za żerowanie, ponieważ uwaga, którą otrzymuje, może wzmacniać to zachowanie. Pamiętaj, że to jest proces, który trwa, i nawet po długotrwałej praktyce, jeśli ulegniesz – proces trzeba rozpocząć od nowa.
12. Wskakiwanie na meble
Większość właścicieli psów nie chce, aby zwierzęta spędzały zbyt dużo czasu na meblach, szczególnie gdy są pozostawione na wolności na zewnątrz lub niszczą kanapy z powodu lęku separacyjnego.
O ile nie masz kanapy przyjaznej dla psów, zabronienie psu korzystania z mebli jest rozsądne i wykonalne.
W przypadku psów z problemami z dominacją, zabronienie korzystania z mebli może być również stosowane jako sposób na ich szkolenie w celu zatrzymania dominacji i ustalenia ich pozycji wobec psa.
Jeśli próbujesz nauczyć psa, aby nie skakał na meble, najpierw zapewnij mu własne łóżko dla zwierząt.
Podczas treningu nagradzaj psa za korzystanie z własnego łóżka zamiast twojego, zarówno werbalnie, jak i poprzez przysmak.
Następnie, jeśli zauważysz, że twój pies jest na kanapie, natychmiast nakazuj mu zejście i stosuj stanowczy rozkaz.
W razie potrzeby zablokuj dostęp do mebli, gdy cię nie ma, lub użyj środków odstraszających dla psów, które są bezpieczne dla nich.
13. Podgryzanie
Podgryzanie jest jednym z bardzo powszechnych problemów behawioralnych u szczeniąt, i nie powinno być mylone z gryzieniem czy agresją (nawet jeśli mogą się one początkowo podobnie zachowywać).
Zachowanie podgryzania u psa polega na wkładaniu pyska i zębów wokół twojej ręki lub palca, ale bez faktycznego gryzienia.
Chociaż wiele psów rozwija ten problem behawioralny w pewnym momencie, zagryzanie jest głównie obserwowane u szczeniąt.
Mimo że to zachowanie może wydawać się nieszkodliwe, tak naprawdę stwarza potencjalne niebezpieczeństwo przypadkowego ugryzienia i powinno być naprawione.
Hamowanie gryzienia to najpopularniejsza metoda treningu psa przeciwko gryzieniu oraz zagryzaniu.
Wielu ekspertów ds. psów korzysta z tej techniki u młodych szczeniąt z doskonałymi wynikami.
Oprócz hamowania gryzienia, powinieneś również pracować nad nawykiem zagryzania u swojego psa:
- Kiedy zachodzi zagryzanie, znajdź zabawkę dla psa, która zastąpi twoją rękę.
- Stosuj pozytywne wzmocnienie i przysmaki, gdy pies przestaje gryźć.
- Promuj mniej brutalne zabawy z psem.
- Ćwicz posłuszeństwo i daj psu znać, gdy coś robi źle.
14. Kopanie
Kopanie to nie tylko jedno z najczęstszych problemów zachowania u psów, ale również naturalny instynkt twojego zwierzęcia, który nie zawsze jest łatwy do naprawienia i całkowitego usunięcia u psa.
Większość psów uwielbia kopać w różnym stopniu, i zazwyczaj najlepiej nie zatrzymywać tego zachowania, lecz skierować je z dala od nieodpowiednich miejsc do kopania, na takie, gdzie jest to bezpieczne i dozwolone.
Psy kopią z różnych powodów, a pierwszym krokiem w rozwiązaniu tego problemu jest zrozumienie przyczyny kopania i tego, czego pies próbuje osiągnąć przez kopanie.
- Niektóre psy kopią z nudów lub aby przyciągnąć twoją uwagę. W takim przypadku twój pies potrzebuje więcej aktywności fizycznej i czasu zabawy.
- Twój pies może polować na gryzonie lub zwierzęta kopiące się w ziemi. Jeśli tak jest, zajmij się tym problemem.
- Niektóre psy kopią, aby zalec w chłodniejszej ziemi lub ukryć się przed wiatrem i deszczem. W tym przypadku ogranicz czas, który pies spędza na dworze lub zapewnij mu budę.
- Ostatecznie niektóre psy kopią, aby uciec spod płotu. Zablokuj dostęp do płotów lub wzmocnij grunt pod płotem.
Gdy już ustalisz powód nawyków kopania u swojego psa, odpowiednio się tym zająć, korzystając z najbardziej skutecznych sposobów, które zostały już wymienione: korygowanie nawyków psa i wzmocnienie pozytywne.
15. Niszczenie poprzez gryzienie
Psy używają swoich pysków tak, jak ludzie używają swoich rąk, aby badać i oddziaływać na świat wokół siebie.
Podobnie jak szczekanie i kopanie, gryzienie jest naturalnym zachowaniem u psów, ale może stać się problematyczne, gdy jest niszczycielskie.
Czasami nadmierne gryzienie u psów wynika z problemów zdrowotnych lub silnej separacyjnej niepewności, wtedy może być konieczna pomoc weterynarza lub behawiorysty psów.
Upewnij się, że Twój pies ma odpowiednią ilość dostępu do odpowiednich przedmiotów do gryzienia, takich jak interesujące i smaczne zabawki do gryzienia.
Zablokuj dostęp do przewodów, kabli, papierów lub innych przedmiotów, którymi Twój pies mógłby nieodpowiednio się zajmować.
Jeśli Twój pies nadal gryzie niewłaściwe rzeczy, może to oznaczać, że jest znudzony lub ma zbyt mało ruchu.
16. Nadmierne lizanie
Nadmierne lizanie to jedno z trudniejszych problemów behawioralnych u psów, głównie z powodu trudności w zauważeniu i ocenie, czy jest to niepożądane zachowanie, czy też coś normalnego.
Jednym z objawów nadmiernej potrzeby lizania u psów jest lizanie wszystkiego: od swoich łap po meble, ciebie, dywany, samochody i wiele więcej.
Ponieważ nadmierne lizanie u psów może wynikać z wielu różnych przyczyn – od psychologicznych, takich jak lęk, do rzeczywistych problemów zdrowotnych (włączając alergie i urazy) – pierwszym i najważniejszym krokiem w rozwiązaniu tego problemu behawioralnego jest dokładne określenie przyczyny.
Monitoruj nawyki lizania u swojego psa, jak również inne powszechne problemy behawioralne, które ma, i zacznij określać problem poprzez proces eliminacji.
Gdy już masz pewne pomysły na potencjalne przyczyny, czas porozmawiać z profesjonalistą i zobaczyć, czy ten stan można (lub powinno się) naprawić.
17. Strach przed hałasem
Psy mogą bać się pewnych dźwięków, albo dlatego, że sam dźwięk jest głośny i przerażający (jak grzmot), albo dlatego, że łączą dźwięk z nieprzyjemnym doświadczeniem.
Rozwiązanie tych fobii, które obecnie uważane są za problemy behawioralne u psów, może być naprawdę trudne, a czasem unikanie narażenia na dźwięk jest jedynym wykonalnym rozwiązaniem.
Narażanie psa na dźwięk, którego się boi, nie spowoduje uodpornienia na ten dźwięk i zwykle nasili strach.
Jeśli dźwięk jest nieunikniony, na przykład w czasie burzy, zachowaj pewność siebie.
Nie reaguj na strach swojego psa, ponieważ prawdopodobnie tylko wzmocnisz przekonanie, że strach jest uzasadniony.
Możesz spróbować zdobyć nagranie tego dźwięku i odtworzyć je psu na bardzo niskiej głośności w spokojnym, bezpiecznym miejscu. Stopniowo zwiększaj głośność podczas wielu sesji, a twój pies może ostatecznie pokonać swój strach.
Pamiętaj, nie posuwaj się za szybko! Przymuszanie psa do stawienia czoła swojemu strachowi nie zadziała i prawdopodobnie będzie miało odwrotny skutek.
Inną świetną techniką jest korzystanie z uspokajającej muzyki, takiej jak utwory klasyczne lub urządzenia emitujące biały szum, aby odwrócić uwagę psa od “złego” dźwięku i skierować ją na uspokajający dźwięk.
18. Nieposłuszeństwo
Jednym z najbardziej frustrujących powszechnych problemów zachowania u psów jest nieposłuszeństwo. Gdy psy nie słuchają swoich właścicieli i nie przychodzą na zawołanie, może to stać się przyczyną wielu innych problemów behawioralnych.
Specjaliści od psów dzielą problem nieposłuszeństwa na dwie kategorie: pasywne i aktywne.
Pasywne nieposłuszeństwo to sytuacja, gdy twój pies zupełnie nie obchodzi fakt, że właśnie poprosiłeś go o przyjście, a aktywne nieposłuszeństwo to sytuacja, gdy psy czerpią radość z tego, że nie słuchają cię, co stanowi poważny problem.
Aby rozpocząć walkę z nieposłusznym zachowaniem psa, musisz wrócić do podstaw szkolenia posłuszeństwa i przejść przez cały proces ponownie.
Nie gonić za psem, nie karcić go i nie próbować go przekupić.
W przypadku takiego rodzaju niegrzecznego zachowania, musisz być surowy wobec swojego psa i ustanowić swoją dominację.
W większości przypadków negatywne wzmocnienie nie zadziała na nieposłuszne psy, dlatego jeśli twoje metody szkolenia okazują się nieskuteczne - nadszedł czas, aby poprosić o pomoc specjalisty.
Naprawa tego problemu behawioralnego jest ważna i powinna być przeprowadzona skutecznie.
19. Bycie nadopiekuńczym wobec właściciela
Psy czasami rozwijają nadopiekuńcze zachowania wobec swoich właścicieli z powodu zazdrości.
Początkowo może to być urocze, ale ten mniej powszechny problem behawioralny u psów może prowadzić do agresywnego zachowania i dlatego musi zostać szybko rozwiązany.
Psy mogą nauczyć się się uspokoić, rozumiejąc, że nie muszą bronić swoich właścicieli.
Innymi słowy, nadopiekuńcze psy muszą być ponownie socjalizowane, tak jak szczenięta.
Zacznij od socjalizacji psa w łatwych sytuacjach społecznych: jedna nowa osoba na raz lub osoba i jej przyjazny, dobrze socjalizowany pies.
Stopniowo przechodź do bardziej skomplikowanych sytuacji społecznych.
Zachowaj zawsze pewność siebie. Jeśli twój pies wyczuje, że jesteś zaniepokojony, wnioskuje, że jesteś w niebezpieczeństwie i będzie próbował cię obronić.
Mimo że ich intencje są dobre, musisz dać swojemu psiakowi znać, że to jest nieodpowiednie zachowanie.
Ćwicz również posłuszeństwo i stosuj pozytywne wzmocnienie.
20. Ciągnięcie smyczy
Umiejętność spokojnego spaceru z psem na smyczy jest ważna dla właściciela zwierzęcia.
Jeśli występuje problem ciągnięcia psa na smyczy, musisz temu zaradzić, ucząc swojego pupila, jak chodzić przy tobie.
Zanim podejmiesz jakąkolwiek akcję, zrozum, że psy nie robią tego specjalnie.
Psy po prostu nie wiedzą, jak chodzić na smyczy tak, jak byś tego chciał.
Kiedy nauczysz swojego psa, jak to powinno być wykonane, problem zniknie.
Zacznij od zakupu specjalnego uprzęży, która zapobiegnie urazom u psa związanym z ciągnięciem.
Następnie przeprowadzaj częste sesje spacerowe ze swoim psem na smyczy i uprzęży.
Zachowaj te sesje krótkie i zabawne dla psa. Podczas treningu przeciwko ciągnięciu smyczy, nigdy nie pozwól swojemu psu robić tego, czego nie chcesz.
Postaraj się utrzymać smycz psa krótką, ale na tyle luźną, aby nie zranić zwierzęcia.
Najlepszym sposobem na szkolenie psa, aby chodził obok ciebie, jest zawsze mieć przy sobie smaczne przysmaki dla psa i stosować pozytywne wzmocnienie.
Dodatkowo, spróbuj spacerować z psem szybszym tempem i pobiegać z nim na smyczy.
Wszystkie te metody sprawią, że pies zrozumie, gdzie oczekujesz, aby był, gdy jest na smyczy.
21. Skomlenie o uwagę
Skomlenie jest po prostu innym sposobem komunikacji twojego psa i najczęściej występuje, gdy twój pupil pragnie uwagi, jest niespokojny lub próbuje na ciebie wywierać presję.
Podczas gdy większość psów wyraża ten rodzaj problemów behawioralnych poprzez nadmierne szczekanie, niektóre psy wybierają skomlenie.
Aby powstrzymać psa przed skomleniem, pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić, to go zignorować.
Nie reaguj, nie głaszcz, nie rozmawiaj z psem, chyba że wiesz, że może istnieć konkretny powód, który wymaga twojej uwagi (na przykład powód medyczny).
Gdy twój pies przestaje skomleć, zacznij reagować na jego nagłe zmienione zachowanie: pogłaszcz swojego pupila, pobaw się z nim lub w inny sposób z nim zaangażuj się.
Twój pies musi zrozumieć, że skomlenie niczego nie zmieniało, ale gdy przestał skomleć, ty zareagowałeś.
22. Nadmierna ochrona własności
Podobnie jak problemy behawioralne u psów, które polegają na nadmiernym przywiązaniu do właściciela, psy mogą również stać się nadmiernie ochronne wobec przedmiotów, takich jak jedzenie - nazywa się to bronieniem zasobów.
Zazwyczaj oznacza to, że twój pies jest niepewny siebie, agresywny i dominujący.
Musisz nauczyć swojego pupila, że oddanie swojej ulubionej zabawki na żądanie nie oznacza jej trwałej utraty.
Zamiast tego, spraw, aby pies zrozumiał, że odłożenie zabawki oznacza nagrodę natychmiastową, a zabawka i tak wróci później.
Zacznij szkolić swojego psa, aby oddawał przedmioty, które się dzielisz, na przykład liny do przeciągania. Zacznij od zabawy w przeciąganie przez pewien czas, a następnie powiedz swojemu psu, żeby “puścił” lub “odłożył”.
Przedstaw bardzo smaczną przekąskę w drugiej dłoni. Kiedy pies puści przedmiot, daj mu przekąskę i pochwal go.
Stopniowo przechodź do zabawek, których nie dzielisz. To również dobry sposób, aby nauczyć swojego psa aportowania.
23. Humping
Choć tak powszechny problem behawioralny u psów jak “humping” (kopulacja) może wywoływać śmiech u niektórych, jest to kwestia, z którą właściciele psów muszą się zmierzyć i starać rozwiązać.
Kopulacja jest wyrazem seksualnym u psów; jednak niektórzy eksperci ds. psów twierdzą, że psy mogą to robić z innych powodów, takich jak oznaka dominacji lub reakcja na podniecenie.
Ale nie martw się, ponieważ kopulacja u psów to normalne zachowanie, które można zdiagnozować i naprawić.
Po pierwsze, należy wziąć pod uwagę, że jedynym powodem, dla którego warto rozwiązywać problemy z zachowaniem psa, takie jak kopulacja, jest to, gdy przeszkadzają one tobie lub komuś innemu.
Jeśli to normalne zachowanie psów nie przeszkadza nikomu, nie ma potrzeby się tym martwić.
Jeśli jednak to zachowanie u twojego psa jest nadmierne, możesz podjąć kilka kroków:
- Zawsze odwracaj uwagę swojego psa. Gdy zauważysz, że twój pies zamierza to zrobić, znajdź mu coś innego do zabawy.
- Jeśli twój pies nie jest wykastrowany, rozważ sterylizację. Chociaż nie zatrzyma to kopulacji, może zmniejszyć motywację do tego zachowania.
- Reaguj właściwie na kopulację swojego psa: odepchnij go, zignoruj, usiądź go i używaj komend, aby kontrolować swojego psa.
24. Uciekanie
Istnieje wiele sytuacji, gdy pragnienie psa ucieczki i odejścia z miejsca, w którym się znajduje, może spowodować niebezpieczne konsekwencje.
Ten problem zazwyczaj wynika z tego, że Twój pupil szuka partnera, przestraszył się czegoś, potrzebuje socjalizacji, nie lubi otoczenia, chce się swobodnie poruszać i odkrywać, oraz z wielu innych powodów.
Niestety, to, co jest w tym złe, jest oczywiste: gdy pies jest poza Twoim nadzorem i nie znajduje się w bezpiecznym otoczeniu, może bardzo szybko narazić się na różne niebezpieczeństwa.
- Psy mogą bać się czegoś w ogrodzie lub w domu. W takim przypadku sprawdź, co przeraża Twojego pupila, i rozwiąż problem, eliminując wywołujący lęk bodziec.
- Niektóre rasy są bardzo ciekawskie i skłonne do oddalania się w poszukiwaniu przygody. Upewnij się, że Twój ogród jest dobrze zabezpieczony i rozważ ograniczenie czasu spędzanego na dworze do momentów, gdy jesteś dostępny, aby nadzorować.
- Inne psy mogą uciekać z nudów lub w poszukiwaniu interakcji społecznych. W takim przypadku daj swojemu psu więcej czasu na socjalizację z Tobą, Twoją rodziną oraz innymi ludźmi i psami - to może zmniejszyć problem.
- Wreszcie, sterylizacja lub kastracja Twojego psa może pomóc w zmniejszeniu pragnienia ucieczki w poszukiwaniu potencjalnych partnerów.
25. Spożywanie odchodów
Coprophagia to zachowanie polegające na spożywaniu przez psy kału, zarówno swojego, jak i innych zwierząt.
Mimo że eksperci ds. psów wciąż nie wiedzą dokładnie, dlaczego psy angażują się w to zachowanie, coprophagia uważana jest za normalną u wielu zwierząt, w tym psów.
Powstrzymanie psa przed spożywaniem odchodów jest jednym z najtrudniejszych problemów związanych z zachowaniem psów do naprawienia.
Jest to głównie dlatego, że psy wąchają wszystko cały czas, a nauczenie ich, że wąchanie jest dozwolone, ale jedzenie nie, będzie wyzwaniem.
Najlepszym sposobem radzenia sobie z coprophagią u psów jest:
- Zapewnienie środowiska, w którym nie ma odchodów innych zwierząt
- Natychmiastowe sprzątanie po swoim psie
- Zapewnienie swojemu zwierzakowi zabawek i gier; regularne zabawy z nimi
- Skonsultowanie się z weterynarzem w celu sprawdzenia ewentualnych problemów zdrowotnych oraz zapewnienie odpowiedniej diety
Najczęstsze problemy z zachowaniem psów – Podsumowanie
Niezależnie od rasy, napotkasz różne problemy z zachowaniem psa.
Niektóre z nich są normalnymi psimi nawykami, podczas gdy inne są wynikiem pozytywnego lub negatywnego zachęcania.
Podobnie jak w przypadku niemowląt, dla psów uwaga jest uwagą, niezależnie czy jest ona pozytywna, czy negatywna. Ważne jest, aby pozostać neutralnym, gdy psy wykazują niewłaściwe zachowanie, nawet jeśli jest to frustrujące.